Mali: UN traži oslobađanje uhićenih, EU osuđuje pokušaj državnog udara

Autor:

epa08611404 A roadside stall burns following looting after Mali military entered the streets of Bamako, Mali 18 August 2020. Local reports indicate Mali military have seized Mali President Ibrahim Boubakar Keïta in what appears to be a coup attempt.  EPA/STR

EPA/STR

Glavni tajnik UN-a osudio je u utorak uhićenje predsjednika Malija i najviših vladinih dužnosnika, pozivajući na njihovo hitno oslobađanje, dok je Europska unija osudila pokušaj državnog udara u Maliju.

Pobunjeni vojnici uhitili su u utorak u prijestolnici Malija Bamakou predsjednika i premijera države, rekao je za agenciju France presse jedan od vođa pobune.

Predsjednik Ibrahim Boubacar Keïta i premijer Boubou Cissé “su pod našom kontrolom”, rekao je taj vojnik koji je želio ostati neimenovan.

Dodao je da su oni na putu za Kati, vojni kamp u pregrađu Bamakoa u kojem je počela pobuna.

Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres osudio je uhićenje predsjednika i “pozvao na hitnu ponovnu uspostavu ustavnog poretka i pravne države u Maliju”, rekao je glasnogovornik UN-a u priopćenju.

Šef europske diplomacije Josep Borrell osudio je u utorak pokušaj državnog udara u Maliju, nakon uhićenja predsjednika i premijera.

“EU osuđuje pokušaj državnog udara u Maliju i odbacuje svaku neustavnu promjenu. To ne može ni u kom slučaju biti odgovor na duboku socijalnu i političku krizu koja pogađa Mali već više mjeseci”, rekao je Josep Borrell  u priopćenju.

Nešto ranije, bivša kolonijalna sila Francuska osudila je pobunu koja je izbila unutar ključne vojne baze, 15 km od glavnog grada Bamakoa.

Predsjednik Emmanuel Macron razgovarao je o krizi koja je izbila u Maliju s predsjednicima Nigerije, Obale Bjelokosti i Senegala te je dao “punu potporu naporima medijacije zemalja zapadne Afrike”.

Šef francuske države “pomno prati situaciju i osuđuje pokušaj pobune koji je u tijeku”, dodao je ured francuskog predsjednika.

Keita je osvojio drugi predsjednički mandat na izborima 2018.

U zemlji vlada nezadovoljstvo zbog korupcije, lošeg vođenja ekonomije i pogoršanja sigurnosne situacije.

Još nije jasno koliko je vojnika sudjelovalo u pobuni.

OZNAKE: EU, UN, mali

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.