Malezija ukida smrtnu kaznu. Moguća izmjena kazne za 1300 zatvorenika osuđenih na pogubljenje

Autor:

Johannes Blenke, Unsplash

Malezijski parlament izglasao je ukidanje  smrtne kazne u zemlji, potencijalno poštedivši više od 1300 zatvorenika koji čekaju smrt. Zemlja ima moratorij na pogubljenja od 2018. godine.

Ali zastupnici su u ponedjeljak velikom većinom glasali za ukidanje smrtne kazne kao obvezne kazne za 11 teških zločina, uključujući ubojstva i terorizam. Suci će zadržati diskrecijsko pravo izricanja smrtne kazne u iznimnim slučajevima.

Ali za najteža kaznena djela sudovi će sada izricati kazne doživotnog zatvora do 40 godina ili tjelesne kazne poput batinanja, rekli su zastupnici.

Reforme još uvijek treba izglasati gornji dom zemlje, ali se očekuje da će biti usvojene.

Govoreći u parlamentu u ponedjeljak, zamjenik malezijskog ministra pravde rekao je da je smrtna kazna nepovratna i da nije djelovala kao sredstvo odvraćanja od kriminala.

“Smrtna kazna nije donijela rezultate koje je namjeravala donijeti”, rekao je Ramkarpal Singh.

U Maleziji su 34 kaznena djela kažnjiva smrću, od kojih je 11 prije ponedjeljka podrazumijevalo obaveznu smrtnu kaznu.

Novi zakoni nakon donošenja primjenjivat će se retroaktivno, omogućujući onima koji čekaju smrtnu kaznu da u roku 90 dana zatraže reviziju svojih kazni.

U zemlji trenutno ima 1341 takav zatvorenik, od kojih je više od 60% dobilo obaveznu kaznu prema procjeni Amnesty Internationala.

Zakonodavni proces ukidanja smrtne kazne u zemlji započeo je prošlog lipnja, kada je bivša vlada pod premijerom Ismailom Sabri Yaakobom objavila da će ukinuti smrtnu kaznu kao obaveznu kaznu.

Međutim, Malezija već više od desetljeća raspravlja o ukidanju smrtne kazne. Dva kritična prijedloga zakona za reformu zakona uvedena su u parlament prošlog tjedna nakon godinu dana političke rasprave.

Grupe za zaštitu ljudskih prava pozdravile su reformu kao veliki korak naprijed za Maleziju i širu regiju jugoistočne Azije, a Human Rights Watch je izrazio nadu da bi mogla utjecati na susjedne zemlje, piše BBC.

Prošle je godine susjedni grad-država Singapur pogubio 11 osoba zbog krijumčarenja droge.

Vojna vlada u Mianmaru također je izrekla svoje prve smrtne kazne u desetljećima, pogubivši četiri prodemokratska aktivista.

Prema službenim podacima, u Maleziji je između 1992. i 2023. godine obješeno oko 1318 zatvorenika.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.