Znanstvenici su otkrili ambiciozan plan: ugrožene životinje žele poslati na Mjesec. To bi, kažu, omogućilo čuvanje uzoraka najugroženijih životinjskih vrsta na Zemlji. Također bi omogućilo da se drže bez opasnosti s kojima se ovdje na Zemlji suočavaju, tvrde znanstvenici.
Životinje bi bile ‘kriokonzervirane’ kako bi ostale u korisnom stanju. To bi mogao biti način vođenja dugotrajne evidencije o životinjama koje bismo mogli izgubiti na Zemlji, predlažu znanstvenici.
U novom članku, koji je napisao tim kojeg vodi Mary Hagedorn iz Smithsonianovog nacionalnog zoološkog vrta i instituta za očuvanje biologije, istraživači predviđaju skladište izgrađeno na površini Mjeseca.
Skladište koje se ponaša poput hladnjaka
Pomoglo bi, kažu, da se skladište nalazi u područjima blizu Mjesečevih polova, koji ostaju trajno u sjeni. Temperature se tamo drže ispod -196 Celzijevih stupnjeva, kako bi se objekt ponašao poput hladnjaka.
To bi omogućilo dugoročno pohranjivanje bioloških uzoraka, predlažu istraživači, javlja Independent.
Spremište na Zemlji ne bi bilo dovoljno dobro
Održavanje na Mjesecu značilo bi da ne bi bilo potrebe za intervencijom ljudi ili za stalnim izvorom energije koji bi skladišni pogon održavao hladnim. To su dvije glavne prijetnje svakom sličnom spremištu baziranom na Zemlji.
Štoviše, objekt bi bio siguran od drugih opasnosti, poput prirodnih katastrofa, klimatskih promjena i geopolitičkih sukoba.
U početku bi se objekt mogao koristiti za čuvanje uzoraka životinjske kože koji uključuju stanice fibroblasta. Tim je već počeo planirati kako bi to funkcioniralo s uzorcima glavoča, ribe koja će se koristiti kao primjer i test.
Rizik: Prijenos uzoraka kroz Svemir
Istraživači napominju da postoji mnogo izazova koji bi mogli uzrokovati probleme ovom planu. Oni uključuju siguran prijenos uzoraka kroz svemir i do Mjeseca, njihovo čuvanje od zračenja i okupljanje zemalja i organizacija diljem svijeta kako bi izgradili i zatim zaštitili objekt.
No, napominju da je potrebno djelovanje unatoč tim izazovima, budući da “prijetnje izumiranjem ubrzavaju brže od naše sposobnosti da spasimo te vrste u njihovom prirodnom okruženju”, kako pišu u znanstvenom radu, donosi britanski Independent.
Komentari