U kaznenoj prijavi Maja Đerek i Nada Ružić potanko opisuju inkriminirane radnje Milana Plećaša, štićenika premijera Andreja Plenkovića, te navode da je CERP pod njegovim ravnanjem državni proračun, pa onda i Republiku Hrvatsku, dramatično oštetio
Maja Đerek i Nada Ružić nastavljaju bitku protiv korupcije u Hrvatskoj. Doduše, ovaj put pažnja im je usmjerena na niže rangiranog državnog službenika, ravnatelja CERP-a Milana Plećaša. Kako tvrde upućeni Nacionalovi izvori, i ravnatelj Plećaš jedan je od znanih štićenika premijera Andreja Plenkovića, a početkom ove godine premijer mu produljio ravnateljski mandat na još četiri godine. Unatoč svim skandalima u CERP-u o kojima je sukcesivno pisao Nacional, a sada se opet našao u problemu i zbog zakašnjelog remonta prijeko potrebnih kanadera za gašenje požara, Milanu Plećašu je odlukom Vlade na zatvorenom dijelu sjednice 13. siječnja ove godine jednoglasno izglasan novi četverogodišnji mandat na čelu državne tvrtke i pravne nasljednice svojedobno proskribiranog Fonda za privatizaciju osnovanog početkom devedesetih godina. No poslijepodne prošloga petka, 19. kolovoza 2022. godine, Maja Đerek je zajedno sa svojom nekadašnjom kolegicom iz CERP-a, internom revizoricom i ovlaštenom sudskom vještakinjom Nadom Ružić, USKOK-u predala opširno obrazloženu i brojnim dokazima potkrijepljenu kaznenu prijavu protiv Milana Plećaša, njihovog bivšeg šefa.
Za što Plećaša sumnjiče Maja Đerek i Nada Ružić, koja je u međuvremenu dobila i otkaz u CERP-u, kako se navodi, zbog „skrivljenog ponašanja“, ali bez ikakvog dodatnog obrazloženja? S istom formulacijom, zbog „skrivljenog ponašanja“, zapravo uobičajenom formulom kojom se rješavaju nepoželjnih zaposlenika i daju im otkaze u državnim tvrtkama, prije Nade Ružić, još krajem 2018. godine, otkaz je dobila i Maja Đerek. Bila je tada direktorica Sektora za poslovne prostore u Državnim nekretninama. Obje su ukazivale, kako su bile uvjerene, na protuzakonito poslovanje u tvrtkama u kojima su radile odgovorne poslove. Nada Ružić kao revizorica u CERP-u, a Maja Đerek kao direktorica sektora u Državnim nekretninama. U kaznenoj prijavi protiv ravnatelja CERP-a Milana Plećaša, opisujući njegove potencijalne inkriminacije, podnositeljice Đerek i Ružić, ovaj put i kao službene predstavnice Udruge za razvoj transparentnosti i zaštitu zviždača Razvoj iz Zagreba, navode da prijavu podnose „zbog sumnje u počinjenje kaznenih djela iz Kaznenog zakona: čl. 291. Zloupotreba položaja i ovlasti, čl. 292. Nezakonito pogodovanje, čl. 295. Trgovanje utjecajem, čl. 246. Zlouporaba povjerenja u gospodarskom poslovanju, čl. 247. Prijevara u gospodarskom poslovanju“.
Potanko opisuju te „inkriminirane radnje“ izračunavši da je CERP pod ravnanjem Milana Plećaša državni proračun, pa onda i Republiku Hrvatsku, oštetio za više 600 milijuna kuna. Tako na prvom mjestu navode slučaj Petrokemije, tvornice umjetnih gnojiva iz Kutine, procjenjujući da je zbog nesavjesnog odnosa CERP-a državni proračun početkom ove godine bio oštećen za 333 milijuna kuna. Evo i što konkretno piše u njihovoj kaznenoj prijavi: „Predstavnik Centra za restrukturiranje i prodaju se 28. veljače 2022. nije pojavio na Skupštini dioničkog društva Petrokemija d.d., kada se tamo odlučivalo o povlačenju dionica sa Zagrebačke burze. Budući da takav potez uvijek u nepovoljan položaj stavlja manjinske dioničare, što je u ovom slučaju država, zakon predviđa da oni imaju pravo na pravičnu naknadu definiranu kao tromjesečni prosjek cijene prije objave odluke o povlačenju.“
Kako su izračunale, ta „pravična naknada za državni bi paket iznosila preko 333 milijuna kuna, što je u trenutku održavanja Glavne skupštine već bilo više od tržišne cijene. Međutim, predstavnici Centra za restrukturiranje i prodaju, kao zakonski zastupnik i upravitelj dionicama Petrokemije d.d. u ime Republike Hrvatske (udio od 17,9 % ili 9.852.828 dionica), nisu se pojavili na skupštini i nisu tražili to pravo.“ To i obrazlažu.
