Ljubav je u zraku, slavi se Valentinovo

Autor:

Pixabay

Romantičari su danas došli na svoje, a svi oni manje skloni sanjarenju u dvoje, laticama, srcima, balonima, čokoladama, večerama, slatkim iznenađenjima, sitnim i manje sitnim gestama, ljubavnim pjesmama na radiju, ljubavnim filmovima na televiziji, morat će se strpjeti do sutra.

Valentinovo se poput gripe proširilo. Na krilima koja šuškaju i pune blagajne. Bilo bi puno prikladnije na Amorovim, no novac pokreće svijet.

Dok je nekad obilježavanje Dana zaljubljenih bilo rezervirano za SAD i Veliku Britaniju (Amerikanci i Britanci su Valentinovo u romantičnom kontekstu počeli intenzivnije obilježavati u 19. stoljeću), u posljednjih tridesetak godina slavi se i kod nas. Već polovicom siječnja kreću ponude za vikende u dvoje, restorani nude svoje, a izlozi trgovina poprimaju romantični look i puni su darova za nju i njega.

Kod nas je Valentinovo prvenstveno namijenjeno sretnim ljubavnim parovima, dok se u Finskoj 14. veljače obilježava kao Dan prijateljstva, a u Njemačkoj umjesto srca i ruža, razmjenjuju se pokloni u obliku praščića koji je simbol ljubavi i požude. U Japanu samo djevojke poklanjaju čokoladu svojim dečkima, a oni će zatim, mjesec dana kasnije, na Bijeli dan 12. ožujka, svojim draganama uzvratit bijelom čokoladom, bijelim donjim rubljem ili nakitom. U Češkoj se, pak, Dan ljubavi slavi na Međunarodni praznik rada, 1. svibnja.

 

Zašto baš Valentinovo?

Sveti Valentin na čiji dan slavimo ljubav, živio je u vrijeme cara Klaudija, u trećem stoljeću, bio biskup ili svećenik (o tome nema jasnog stava), liječnik i nepopravljivi romantičar. Naime, car je zabranio mladićima da se žene jer je smatrao da brak slabi vojnike i vojsku jer se oženjeni muškarci neće srčano boriti, već će nastojati sačuvati živu glavu vratiti se kući ženi i djeci.

Sveti Valentin vjenčavao ih je tajno, zbog čega je osuđen na smrt. Jedna od brojnih legendi koje se vežu za ovog sveca, kaže da je, čekajući u tamnici izvršenje kazne, učinio da slijepa tamničareva kćer progleda i zaljubio se u nju. Na dan pogubljenja, 14. veljače, poslao joj je pismo, potpisavši ga s “tvoj Valentin”. To bi značilo da je Valentin poslao prvu valentinovsku poruku.

Crkva blagdan svetog Valentina obilježava odavnina, dan prije poganskog rimskog blagdana plodnosti, odnosno proljetnog blagdana Luperkalija. U Međimurju postoji običaj da se na Valentinovo djeci u dvorištu ostavljaju peciva u obliku ptica jer se na taj dan “ftičeki ženiju”.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.