Luka Korlaet, dogradonačelnik Grada Zagreba, otkriva kako će uskoro umjesto srušenih građevina pokraj zagrebačkog Glavnog kolodvora biti izgrađena multimedijalna gradska knjižnica i kulturni centar
Grad Zagreb je nedavno objavio da kreće izgradnja novog Paromlina, dugo očekivanog projekta za koji su rekli da će revitalizirati bivši industrijski kompleks koji je stajao zapušten u centru Zagreba. Iz Grada su poručili kako se radi o kapitalnom projektu, a dogradonačelnik Luka Korlaet za Zagreb News govori kako će točno izgledati novo izdanje Paromlina.
ZgNews: Kada očekujete da će se otvoriti novi Paromlin? Kakve sve sadržaje građani mogu očekivati?
Izgradnja suvremene, multimedijalne Gradske knjižnice i društveno kulturnog centra Paromlin započinje ovih dana, a očekuje se da će radovi trajati dvije godine. Početak je to revitalizacije bivšeg industrijskog kompleksa koja se obećavala više od 40 godina, čime će zapušteni prostor u centru grada biti pretvoren u prostor intenzivnog života s brojnim kulturnim i turističkim sadržajima.
Nova zgrada Gradske knjižnice i društveno-kulturnog centra bit će višenamjenski javni prostor koji će sadržavati knjižnični, društveni te tehnički dio. Uz postojeće programe i usluge Knjižnica grada Zagreba, građanima će biti dostupne brojne nove usluge i sadržaji kao što su posebno prilagođeni sadržaji za roditelje s bebama i malom djecom, mlade s prostorima stvaranja, tzv. “maker space”, i prostorima za grupni i individualni rad kao što su radionice i prostori za učenje, veliki glazbeni odjel koji uključuje studije za snimanje i reprodukciju zvuka, snimanje audio i video sadržaja, poput podcasta i radijskih emisija i slično te prostori za manje glazbene produkcije.
Prostori društvenog i kulturnog centra obuhvaćaju nekoliko suvremeno opremljenih višenamjenskih dvorana na 3. i 4. etaži za održavanje obrazovnih i kulturnih sadržaja – radionica, seminara, debata i drugih oblika diskurzivnih programa. Dvije dvorane na etaži -1, od kojih je veća kapaciteta 300-400 mjesta, a manja kapaciteta 100 mjesta, moći će se koristiti odvojeno ili spojeno i bit će opremljene za izvođenje predstava, kino projekcija, koncerata i konferencija te održavanje različitih festivala. Na etaži -1 smještena je i velika kantina za potrebe korisnika i posjetitelja kompleksa. U prizemlju su, uz veliko predvorje u kojem će se moći održavati manji programi poput javnih predstavljanja te konferencija za medije, predviđeni knjižara, suvenirnica i izložbeno-galerijski prostor koji će se kao i dvorane na etaži -1 moći koristiti i izvan radnog vremena knjižnice. Nova gradska knjižnica i društveno-kulturni centar Paromlin predstavljat će živuću kulturnu jezgru grada Zagreba koja će biti dostupna čitavoj zagrebačkoj aglomeraciji koja uključuje Zagrebačku i Krapinsko-zagorsku županiju.
ZgNews: Koliko će biti velik taj prostor i zašto ste odlučili da je ovaj projekt prioritet?
Paromlin će se rasprostirati na gotovo 36.000 kvadratnih metara. Ova investicija, vrijedna oko 85 milijuna eura, najveće je ulaganje u kulturu i naš najveći pojedinačni kapitalni objekt koji predstavlja ključni korak u oblikovanju novog središta grada. U ovaj prostor se nije ulagalo zadnjih 40 godina i pravi je simbol nebrige bivše vlasti za gradske resurse.
Prioritizirali smo ga jer predstavlja prvi korak u revitalizaciji zapuštenog područja industrijske baštine u centru grada, što znači da će realizacija projekta potaknuti regeneraciju velikog gradskog područja, tj. zapadna ‘’vrata’’ zone Gredelj i omogućiti razvoj grada na više razina. Brojni međunarodni primjeri urbane regeneracije svjedoče o kulturnim, društvenim, prometnim i ekonomskim učincima ovakvih projekata koji djeluju kao katalizatori društvenog i urbanog razvoja zapuštenih gradskih površina.
ZgNews: Plaća li cijeli projekt Grad ili će se ulagati i novac iz EU fondova?
Grad Zagreb planira da se iznos od oko 40 milijuna eura financira kroz provedbu EU mehanizma Integrirana teritorijalna ulaganja na području Urbane aglomeracije Zagreb, dok će se iznos od oko 45 milijuna eura osigurati iz gradskog proračuna te kroz zajam Europske investicijske banke.
ZgNews: Hoće li se postojeća, preostala postrojenja Paromlina obnoviti i uklopiti u novo zdanje?
Projekt obuhvaća zonu bivšeg Industrijskog kompleksa Paromlin čija gradnja datira iz druge polovine 19. stoljeća i predstavlja pojedinačno zaštićeno kulturno dobro industrijske baštine. Projekt obuhvaća tri cjeline, a to su rekonstrukcija postojećih građevina industrijskog kompleksa što obuhvaća zgrade transmisije, skladišta brašna i silosa, faksimilnu rekonstrukciju zgrade mlina i izgradnju nove cjeline. Drugim riječima, postojeće zgrade kompleksa Paromlin će se rekonstruirati i dograditi u skladu s novom društvenom, kulturnom i obrazovnom namjenom i javnim sadržajima koji će biti na raspolaganju građanima Zagreba i šireg urbanog područja.
ZgNews: Što će biti s parkingom kod Paromlina? Zagreb već ima problema s parkingom. Gdje se građani mogu parkirati dok se projekt gradi? Planira li se parking i u sklopu novog Paromlina?
S obzirom na početak izgradnje zatvoreno je parkiralište pored Paromlina te će kao zamjena sugrađanima na raspolaganju biti parkiranje na istočnoj strani Zagrebačkog velesajma, gdje ima dovoljno slobodnih zamjenskih parkirališnih mjesta. Sve dok traju radovi na Paromlinu parkiralište će biti besplatno. Na trasi od Velesajma do Glavnog kolodvora ima deset autobusnih linija, a za cijenu manju od parkiranja kod Paromlina od 1,32 eura koju su do sada plaćali, građani sada mogu kupiti dvije autobusne karte od 0,53 eura kako bi došli od svog parkiranog automobila do Glavnog kolodvora i nazad. Također, kao srednjoročno rješenje do kraja godine planira se i novi parking na Gredelju s oko 380 parkirnih mjesta. Projektom je u konačnici obuhvaćena i izgradnja suvremene javne podzemne garaže s 330 parkirnih mjesta.
Komentari