LJETNI ĐIR Od virtualnog leta nad Kninskom tvrđavom do vinskog podruma

Autor:

FOTO: Domagoj Blažević

Povijesna tvrđava hrvatskih kraljeva dobila je Interpretacijski centar u kojem posjetitelji mogu sresti virtualnog kralja Zvonimira te poći u potragu za arheološkim nalazima, ali i pronaći pravo blago u vinskom podrumu gdje je otvorena i vinoteka

Jeste li se ikada zapitali kakve bismo priče otkrili da drevne građevine mogu govoriti? Među takvim građevinama, rođenim pripovjedačima, svakako je Kninska tvrđava. Predstavlja važan topos naše nacionalne povijesti, bila je dom hrvatskih kraljeva, a danas služi kao živa scenografija svakodnevnog života građana Knina. Upravo zato Grad Knin, u suradnji s Kninskim muzejom, predano radi na njezinu očuvanju i revitalizaciji. Nedavno završena obnova nije samo fizički sačuvala dvije povijesne strukture, već je njihovim novim funkcijama – vinotekom/suvenirnicom u bivšoj barutani i Interpretacijskim centrom u vojarni – dodatno oživjela duh tog povijesnog lokaliteta. Kroz Interpretacijski centar tvrđava je napokon dobila priliku podijeliti s posjetiteljima neke od svojih najzanimljivijih priča, a oba obnovljena prostora postala su mjesta koja građane i posjetitelje pozivaju na stvaranje vlastitih priča za pamćenje.

Glavni okvir priče na početku izložbe donosi animirani film praćen svjetlosnim projekcijama. U nastavku, u interakciji s nizom umjetnički izrađenih maketa tvrđave, posjetitelji istražuju različita povijesna razdoblja te uloge različitih stanara u razvoju utvrde. U tome im pomažu filmovi, intervjui, igre te digitalizirane arhivske karte iz renomiranih institucija u Beču, Veneciji i Bologni. Svojevrstan je vrhunac doživljaja susret s likom kralja Zvonimira, čije multimedijalno postolje poziva na interakciju, dok u animiranoj knjizi pratimo fra Luju Maruna u spašavanju tvrđave od uništenja. U nastavku se posjetitelji susreću s likovima vojnika različitih vojski o čijim anonimnim sudbinama svjedoče pronađeni arheološki nalazi. Izložba završava u sadašnjosti. Audiovizualna instalacija pozornica je za slušanje glasova kninskih građana koji s posjetiteljima dijele strast, ljubav i posvećenost kulturnom i društvenom napretku svog grada i njegova simbola.

Grad Knin, u suradnji s Kninskim muzejom, predano radi na očuvanju i revitalizaciji Kninske tvrđave. FOTO: Domagoj Blažević

Izložba će zasigurno biti zanimljiva i zabavna mladim posjetiteljima. Najmlađi mogu uživati u potrazi za arheološkim nalazima, a VR let nad tvrđavom oduševit će svakog. Kako bi iskustvo obilaska tvrđave na otvorenom bilo što uzbudljivije, posjetiteljima su na raspolaganju inovativne naočale za „mješovitu stvarnost“, što je prva takva ponuda u Hrvatskoj.

Duh mjesta osnažuje se i kroz suvremene umjetničke prakse. Neposredno uz centar prostor kazamata, čija je mističnost već sama po sebi izražajna, dodatno je obogaćen multi-senzornom instalacijom akademskog kipara Janka Petrovića. Koautorski tim time želi poručiti da je suvremena umjetnost važna za regeneraciju baštinskih lokaliteta, nudeći im novi život i nova značenja za neke nove publike. Nakon obilaska Interpretacijskog centra posjetiteljima se u atraktivnom objektu vinoteke/suvenirnice nude suveniri lokalnih proizvođača: od proizvoda za njegu lica i tijela izrađenih od magarećeg mlijeka, smilja i lavande s obližnjih polja, unikatnog nakita, replika detalja s tvrđave do nezaobilaznih magnetića. U vinoteci posjetitelji mogu kupiti i vrhunska vina lokalnih vinara iz zaleđa Šibensko-kninske županije, a u obližnjem restoranu na tvrđavi ih mogu i kušati.

Vinotekom i suvenirnicom u bivšoj barutani kao i Interpretacijskim centrom u vojarni, dodatno je oživljen duh ovog povijesnog lokaliteta. FOTO: Domagoj Blažević

Za stalnu izložbu u Interpretacijskom centr zaslužan je nagrađivani kreativni tim Muze s koautorima Šesnić&Turković i Clinica Studio. Realizaciju je vodila tvrtka AVC dok su multimedijalna iskustva producirale tvrtke Hommage, Divit i MMC. Od umjetničkih suradnji ističu se sjajni kipari, ilustratori, animatori i glazbenici Janko Petrović, Dragan Kordić, Fabio Leone, Laura Martinović i Ana Horvat.

Arhitekturu na oba objekta potpisuje arhitektonski studio Tubus d.o.o. s glavnim projektantom Ottom Barićem.

„Posebnost Interpretacijskog centra Kninska tvrđava, dijela Kninskog muzeja, jest u tome što se nalazi upravo na autentičnoj baštinskoj lokaciji koju interpretira. Svakim korakom do ulaska u novi centar, posjetitelji upijaju svu raskoš doživljaja tvrđave svim osjetilima, a kada se ušetaju u Centar, njihovo se iskustvo tvrđave iz prve ruke povezuje s pričama o njezinoj bogatoj povijesnoj i kulturnoj baštini. Pomnim oblikovanjem narativnog prostora omogućili smo tvrđavi i njezinim stanovnicima — poznatima i nepoznatima, drevnima i suvremenima, stalnima i onima koji dolaze samo povremeno — da svojim pričama istinski zainteresiraju, ali i emocionalno angažiraju posjetitelje”, istaknula je Dragana Lucija Ratković Aydemir, direktorica Muza.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.