Ivica Lovrić, dugogodišnji suradnik Milana Bandića i bivši pročelnik Ureda za obrazovanje i sport grada Zagreba te današnji nezavisni opozicijski vijećnik u gradskoj skupštini, oglasio se u petak priopćenjem zbog urušavanja
Priopćenje u nastavku prenosimo u cijelosti:
“Prije tri dana u samom središtu Zagreba zbog zakašnjele i nestručne obnove urušen je i dio jedne od povijesno najvrjednijih zgrada u Zagrebu, historicističke palače iz 1888. koju je projektirao glasoviti Herman Bolle za potrebe Obrtne škole (danas ŠPUD) i Muzeja za umjetnost i obrt.
Zgrada je teško oštećena u zagrebačkom potresu, a na sam početak obnove se jako dugo čekalo. Nažalost, sama dinamika obnove je prespora, projekt sanacije je neusklađen s projektom sanacije dijela zgrade u kojem se nalazi škola, a što može prouzročiti daljnja oštećenja, a samo izvođenje radova sanacije je nestručno i nekompetentno.
Naime, kod uklanjanja krovišta uvijek postoji opasnost od pada vijenaca i zabatnih zidova, stoga je bilo potrebno osigurati vijenac, no to je evidentno izostalo. Ovaj slučaj urušavanja ukazao je da objekt nije bio adekvatno osiguran, a to je rezultiralo propadanjem dijela povijesne zgrade i uništenjem neprocjenjive kulturne baštine.
Neupitna odgovornost za isto je na svim aktivnim dionicima na gradilištu.
Ovaj ozbiljni i umalo tragičan događaj moglo se i moralo izbjeći jer istome nije uzrok viša sila, nego nestručno izvođenje same sanacije.
Također, u neposrednoj blizini Muzeja za umjetnost i obrt su tri škole i dječja bolnica, no gradska vlast je unatoč obnovi dopustila parkiranje automobila te prolaz za pješake ispod skele čime su krajnje neozbiljno dovodili u neposrednu opasnost brojnu djecu i ostale prolaznike.
Frapantno je izjaviti “ovakve se stvari događaju” te nam to govori o potpunoj pogubljenosti i dezorijentiranosti gradonačelnika i njegova zamjenika koji ne shvaćaju ozbiljnost situacije i na koncu ne poimaju svoju odgovornost za obnovu i sigurnost objekata kojima je Grad Zagreb korisnik ili vlasnik.
Posebno je neobična i još jedna činjenica u cijeloj ovoj priči, a to je da su radovi povjereni trima tvrtkama od kojih je jedna u prošloj godini imala promet od samo 3,9 milijuna kuna i nepoznati broj zaposlenih – nema ih u javnom izvješću, druga 6,7 milijuna kuna prometa u prošloj godini i samo 12 zaposlenih.
Te činjenice pobijaju Korlaetovu izjavu da “radove izvode izvođači s dobrim referencama”.
Božja milost jest da je i ovaj put izbjegnuta ljudska tragedija, no to nije izgovor za nepreuzimanje odgovornosti za ugroze i opasnosti koje prijete s brojnih objekata koje Grad presporo i stručno upitno obnavlja. Ogledni primjer takve opasne gradske prakse je i Škola za klasični balet na Ilirskom trgu čija obnova stoji dok urušavanje objekta prijeti prolaznicima i susjednim kućama.
Zato ih molim, opominjem i pozivam da se probude iz aktivističkog bunila, shvate ozbiljnost situacije i u skladu s tim počnu raditi svoj posao!”, napisao je.
Komentari