Milanu Plećašu je odlukom Vlade na zatvorenom dijelu sjednice 13. siječnja ove godine jednoglasno izglasan novi četverogodišnji mandat na čelu CERP-a koji je pravni nasljednik Fonda za privatizaciju
„Sukladno Zakonu o tržištu kapitala, čl. 341., st. 5. i 9., Glavna skupština Petrokemije d.d. najavila je već u pozivu za Skupštinu, a na Skupštini donijela Odluku o povlačenju dionica na uređenom tržištu (Službenom tržištu Zagrebačke burze d.d.) te odluku da neopozivo izjavljuje kako će od svih dioničara koji glasuju protiv iste Odluke otkupiti njihove dionice, u roku od 3 mjeseca od dana upisa Odluke u sudski registar Trgovačkog suda u Zagrebu, uz pravičnu naknadu koja će se utvrditi na način da se smatra da je to prosječna cijena dionica ostvarena na uređenom tržištu, izračunata kao ponderirani prosjek svih cijena ostvarenih na uređenom tržištu u zadnja tri mjeseca prije dana objave poziva na Glavnu skupštinu u glasilu društva“, objašnjavaju u svom kaznenom podnesku USKOK-u Maja Đerek i Nada Ružić.
U kaznenoj prijavi Đerek i Ružić navode i skandal iz 2019. Godine s Malim Majom, turističkim kompleksom uz samu obalu u Poreču, a zbog negativnog revizorskog izvješća o neizvršenom ulaganju budućeg investitora od 309 milijuna kuna. Nada Ružić uočila je prevaru potencijalnih investitora, ali je zbog toga došla u sukob s ravnateljem CERP-a Milanom Plećašem te je na kraju dobila i otkaz. Tada je bio raspisan natječaj u kojem se tražilo idejno rješenje na atraktivnoj lokaciji uz obalu za idejno urbanističko-arhitektonsko rješenje tog atraktivnog prostora.
Tim se povodom u kaznenoj prijavi navodi da su „Centar za restrukturiranje i prodaju (kao pravni slijednik Agencije za upravljanje državnom imovinom, a koja je pravni slijednik Hrvatskog fonda za privatizaciju), zastupan po odgovornoj osobi, ravnatelju Milanu Plećašu i Grad Poreč te Allegheny Financial d.o.o. (ranije HYPO ALPE – ADRIA CONSULTANTS d.o.o.) sklopili su u Zagrebu, 04. travnja 2019. godine, Aneks IV Ugovoru o prodaji i prijenosu poslovnih udjela Mali Maj d.o.o., broj: 1359983/9000 sklopljenog 10.12.2003. godine. Člankom 1. Aneksa IV, stavkom 1.1. ugovorne strane suglasno utvrđuju da je čl. 5. st. 1. Ugovora br. 1359983/9000, Kupac preuzeo obvezu ulaganja u društvo Mali Maj d.o.o. (dalje u tekstu: Društvo) iznos od 309.345.000,00 kuna. Člankom 1. st. 1.2. ugovorne strane su suglasne da je Kupac do dana sklapanja Aneksa IV tj. do 04. travnja 2019. godine uložio u Društvo iznos od 104.020.516,00 kuna.“
Međutim, kako se nalazom interne revizorice ustanovilo da investitor Allegheny Financial d.o.o. nije ispunio svoju obvezu, očekivalo se da će CERP raskinuti ugovor s investitorom i Mali Maj vratiti u portfelj CERP-a kao zastupnika Republike Hrvatske, ali se to nije dogodilo. Evo što o tome konkretno piše u kaznenoj prijavi: „Po nalazu interne revizorice Centra za restrukturiranje i prodaju, Nade Ružić, nisu izvršene ugovorne obveze iz Ugovora o prodaji i prijenosu poslovnih udjela Mali Maj d.o.o., sklopljenog 10.12.2003. godine i svih daljnjih Aneksa istom Ugovoru te Aneks IV Ugovoru o prodaji i prijenosu poslovnih udjela Mali Maj d.o.o., broj: 1359983/9000 nije smio biti sklopljen na način da je u članku 1., stavku 1.2. i stavku 1.5. ugovoren prestanak svih obveza po dosadašnjih ugovorima.“
