Majka šefa zagrebačkog HDZ-a ipak ne ide u zatvor. To je odluka Turudićevog vijeća

Autor:

13.02.2015., Zagreb -  Na Zupanijskom sud izrecena je presuda Neviji Bukovic i jos osam optuzenika zbog laznih mirovina.rPhoto: Marko Lukunic/PIXSELL

Marko Lukunic/PIXSELL

Vinka Luetić-Herman, majka predsjednika zagrebačkog HDZ-a Mislava Hermana, uspjela je potpuno izbjeći zatvor u aferi s namještanjem invalidskih mirovina i to zbog odluke vijeća suca Vrhovnog suca Ivana Turudića, kandidata za novog glavnog državnog odvjetnika. Kao što je 2021. godine otkrio Nacional, pravosuđe je, nakon zataškavanja i pravosudne omerte, dodatno pogodovalo jer je umjesto u roku mjesec dana poziv da ide u zatvor dobila tek nakon punih godinu dana.

Prvi poziv za odlazak na odsluženje kazne Vinka Luetić-Herman dobila je u travnju 2021., no sve je, zbog zdravstvenih problema, uspješno odgađala do ljeta prošle godine.  Sud joj je molbe za odgodom zatvora zbog lošeg zdravlja prihvaćao. Posljednja joj je molba odbijena, a Vinka Luetić-Herman potom je od Županijskog suda tražila da joj ublaže kaznu.

Istaknula je da osim, u ovom slučaju, nikada nije osuđivana, a od počinjenja kaznenog djela prošlo je puno vremena. Osim toga ukazivala je i na svoju visoku životnu dob, te dodatno pogoršano zdravlje. Izvanraspravno vijeće Županijskog suda u Zagrebu ju je odbilo, a ona je žalbu uložila Visokom kaznenom sudu RH, čijim Vijećem predsjeda Ivan Turudić. Spomenuto je vijeće žalbu prihvatilo, a sada Vinka Luetić-Herman više ne mora u zatvor. Izrečena joj je uvjetna osuda – 16 mjeseci zatvora uz rok kušnje od pet godina.

“Osuđenica je već vratila 68.138 kuna od ukupno 73.000 kuna imovinske koristi što su joj oduzete pravomoćnom presudom. Osim toga, nakon pravomoćnosti njezino se zdravlje značajno pogoršalo, a više nikada nije došla u sukob sa zakonom. Da je to vrednovano ranije zasigurno bi dobila blažu kaznu”, navodi vijeće Visokog kaznenog suda RH, javlja N1.

Kako je otkrio Nacional još 2021., riječ je o vrlo kontroverznom slučaju jer je presuda u tom predmetu postala pravomoćna 28. veljače 2020., ali je potpuno prešućena i skrivana od javnosti gotovo godinu i pol iako je bila riječ o medijski vrlo eksponiranom predmetu nezakonite dodjele invalidskih mirovina u čijem je središtu bio poznati TV voditelj Drago Rubala, a svjedok na sudu bila je i bivša ministrica u vladi Tihomira Oreškovića, još jedna članica HDZ-a Nada Šikić. Osim što su presudu tajili od javnosti, kao i status osuđenica, ispostavilo se da su Vinka Luetić Herman i Nevia Buković imale i povlašteni tretman pri upućivanju u zatvor.

Pravomoćna kazna Vinki Luetić Herman, koja je u ovom predmetu bila drugooptužena, kao i prvooptuženoj Neviji Buković, epilog je gotovo desetljeća dugog procesa u čijem je središtu bio bivši načelnik u zagrebačkom HZMO-u Drago Rubala, koji se proslavio kao radijski i televizijski voditelj emisija narodne glazbe. On je na samom početku procesa priznao krivnju te se nagodio s USKOK-om na dvije godine zatvora i vraćanje nezakonito stečene koristi. Državi je potom vratio 79.000 eura u gotovini i dvosobni stan u Zagrebu, koji su vještaci sredinom 2012. procijenili na 200.000 eura. Rubala je u međuvremenu već odavno odslužio svoju kaznu te na lokalnim hrvatskim televizijama ponovo ima televizijsku emisiju posvećenu narodnoj glazbi. Nagodbu s tužiteljstvom postiglo je još 58 optuženika, dok ih je 10 ostalo na optuženičkoj klupi.

Da je sud okarakterizirao ponašanje i djela koja su počinile Vinka Luetić Herman i Nevia Buković kao vrlo teška, pokazuje i sljedeći citat iz presude: “Sud smatra da se njihovim radnjama ugrožava javni poredak u cjelini, povjerenje u institucije države i postupak koje one provode, kako bi osigurale građanima moralno, zakonito i prihvatljivo ponašanje pravnih subjekata u odnosu s građanima. Svojim utvrđenim radnjama svi optuženici krše pravne i moralne norme, potkopavaju temelj demokratskih i civilizacijskih tekovina, pravnu državu i vladavinu prava. Svaki zaposlenik u državnim institucijama mora svoj posao obavljati moralno i časno. Ovdje optuženi čine suprotno i stvaraju dojam da se jednostavnim plaćanjem, koje predstavlja moralnu izopačenost, može zaobići zakon.

Zbog te presude vjerojatno su i neke osiguravateljske kuće odbijale platiti naknadu za invalidsku mirovinu HZMO-u jer su smatrale da je invaliditet utvrđen nakon što su članice povjerenstva primile mito.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.