Magdalena Sztandara: U Poljskoj, silovane žene iz Ukrajine kao da su došle iz jednog pakla u drugi

Autor:

10.06.2022.,Beogra - Magdalena Sztandara, antropologinja iz Poljske Photo: VLADIMIR ZIVOJINOVIC/PIXSELL

VLADIMIR ZIVOJINOVIC, Pixsell

Imam dojam da su iz jednog pakla dospjele u drugi – tako je o ženama iz Ukrajine, koje su bile silovane u ratu pa izbjegle u Poljsku, u novom Nacionalu kazala Magdalena Sztandara, profesorica na Institutu za etnologiju i kulturalnu antropologiju Jagelonskog sveučilišta u Krakovu.

Sztandara se osobno predstavlja kao, „s jedne strane, socio-kulturna antropologinja, a s druge kao građanka države koja ženama oduzima pravo da odlučuju o vlastitom tijelu, kontrolira naš seksualni život i reprodukciju, a njezina vlast i crkvene institucije praktično svakog dana ispoljavaju otvoreni prijezir prema ženama”.

Istodobno, Magdalena Sztandara vrlo dobro poznaje područje bivše Jugoslavije, jer u Beogradu i Novom Sadu redovito i dugo boravi još od 2013., a živjela je i u Zagrebu, Mostaru i Sarajevu. Za novi broj Nacionala dala je intervju novinaru Borisu Paveliću, u kojemu je govorila o mizoginiji i represiji prema ženama u Poljskoj i istočnoj Europi.

Odgovarajući na pitanje kakav je položaj ukrajinskih žena koje su u ratu silovane, pa su izbjegle u Poljsku, Sztandara je odgovorila: “U slučaju žena iz Ukrajine, ali i žena drugih nacionalnosti koje su u Ukrajini studirale ili radile, a koje su bile silovane – oprostite mi na ovoj usporedbi – ali imam dojam da su iz jednog pakla dospjele u drugi.”

“Abortus u Ukrajini je legalan do 12. tjedna trudnoće bez navođenja uzroka, a tablete za pobačaj dostupne su bez recepta. I sada, eto, najbliža zemlja u koju bježe tražeći sigurnost, ali i mogućnost da samostalno odlučuju o svom zdravlju je Poljska, u kojoj je pravo na abortus drastično ograničeno. Da podsjetim, silovanje je u Poljskoj i dalje jedna od pretpostavki za dozvoljeni prekid trudnoće, a u praksi se pokazuje da žene koje traže takvu pomoć nailaze na brojne prepreke”, objasnila je Sztandara.

Jedna od tih prepreka je i činjenica se abortus povezuje s kaznenim postupkom i saslušanjem. “Da bi izvršile intervenciju, potrebno je mišljenje tužitelja koji će utvrditi opravdanu sumnju da je trudnoća nastala kao rezultat silovanja”, objasnila je, dodajući kako “sve to ne olakšava ni činjenica da se Institut Ordo Iuris, koji stoji iza projekta restriktivnog zakona ‘Stop abortusu’ i želi da se abortus potpuno zabrani u Poljskoj, sada zanima i za žene iz Ukrajine.”

Više detalja o preprekama na koje u Poljskoj nailaze silovane žene iz Ukrajine, analizu represije prema reproduktivnim pravima žena u Poljskoj, ali i preporuke ženama u Hrvatskoj, pročitajte u intervjuu koji je Magdalena Sztandara dala novom broju Nacionala.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.