U kaznenoj prijavi se Plećašu pripisuje skandal iz 2019. s tvrtkom Mali Maj iz Poreča, zbog negativnog revizorskog izvješća o neizvršenom ulaganju budućeg investitora od astronomskih 309 mil. kn kuna
„Slijedom svega navedenog proizlazi da odgovorna osoba Centra za restrukturiranje i prodaju, ravnatelj Milan Plećaš, nije primijenio dužnu pažnju kod odlučivanja i potpisa Aneksa IV Ugovoru o prodaji i prijenosu poslovnih udjela Mali Maj d.o.o., broj: 1359983/9000 od 04. travnja 2019. godine i potpisao isti bez da je tražio dodatnu dokumentaciju i dokaze o izvršenom ulaganju te je o istome neistinito obavijestio Upravno vijeće Centra za restrukturiranje i prodaju. Štoviše, potpisao je Aneks IV Ugovoru o prodaji i prijenosu poslovnih udjela Mali Maj d.o.o., broj: 1359983/9000 od. 04. travnja 2019. kojim se država odriče preostalih ulaganja u iznosu od 205.324.484,00 kn te zapošljavanja 80 radnika, što je šteta za državni proračun. Ravnatelj Milan Plećaš kao odgovorna osoba nikako nije smio potpisati ovako štetan Aneks IV Ugovoru o prodaji i prijenosu poslovnih udjela Mali Maj d.o.o., što upućuje da se radi o zlouporabi položaja i ovlasti te o sumnji na dogovor i pogodovanju vlasnicima trgovačkog društva Mali Maj d.o.o“, navodi se u kaznenoj prijavi dopunjenoj opsežnim dokaznim materijalom. I dodaje: „Također, nakon navedene prijave nepravilnosti internoj revizorici Nadi Ružić je uručen Otkaz ugovora o radu uvjetovan skrivljenim ponašanjem radnika, što također govori o načinu postupanju i zataškavanju nepravilnosti u Centru za restrukturiranje i prodaju od strane odgovorne osobe, ravnatelja Milana Plećaša.“
Kao sljedeću inkriminaciju Đerek i Ružić navode nezakonito zapošljavanje voditeljice Samostalnog odjela za internu reviziju CERP-a, koja je bila neposredno nadređena revizorici Ružić iako za taj posao nije imala potrebne kvalifikacije. Tako se u kaznenoj prijavi precizira da je „dana 23. travnja 2019. ravnatelj Milan Plećaš kao odgovorna osoba Centra za restrukturiranje i pridaju sklopio ugovor o radu s Željkom Hofer za radno mjesto voditeljice Samostalnog odjela za internu reviziju, iako ista nije ispunjavala uvjete propisane Pravilnikom o unutarnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta u Centru za restrukturiranje i prodaju, odnosno ista nije ostvarivala posebne uvjete – 3 godine radnog iskustva na poslovima unutarnjeg revizora. Navedenim je došlo do pogodovanja pri zapošljavanju Željke Hofer i zloupotrebi položaja i ovlasti. Isto je potvrđeno inspekcijskim nadzorom Državnog inspektorata, Službe za nadzor radnih odnosa od 19. listopada 2021.“ Kao dokaz priloženo je i Izvješće o inspekcijskom nadzoru Državnog inspektorata od 19. listopada 2021. godine, kao i potvrda Ministarstva financija od 2. rujna 2019. iz koje proizlazi da voditeljica Samostalnog odjela za internu reviziju nije ispunjavala uvjete za posao kojim se bavila.
