Macron i Ursula von der Leyen danas u Pekingu u svojstvu “dobrog i lošeg policajca”

Autor:

epa10556748 French President Emmanuel Macron (C) welcomes European Commission President Ursula von der Leyen for a meeting at the Elysee Palace in Paris, France, 03 April 2023. The meeting takes place ahead of Macron and Von der Leyen's visit to China from 05 to 07 April, according to the Chinese foreign ministry.  EPA/Mohammed Badra

EPA/Mohammed Badra

Francuski predsjednik Emmanuel Macron započeo je danas u Pekingu s nizom sastanaka tijekom zajedničkog posjeta Kini sa šeficom Europske Komisije Ursulom von der Leyen u cilju zacrtavanja pravca budućih odnosa europskog bloka s tom svjetskom silom, nakon višegodišnjih zategnutih odnosa.

Novoimenovani kineski premijer Li Qiang pozdravio je Macrona u Velikoj dvorani naroda koja se uobičajeno koristi za svečana događanja, uoči sastanka s predsjednikom Xi Jinpingom kasnije u danu.

Po svom dolasku u srijedu, Macron je rekao da se Europa ne smije “odvajati” od Kine na ekonomskom planu te da također ne smije oslabiti diplomatske veze s Pekingom.

Zapad je zahladio odnose  s Kinom zbog pitanja Tajvana, osjetljive tehnologije i bliskih odnosa Kine s Rusijom.

Von der Leyen, u prvoj posjeti Kini od preuzimanja kormila Europske komisije 2019., uoči dolaska je rekla da Kina postaje sve represivnija kod kuće i sve agresivnija u inozemstvu, zamjenjujući eru reformi i otvaranja erom sigurnosti i kontrole, gdje su tvrtke u Kini primorane pomagati u državnim operacijama prikupljanja obavještajnih podataka.

Tijekom njezinog mandata, odnosi EU-a s Kinom su zahladili, uvelike zbog sankcija “milo za drago” kojima je 2021. zamrznut investicijski sporazum te zbog odbijanja Kine da osudi Rusiju zbog invazije na Ukrajinu.

Peking bi pak htio vidjeti da Europa slijepo ne slijedi pokušaje SAD-a da obuzda rast Kine i stoga kineska strana ima velika očekivanja od Macronova posjeta.

“Od posjeta Macrona se očekuje da urodi konkretnim rezultatima glede napretka u gospodarskoj i trgovinskoj suradnji između Kine i Francuske te jačanjem obostranog političkog povjerenja”, napisao je u uvodniku kineski list Global Times.

List također navodi da je “vrijedno primijetiti da raznorazne snage u Europi i SAD-u pomno prate Macronov posjet i vrše pritisak u više smjerova”.

“Drugim riječima, ne žele svi da Macronov posjet Kini prođe glatko i uspješno”, ističe Global Times.

Nakon razgovora s Macronom, kineski premijer će na “radnom ručku” ugostiti von der Leyen. Kasno popodne će Macron i šefica EK-a zasebno razgovarati sa Xijem, a navečer su predviđeni trilateralni razgovori.

l Macron i von der Leyen su rekli da žele uvjeriti Kinu da iskoristi svoj utjecaj u Moskvi kako bi se postigao mir u Ukrajini, ili da barem odvrate Kinu od direktnog pružanja pomoći Moskvi u tom sukobu.

Neki analitičari vjeruju da je europski dvojac u Kini u svojstvu “dobrog i lošeg policajca”. Macron bi trebao promicati novi početak u odnosima Kine i EU-a, dok je von der Leyen zadužena za užarene teme, poput trgovine.

Ona je potvrdila da je Kina jedan od ključnih trgovinskih partnera, ali da europske tvrtke nailaze na brojne diskriminatorne prepreke.

“Odnosi dviju strana su opsežni i složeni. Kako ćemo njima rukovoditi utjecat će na prosperitet i sigurnost EU-a. U Pekingu sam da bih razgovarala o tim odnosima i njihovoj budućnosti”, tvitala je von der Leyen.

S Macronom je u Kinu stiglo 50-člano izaslanstvo, uključujući i predstavnike kompanija kao što su Airbus, koji pregovara o velikoj narudžbi zrakoplova, Alstom i nuklearni div EDF. Očekuje se da će doći do potpisivanja više ugovora.

No, ne smatraju svi da je to dobar znak, posebice u trenutku kada je rasprava u Europi usredotočena na “samoubilačku ovisnost” o Kini.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.