Mjesec za mjesecom još od lipnja, svijet je postao neočekivano vruć. Znanstvenici su usporedili posljedice klimatskih promjena ove godine s “filmom katastrofe” – uzlet temperature, divlji požari, snažne oluje i pogubne poplave samo su dio problema, a novi podaci sada otkrivaju koliko je kritična situacija.
Čovječanstvo je upravo prošlo kroz najtopliji 12-mjesečni period u najmanje 125.000 godina, prema jednom izvješću, dok je drugo proglasilo da je 2023. “praktički sigurno” najtoplija godina u povijesti snimanja, nakon pet uzastopnih mjeseci temperatura koje ruše rekorde.
“Previše smo se naviknuli na to da klimatski rekordi padaju kao domine u posljednjim godinama“, rekao je David Reay, izvršni direktor Edinburgh Climate Change Institute na Sveučilištu u Edinburghu, za CNN. “Ali 2023. je sasvim drugačija priča u smislu ogromne razlike kojom su ti rekordi slomljeni.”
El Niño – prirodni oceanografski i vremenski uzorak u tropskom Pacifiku – tek počinje povećavati temperature, utvrdilo je izvješće. Snažan dugoročni trend globalnog zatopljenja uglavnom je uzrokovan sagorijevanjem fosilnih goriva koja zagrijavaju planetu.
“Ključ je u tome da ovo nije normalno. Ovo su temperature koje ne bismo smjeli doživljavati”, rekao je Andrew Pershing, potpredsjednik za znanost u Climate Central, na konferenciji za novinare. “Doživljavamo ih samo zato što smo preveliku količinu ugljičnog dioksida pustili u atmosferu.”
Većina čovječanstva bila je pogođena neobičnim vrućinama tijekom ovog 12-mjesečnog razdoblja.
Neki gradovi bili su posebno pogođeni. U SAD-u su se to pogotovo odnosi na područe Juga i Jugozapada. Prema izvješću, Houston je doživio najduži niz ekstremnih vrućina od bilo kojeg većeg grada na Zemlji, s 22 uzastopna dana ekstremnih vrućina između srpnja i kolovoza.
Samo su dvije zemlje, Island i Lesoto, doživjele temperature koje su bile hladnije od prosjeka tijekom ovog razdoblja, utvrdilo je izvješće.
Ova otkrića dolaze nakon druge analize, objavljene u srijedu od strane Europske unije Copernicus Climate Change Service, koja tvrdi da je 2023. “praktički sigurno” najtoplija godina zabilježena.
“Listopad 2023. godine vidio je iznimne anomalije temperature, nakon četiri mjeseca obaranja globalnih rekorda temperatura”, rekla je Samantha Burgess, zamjenica direktora Copernicusa, u izjavi.
Svaki mjesec od lipnja ruši mjesečne temperaturne rekorde, a svaki mjesec od srpnja je barem 1,5 stupnjeva Celzija iznad preindustrijskih razina.
Čak i dok 2023. godina privodi se kraju, izvanredna vrućina pokazuje malo znakova popuštanja.
TEA BLAŽEVIĆ: ‘Klimatske promjene izazvat će veći gospodarski poremećaj nego covid’
Predviđa se da će se rekordi nastaviti obarati iduće godine. “El Niño će stvarno ugristi iduće godine, i to će dovesti do još većeg zagrijavanja kako ulazimo u 2024.”, rekao je Pershing.
Neviđena globalna vrućina dodaje dodatnu hitnost nadolazećoj UN-ovoj klimatskoj konferenciji COP28 u Dubaiju ovog prosinca, gdje će zemlje procijeniti svoj napredak prema ostvarivanju cilja Pariškog sporazuma o ograničenju globalnog zatopljenja na 1,5 stupnja.
“Jedino što je još značajnije od veličine ovih povećanja globalne temperature i gubitka leda”, rekao je Reay, “je naš daljnji neuspjeh da stavimo svijet na put prema ostvarivanju ciljeva Pariškog klimatskog sporazuma.”
Komentari