Liječnici obiteljske medicine odbijaju preuzeti obvezu testiranja

Autor:

23.02.2021., Zagreb - Na Sveucilisnoj klinici za dijabetes i endokrinologiju Vuk Vrhovec organiziran je okrugli stol o cijepljenju osoba s kronicnim bolestima kao sto je dijabetes. Natasa Ban ToskicrrPhoto: Davorin Visnjic/PIXSELL

Davorin Visnjic, Pixsell

Liječnici obiteljske medicine odbijaju preuzeti obvezu testiranja brzim antigenskim testovima, što je, prema odluci zdravstvenih vlasti, u više od devetsto ordinacija primarne zdravstvene zaštite, trebalo početi u srijedu – ali nije.

Koordinacija hrvatske obiteljske medicine osudila je odluku da se antigenska testiranja prebace u ordinacije obiteljskih liječnika, objavio je HRT.

“Ne provodimo mjere, nitko ih ne kontrolira, nemamo snage donijeti strože odluke i sada bi se sve to trebalo prelomiti preko leđa obiteljskih liječnika”, rekla je Nataša Ban Toskić, predsjednica Koordinacije hrvatske obiteljske medicine (KoHoM).

“Radi se jedna zbrka na način da se prvo objavi javno da će se nešto raditi i onda smo mi liječnici u obiteljskoj u problemima jer niti smo za to spremni, niti smo dobili upute niti možemo uopće obaviti taj posao”, kaže Vikica Krolo, liječnica obiteljske medicine, zamjenica predsjednika Hrvatske liječničke komore. Ona, kaže, i neće. “Ja imam dnevno 10-20 minimalno zahtjeva pacijenata za testiranjem, moja ordinacija ne može takvo nešto preuzeti na sebe”, kaže Krolo.

I u ime drugih kolega poručuje: “Liječnici obiteljske medicine rade punim kapacitetom već dvije godine, povremeno u svojim ordinacijama testiraju i brzim antigenskim testovima, ali nisu spremni za masovno testiranje i pretvaranje ordinacija u punktove za testiranje, niti za to imamo vremena niti prostornih uvjeta”, poručuje Krolo.

Iz KoHOM-a ističu da obveza antigenskog testiranja ugrožava pacijente. “Evo nalazimo se ispred velikog doma zdravlja, unutra je u jednom hodniku pet ordinacija sa zajedničkom čekaonicom, gdje će to doktori testirati, na ulici, kada, kako? Čemu to uostalom, ako smo do sada testirali na posebno organiziranim punktovima? Zašto to tako ne može biti i dalje?”, pita se Ban Toskić.

Nisu, kaže, dobili nikakvu obavijest tko će im, kada i koliko testova dostaviti.

Iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo odgovaraju: “Jučer je bilo podijeljeno 560.000 testova. Kada će točno doći u svaku pojedinačnu ordinaciju, treba sigurno dan dva, ali evo vjerujem da već danas, sutra. Neki su već i danas testirali s brzim testovima”, rekla je Dijana Mayer, epidemiologinja HZJZ-a.

I dok epidemiolozi uz današnji rekordan broj novozaraženih očekuju i veće brojeve, u KBC-u Split stanje nikad lošije. “Pucamo po šavovima. Imamo 57 pacijenata u jedinici intenzivnog liječenja, to nikad nismo imali, nikad u povijesti, niti sam ja ikad mislio da ćemo biti dovedeni u takvo stanje”, rekao je Božidar Duplančić, Klinika za anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivno liječenje KBC-a Split.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.