LIGA NACIJA Talijani protiv Belgije prosuli 2-0, Pavlidis na Wembleyu u 94. minuti šokirao Engleze

Soccer Football - UEFA Nations League - Group B2 - England v Greece - Wembley Stadium, London, Britain - October 10, 2024 Greece's Vangelis Pavlidis celebrates scoring their first goal Action Images via Reuters/Paul Childs Photo: Paul Childs/REUTERS

Paul Childs/REUTERS

Najveće iznenađenje prvog dana trećeg kola Lige nacija dogodilo se na Wembleyu, napadač Benfice Vangelos Pavlidis zabio je dva gola, drugi u četvrtoj minuti sudačke nadoknade drugog poluvremena za 2-1 pobjedu Grčke nad Engleskom. Izbornik Engleske Lee Carsley zbog ozljede nije imao Harryja Kanea ali je ipak na teren poslao pre-napadačku postavu s Declanom Riceom kao jedinim centralnim veznim te pet klasičnih ofenzivaca: Fodenom, Palmerom, Sakom, Gordonom i Bellinghamom.

Geci su zabili ukupno čak pet golova, no tri su poništena ali i ova dva su bila dovoljna za pobjedu. Zasluženo su Grci pobijedili, u petoj minuti drugog poluvremena Levi Colwill s gol-crte je skinuo udarac Tasosa Bakasetasa a ukupno su na gol uputili jednako lopti kao Englezi, 12. ali i jedan više, tri, u okvir gola.

U istoj skupini Irska je u gostima s 2-1 pobijedila Finsku pa nakon tri kola Grčka ima maksimalnih devet boda, Engleska je na šest, Irska ima tri boda a Finska je s nulom u rubrici bodova.

Italija i Belgija odigrali su na rimskom Olimpicu 2-2 u utakmici s dva potpuno drukčija lica: u prvih 40 minuta Azzurri su igrali odlično, vodili 2-0 golovima Andree Cambiasa u prvoj i Matea Reteguija u 24. minuti da bi na pet minuta prije isteka prvog dijela igre Lorenzo Pellegrini nakon VAR provjere dobio crveni karton zbog opasnog starta prema Arthuru Theateu. Već dvije minute zatim Maxim De Cuyper je iz slobodnog udarca zabio za Belgiju i smanjio na 2-1 a nakon što početkom drugog poluvremena Davide Frattesi nije zabio za Italiju iz velike šanse Leandro Trossard je u 61. minuti zabio za konačnih 2-2, iako je do kraja bilo prilika za obje selekcije.

U istoj skupini Francuska je u Budimpešti s 4-1 pobijedila Izrael, Eduardo Camavinga doveo je Francuze u vodstvo a iz jedinog šuta na gol koji su Izaelci uputili veznjak Genta Omri Gandelman je izjednačio. Međutim, nade Izraelaca u iznenađenje trajale su samo četiri minute, Christopher Nkunku u 28. je zabio za 2-1 a Matteo Guendouzi i Bradley Barcola u 87. i 89. minuti zabili su još dva gola za ukupnih 4-1.

Nakon tri kola Italija ima sedam bodova, Španjolska je na šest, Belgija ima četiri a Izrael je na nuli.