Deseci tisuća Katalonaca promarširali su u subotu Madridom prosvjedujući protiv suđenja njihovim bivšim liderima, optuženima za pobunu protiv Španjolske, poručivši da “Samoodređenje nije kazneno djelo”.
Prosvjednici, od kojih su mnogi doputovali iz Katalonije, pokrajine sa 7,5 milijuna na sjeveroistoku države, nosili su katalonske zastave koje simboliziraju nezavisnosti te su hodali s transparenton na kojem je pisalo “samoodređenje nije kazneno djelo, demokracija je odlučivanje”. Okupili su se zatim na trgu Plaza de Cibeles, u srcu grada.
“Poslušaj Španjolsko i iskoristi priliku da se demokratiziraš”, rekao je predsjednik katalonske vlade Quim Torra koji je bio ne čelu povorke. “Branit ćemo svoja prava i slobode, kao i pravo na samoodređenje”, dodao je.
Sudjelovali su i drugi članovi katalonske vlade koji su zatražili “puštanje na slobodu političkih zatvorenika”.
Organizator prosvjeda je naveo kako se u glavnom gradu Španjolske okupilo 120.000 osoba, a gradska policija ustvrdila je da ih je bilo 18.000.
Prošli mjesec je u Madridu počelo suđenje dvanaestero bivših dužnosnika katalonskih institucija zbog organiziranja referenduma o nezavisnosti u listopadu 2017. godine te izglasavanja republike Katalonije. Španjolski ustavni sud bio je zabranio taj referendum pozivajući se na ustav Španjolske. Državno odvjetništvo optužilo je dužnosnike za pobunu protiv Španjolske, neposluh, te korištenje javnog novca za održavanje nezakonitog referenduma.
Prvooptuženi Oriol Junqueras, bivši potpredsjednik vlade Katalonije, na početku suđenja je rekao da nisu počinili nikakvo kazneno djelo. Njemu prijeti zatvorska kazna od 25 godina. Suđenje bi moglo potrajati do kraja svibnja. Španjolska socijalistička vlada nazvala je optužene “pritvorenim političarima” odbacivši optužbu vlade iz Barcelone o držanju “političkih zatvorenika”.
Katalonska kriza mogla bi utjecati na prijevremene parlamentarne izbore u Španjolskoj koji se održavaju 28. travnja. Manjinska socijalistička vlada raspisala je izbore nakon što je parlament odbio njezin proračun za 2019. godinu. U parlamentu nije dobila dovoljnu podršku jer su joj leđa okrenule katalonske stranke uvjetujući podršku razgovorima o samoodređenju Katalonije. Vlada premijera Pedra Sancheza odbila je razgovore o samoodređenju kao i prijedlog o uključivanju međunarodnog posrednika.
Ankete pokazuju da bi socijalisti mogli dobiti većinu na izborima u Španjolskoj no nedovoljnu za sastavljanje vlade. Za sastavljanje vlade bi im opet trebala podrška katalonskih stranaka. U slučaju da je ne dobiju, tri španjolske stranke s desnice mogle bi formirati vladu kao što se u siječnju dogodilo u Andaluziji, najmnogoljudnijoj pokrajini na jugu zemlje gdje su bili održani prijevremeni izbori. Te tri stranke – Narodna stranka, Građani i Vox – oštro se protive katalonskom zahtjevu za organiziranjem dogovornog i međunarodno priznatog referenduma.
Komentari