Litva i Poljska u obrani istočne granice Unije

Autor:

epa09572057 A handout photo made available by Belta news agency shows migrants clashing with authorities on the Belarusian-Polish border in the Grodno region, Belarus, 08 November 2021 (issued 09 November 2021). According to the State Border Committee of Belarus, there are more than two thousand people near the border, including women and children, who want to obtain asylum in the European Union, 'and they do not consider the territory of the Republic of Belarus as a place of stay.' Against this background, the Polish authorities announced preparations for a breakthrough across the border. The territory is guarded by several thousand employees of the Polish special services. The migration crisis at the border of Belarus has been going on since the spring of 2021. Belarus President Alexander Lukashenko said that after the introduction of new EU sanctions against Minsk, the Belarusian authorities will no longer interfere with the movement of illegal migrants to the European Union.  EPA/LEONID SCHEGLOV / HANDOUT  HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

EPA/LEONID SCHEGLOV

Autor: Linas Linkevičius, bivši ministar vanjskih poslova i ministar obrane Litve

Dovođenje tisuća migranata zrakoplovima s Bliskog istoka u Minsk i pokušaj njihovog ilegalnog prebacivanja preko istočnih granica Europske unije od strane Bjelorusije nije ništa drugo nego još jedna hibridna akcija s ruske strane, koja ovog puta testira europsku solidarnost. Litva i Poljska prolaze ovaj test uz podršku drugih zemalja EU, piše Linas LINKEVIČIUS

Nacije bi trebale imati pravo samostalno odlučivati o svojoj sudbini i budućnosti. Bjelorusija nije takva zemlja – od kolovoza 2020. g. njezina ovisnost o Rusiji svaki se mjesec produbljuje. Moskva nastoji, zajedno s Minskom stvoriti tzv. Saveznu državu. Bjelorusija također postaje poligon na kojem Rusi vježbaju hibridne aktivnosti, poput otmice zrakoplova na letu iz Atene u Vilnius u svibnju 2021. g. – teško je zamisliti da bi se to dogodilo bez suradnje Lukašenka s Kremljem. Slično izgleda i migrantska kriza izazvana na granici Bjelorusije s Poljskom, Litvom i Latvijom – u kojoj Minsk koristi migrante kao oružje u hibridnom ratu.

Pokrećući krizu preko Bjelorusije, Rusija želi izvršiti pritisak na cijelu regiju Srednjoistočne Europe, koju opisuje kao “blisko inozemstvo”. Čini to različitim postupcima. U Ukrajini je došlo do aneksije Krima i pokušaja destabilizacije situacije u Donbasu. U Litvi je izazivanjem migrantske krize testirana naša sposobnost reagiranja. Svakog trenutka mogu se očekivati napetosti u Moldaviji. Zadržava također kontrolu nad Pridnjestrovljem – moldavskom regijom koja je odvojena od Moldavije i predstavlja regiju tzv. zamrznutog sukoba, tipičnu za rusku strategiju. Nakon promjene vlasti u Moldaviji i njenog preuzimanja od strane ekipe koja se nedvosmisleno kreće u prozapadnom smjeru, nije isključeno da će Rusija odmrznuti sukob u Pridnjestrovlju kako bi novim moldavskim vlastima otežala vođenje zemlje.

Napadom na istočnu granicu Europske unije Poljska i Litva zaplovile su istim brodom – prvenstveno po pitanju sigurnosti, osiguravajući je ne samo građanima svojih zemalja, već solidarno i cijeloj Europi. Iz perspektive vojnog planiranja NATO-a ili SAD-a, baltičke države i Poljska predstavljaju istu regiju. Stoga je suradnja naših zemalja prirodna. Slično je i u energetskoj suradnji, primjerice u izgradnji energetskih koridora. Vidljivo je da u mnogim aspektima dijelimo zajedničke strateške interese. To je vrlo pragmatičan razlog za bližu suradnju.
Ali Poljsku i Litvu ne vežu samo iste prijetnje i slični interesi, već i zajednička povijest. U njoj nema isključivo svijetlih stranica, ali trebamo u njima tražiti ne ono što nas dijeli, već ono što nas spaja. Pogotovo zato što se suradnja naših naroda čini neophodnom za obostrani interes. Vidljivo je to u projektima poput Lublinskog trokuta, kojeg su 2020. godine uspostavile Litva, Poljska i Ukrajina. Kao tadašnji litavski ministar vanjskih poslova potpisao sam dokument kojim se ova inicijativa provodi u djelo. Ona se poziva na naše zajedničke korijene, tradiciju Poljske krune i Velike Kneževine Litve.

Unija naših država, koja je trajala nekoliko stotina godina, služila je zajedničkom političkom, gospodarskom i kulturnom razvoju. Treba se prisjetiti te baštine i u njoj tražiti inspiraciju za zajednički solidarni razvoj u budućnosti. Ovo je za nas važan simbol – ali i primjer koji pokazuje da ćemo od pragmatične suradnje svi imati koristi. I moramo paziti da u našoj suradnji ne zaboravljamo na Bjelorusiju. U konačnici, i ona bi trebala imati izglede pridruživanja Lublinskom trokutu. Kroz prizmu povijesti je vidljivo da je njegovo mjesto u Bjelorusiji prirodno, što može ojačati našu regiju zajedničke Europe.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.