Jedan od najpoznatijih turističkih bisera Međimurja svakako je Mađerkin breg. Ovaj atraktivni vidikovac nudi spektakularan pogled na čak pet država – Sloveniju, Mađarsku, Slovačku, Austriju i Hrvatsku. Omiljeno je odredište mnogih biciklista, pješaka i izletnika željnih prirodnih ljepota.
Ideja o vidikovcu polako se razvijala gotovo 20 godina, a projekt je konačno realiziran pomoću europskih fondova. Svečano je otvoren prije godinu dana, a već ga posjetilo oko 85.000 ljudi, što je premašilo sva očekivanja. Njegova jedinstvenost i panoramski pogled privlače posjetitelje iz različitih dijelova svijeta.
– Najviše turista nam dolazi iz Slovenije i Austrije, ali i iz drugih europskih država. Imali smo čak i Kineze, rekao je Josip Mikec iz TZ općine Štrigova.
Goričko sviralo
Nedavno je na 27 metara visokom vidikovcu realizirana i nova turistička atrakcija – “Goričko sviralo”. Riječ je o orguljama s četiri oktave koje proizvode zvuk pomoću vjetra.
– Usudim se reći da takvih orgulja nema nigdje na svijetu. One imaju tri funkcije. Proizvode slobodne melodije vjetra, ali i posjetitelji mogu odabrati neku pjesmu, međimursku ili tradicionalnu. Sada za Advent ćemo staviti adventske pjesme. Također, na orgulje je moguće postaviti klavijaturu i održati jedan manje zahtjevni koncert, objašnjava Josip Mikec.
Otkriva kako uskoro pripremaju i novu turističku atrakciju – zipline dužine 1200 metara.
– Vjerujemo kako ćemo zipline završiti do iduće godine te ćemo tako proširiti našu ponudu, dodao je Mikec.
Raj za ljubitelje vina
– Naša su vina poznata po svojoj laganoj i prozračnoj kvaliteti. Ove godine su osvojila čak 35 medalja na natjecanju u Londonu. Također, Međimurje je ove godine proglašeno Green Destinations regijom, prvom u Hrvatskoj, kaže Mikec.
Legenda o imenu
Mađerkin breg dobio je ime po Emiliji Krauthaker, balerini iz Budimpešte koja je tu provela život. Njezina priča, ispričana kroz šarmantne anegdote, ostaje sastavni dio ovog mjesta.
– Milostiva Emilija, poznatija kao Mađerka, došla je na ovaj brijeg sa svojim suprugom 1940. On je bio vlasnik svih ovih terena. Nakon Drugog svjetskog rata, on je nestao i Emilija je ostala sama. Kada je stigla nacionalizacija gotovo sve su joj oduzeli. Vinogradi su propali, a ona živjela je od svojih kokoši kojima je dala imena. Na jaja je pisala imena kokoši koje su ih snijele i nosila ih prodavati u Štrigovu. Na pitanje kako živi, uvijek je odgovorila da živi od svojih kokoši i ljepote prirode koja ju okružuje. Zato smo, kao uspomenu na balerinu iz Budimpešte, ovaj vidikovac nazvali Mađerkin breg, ispričao je Josip Mikec za HRT.
Komentari