Luka Čičin Šain: “Više je infekcija, ali manja smrtnost”

Autor:

Pixabay

Provjetravanje, maske i distanca – provjerene metode protiv koronavirusa ponudio je jučer na predavanju u rijeci Luka Čičin-Šain, znanstvenik iz tima Helmholtz centra za infektivna istraživanja u Braunschweigu, koji je identificirao antitijela što priječe da novi koronavirus uđe u stanicu, pa upravo traju dodatna istraživanja kako bi se stvorio lijek za Covid 19.

Čičin-Šain je ustvrdio kako je drugi val epidemije donio više infekcija – u Hrvatskoj čak 25 puta – ali i manju smrtnost, što je dobra vijest.

Čičin-Šain naglašava kako je “mit” tvrdnja da je Covid 19 usporediv s gripom. “Ovaj je virus opasniji od gripe i potencijalno je smrtonosan. Može biti smrtonosan za bilo koga, pa i za mlade, jer i ni u toj dobnoj skupini stopa smrtnosti nije nula. Rizik od smrtnosti raste s dobi, a uzrok smrti u pravilu je upala pluća, ali kod kroničnih bolesnika može doći i do komplikacija i u drugim organima, kao što je infarkt srca”, prenio je Novi list dijelove predavanja.

Ideja niske infektivnosti važna je, dodao je, kod nošenja maski za lice i održavanja fizičke distance jer upravo su maske te koje snižavaju infektivnu dozu virusa, a jednako djeluje i udaljenost. Važno je, međutim, i provjetravati. “Postoje oprečne informacije oko prijenosa virusa. Dugo se smatralo da se prenosi samo kapljičnim putem, ali u međuvremenu su se pojavile naznake da se može zadržavati u zraku u sitnim česticama koje lebde. Upravo je zato efekt prozračivanja bitan, pogotovo u manjim prostorijama u kojima boravi više ljudi, jer koncentracija virusa s vremenom u prostoriji raste i udaljenost od 2 metra više nije dovoljna. Ukoliko je u prostoriji više ljudi, poput učionica, potrebno je u svakoj pauzi otvoriti prozore i vrata”, savjetovao je riječki znanstvenik.

Osvrnuo se i na zadržavanje virusa na različitim površinama, ustvrdivši da na određenim površinama pri temperaturi od 20 stupnjeva Celzijevih može opstati tjedan ili čak više dana, ali već pri temperaturama od 30 do 40 stupnjeva živi znatno kraće i brzo se razgrađuje, a dobra je vijest i da ga uništavaju samo voda i sapun. Iako je broj zaraženih velik, prema njegovom mišljenju još uvijek ne treba zatvarati škole i vrtiće.

“Socijalna distanca pomaže u suzbijanju pandemije, ali nam socijalni kontakti trebaju iz psiholoških i ekonomskih razloga, zato treba dobro odvagati što zatvoriti. Treba zatvoriti neesencijalne društvene segmente poput kafića, restorana ili kina, ali škole i vrtići trebaju ostati otvoreni sve dok se stopa smrtnosti ne poveća i bolnice ne postanu preopterećene”, iznio je riječki znanstvenik.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.