Napokon, prema ovoj kaznenoj prijavi, Milan Plećaš počekom ove godine uopće nije mogao biti imenovan ravnateljem jer se njegov predmet razmatrao na Povjerenstvu za sprječavanje sukoba interesa, a to je Plećaš zatajio iako je morao dostaviti i izjavu, ovjerenu kod javnog bilježnika, da nije u sukobu interesa. Evo što su tim povodom konkretno navele Maja Đerek i Nada Ružić: „Obzirom na sve gore navedeno Milan Plećaš, mag.iur. je davanjem gore navedene izjave kod javnog bilježnika dana 09.12.2021. pod punom kaznenom i materijalnom odgovornošću, netočno i neistinito izjavio da kod njega ‘ne postoje okolnosti iz članka 11. stavak 1. podstavak 4. Uredbe Vlade Republike Hrvatske o uvjetima za izbor i imenovanje člana nadzornih odbora i uprava pravnih osoba od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku (NN 12/2019), odnosno da ne postoji sukob interesa u skladu s propisom koji uređuje sprječavanja sukoba interesa između privatnog i javnog interesa u obnašanju javnih dužnosti’ (članak 1. stavak 1., a u svezi članka 3. stavak. 1. točka 42. Zakona o sprječavanju sukoba interesa, NN 143/21 koji se na njega u cijelosti primjenjuje), te ga navedena izjava o nepostojanju sukoba interesa u ovom dijelu nikako ne bi mogla osloboditi odgovornosti/činjenice da se nalazio u mogućem sukobu interesa, a čime postoji sumnja da je isti počinio neka od gore navedenih kaznenih djela.“
Maja Đerek, zviždačica iz Državnih nekretnina koja je do otkaza 3. prosinca 2018. obavljala poslove direktorice Sektora za poslovne prostore u toj državnoj firmi, pročula se kada je javno u Nacionalu prokazala ministra obrane Marija Banožića zato što je još kao ministar državne imovine sam sebi protupravno dodijelio stan u najužem centru Zagreba od nepripadajućih 90 četvornih metara. Đerek je potom prokazala i Zvonimira Frka-Petešića, predstojnika Ureda premijera Andreja Plenkovića, jer je njena bivša tvrtka Državne nekretnine ubrzano obnovila stan Frka-Petešiću nakon potresa iako se obnova u ostatku Hrvatske, kako u Zagrebu tako i na Baniji, gotovo ne miče s mrtve točke i više od godinu dana.
Prema ovoj kaznenoj prijavi, Milan Plećaš uopće nije mogao biti imenovan ravnateljem jer se njegov predmet razmatrao na Povjerenstvu za sprječavanje sukoba interesa, a to je Plećaš zatajio
Đerek je početkom veljače u Nacionalu raskrinkala i interesnu hobotnicu odvjetnika Danijela Klobučara naslonjenu na poslove s CERP-om i njegovim ravnateljem Milanom Plećašem. Klobučaru je navodno upravo ravnatelj CERP-a ustupao visokotarifne i najunosnije predmete firme kojoj je još uvijek na čelu. Odvjetnik Klobučar prijatelj je i s premijerom Andrejom Plenkovićem, još od srednje škole. Skijao je i kartao s premijerom Plenkovićem, pa mu je valjda i to olakšalo pristup CERP-u, potvrdili su Nacionalu i drugi upućeni izvori iz CERP-a.
I sam Klobučar se prijateljstvom s premijerom Plenkovićem iz srednjoškolskih dana javno pohvalio u Večernjem listu 18. listopada 2016. godine. Klobučar je tada pokazao i brojne zajedničke fotografije s Plenkovićem iz mladosti koje čuva u obiteljskom albumu, a premijer Plenković je kasnije svog bliskog prijatelja Klobučara angažirao i da pomaže Vladi u krizi oko preuzimanja Agrokora i tako ga učinio i dijelom proskribirane skupine Borg, koja je provodila operaciju spašavanja nekada najveće tvrtke u regiji jugoistočne Europe – Agrokora.
Komentari