Profesor ekonomije Ljubo Jurčić komentirao je u utorak stanje hrvatskog gospodarstva.
“Inflacija je zapravo odraz strukture gospodarstva i kako gospodarstvo funkcionira. Kad je došla pandemija mi smo više pali, kad je prošla mi smo puno skočili. To je bio jasan znak da Hrvatska nema automatski ugrađen stabilizator ekonomije, nego plovi kako plovi. Kad padnemo padnemo, kad se dignemo dignemo. Zapravo, to pokazuje da smo pod utjecajem vanjskih sila i nemamo izgrađenu struktruru gospodarstva koja je čvrsta”, smatra Jurčić.
“Kretanje inflacije – ona ulazi u gospodarski sustav ovisno o strukturi i brzini okretaja u gospodarskom sustavu. Ona, ako nema novih udara indikatora inflacije, onda ona izlazi. Zemlje koje su efikasnije tamo će inflacija ući, ali će brzo i izaći”, tvrdi Jurčić i dodaje da bi Hrvatska mogla ući u deflaciju u prvom kvartalu iduće godine.
‘Predstava za javnost’
“Očekujem da će po prirodi stvari inflacija stagnirati. Ako ne bude nekih novih negativnih uleta u gospodastvo, kao naprimjer geopolitička situacija. Hoće li se početi smirivati situacija u Ukrajini i na Bliskom istoku. Bliski istok je na granici eskalacije, a Ukrajina isto. To su dvije varijable koje mogu prekinuti proces prekidanja dobavnih lanaca, a mi smo previše ovisni o uvozu.”
Jurčić se ne slaže s guvernerom HNB-a Borisom Vujčićem i njegovom tvrdnjom da je inflacija pobijeđena mjerama Europske središnje banke.
“Apsolutno ne. To oni hoće sebi dati na važnosti. Mjere Europske središnje banke – povećanje kamata, to je jedna klasična teorija, kada dolazi inflacija zbog potražnje. Cijene hrane porastu po toj teoriji jer potražnja za hranom poraste. Cijene hrane nisu porasle jer su ljudi počeli više jesti, nego zato što su troškovi u proizvodnji hrane otišli gore.”
“Predstava za javnost. Rekao sam da će Europska središnja banka dignuti kamatu samo da time pokaže da nešto radi, ali to nema efekta”, dodao je u razgovoru za N1.
Komentari