Škotski pjevač, tekstopisac i glazbenik Lewis Capaldi priznao je u novom Netflixovom dokumentarcu u svom usponu da je globalna pandemija samo među prve tri čudne stvari koje su mu se dogodile u posljednje tri godine.
Nakon godina sviranja po škotskim pubovima i klubovima, njegova klavirska balada ‘Bruises’ postala je viralna, njegov debitantski album postao je najprodavaniji u Ujedinjenom Kraljevstvu 2019. i 2020. godine, a njegov singl ‘Someone You Loved’ sedam je tjedana bio na vrhu ljestvice u Britaniji. Postao je prvi škotski solo izvođač koji je došao na prvo mjesto u SAD-u, još od Sheene Easton 1981. godine.
Godine 2018. škotski je pjevač i tekstopisac iznenada dostigao ogromnu slave kada je ‘Someone You Loved’, uzletio na Spotifyju, prikupivši 28 milijuna streamova diljem svijeta. Taj je broj učinio Capaldija nepotpisanim izvođačem koji je najbrže dosegao 25 milijuna reprodukcija. Bilo je važno, svakako – ali za Capaldija, to je bio samo početak.
Capaldi je osvojio još više obožavatelja probijajući kulturu utjecaja svojim bezbrižno neglamuroznim imidžom, ali su njegove šale prikrivalee čovjeka koji je patio od strašne tjeskobe, napadaja panike i trzanja ramena koji će kasnije biti dijagnosticiran kao Tourettov sindrom.
Dijagnozu Tourettovog sindroma otkrio je u rujnu prošle godine, a od tada je potpuno iskren s obožavateljima o svojoj borbi s tikovima i o tome kako oni utječu na njegovo tijelo. Krajem veljače, tijekom nastupa u Frankfurtu, u Njemačkoj, glazbenik je imao pogoršanje svog stanja dok je izvodio ‘Someone You Loved’. Dok je pokušavao ‘izgurati’ posljednji refren, obožavatelji su mu pomogli otpjevati kraj pjesme.
Riječ je o poremećaju živčanog sustava koji uzrokuje ponavljajuće pokrete, zvukove ili tikove koje nije lako kontrolirati. Capaldi je na Instagramu rekao da je konačno shvatio zašto bi često imao nenamjerne trzaje, te da je svoje tikove primijetio u intervjuima još 2018. godine. “Očigledno sam ga uvijek imao. Najgora stvar u vezi toga je kad sam uzbuđen, pojavi se, kad sam pod stresom, pojavi se, kad sam sretan, evo ga. Stalno se događa. Nekih dana je bolniji od drugih, a nekih dana je manje bolan. Izgleda puno gore nego što jest. Ponekad je prilično neugodno… ali dođe i prođe”, rekao je tada.
U siječnju se Capaldi pridružio istraživačima na Sveučilištu Nottingham kako bi testirali uređaj koji mu se nalazi na ruci poput pametnog sata i pomaže u borbi protiv nekih simptoma ovog sindroma. Uređaj presreće signale iz mozga kako bi smanjio tikove, a prošle je godine bio dio kliničkog ispitivanja s više od 100 ljudi, prenosi BBC.
“Rezultati su bili izvanredni,” rekao je profesor koji je vodio projekt. “Lewis je izjavio da ga je stimulacija učinila smirenijim i da je uređaj jasno potisnuo tikove glave i ramena koji za njega mogu biti prilično bolni.” Nije jasno je li Capaldi stalno koristio uređaj, iako je na nedavnom koncertu u Belfastu upozorio okupljene: “Mogli biste me vidjeti da se malo trzam. Nema razloga za brigu – imam Touretteov sindrom”.
Dokumentarni film ‘Lewis Capaldi: Kako se sada osjećam’ u režiji Joea Pearlmana prati godinu u Capaldijevom životu dok pokušava uravnotežiti svoju slavu sa željom za normalnošću, dok također se nosi s pritiskom da nekako zasjeni svoj iznimno uspješan prvi album usred sve težih problema s mentalnim zdravljem.
Dokumentarac, koji se na Netflixu počinje prikazivati u srijedu, obožavateljima će pružiti dubinski pogled iza kulisa karijera 26-godišnjeg umjetnika iz Glasgowa. Njegov drugi album – Broken By Desire To Be Heavenly Sent – bit će objavljen 19. svibnja.
Komentari