Bivši veleposlanik Ukrajine u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko analizirao je nacional.hr posjet ukrajinskog Predsjednika Zelenskog Velikoj Britaniji i Francuskoj, kao i postignute dogovore o vojnoj i humanitarnoj pomoći.
Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski obavio je posjet u Velikoj Britaniji. Tamo je imao detaljne pregovore sa premjerom Rishijem Sunakom kao i sastanak s kraljem Charlesom III. Održao je govor ispred britanskih parlamentaraca, a također susreo se sa ukrajinskim vojnicima koji su došli na otok radi vojne obuke na zapadnoj tehnici. Volodimir Zelenski i Rishi Sunak potpisali su Deklaraciju jedinstva. U ovom dokumentu pobrojano je što je službeni London tijekom 2022. godine predao Ukrajini kao vojnu, humanitarnu i ekonomsku pomoć. Pomoć je to u iznosu od 4,5 milijarde dolara.
Poslije ruske invazije na Ukrajinu Velika Britanija postala je najvećim donatorom naoružanja za potrebe Kijeva u iznosu 2,6 milijarde dolara. Sada u Velikoj Britaniji 10 tisuća ukrajinskih vojnika trenira upravljati teškim tenkovima Challenger, borbenim blindiranim vozilima, sistemima artiljerije i protuzračne obrane. London je ovim dokumentom potvrdio pravo Ukrajine na dobivanje garancija sigurnosti, uključujući buduće članstvo u NATO. Također Britanija je obećala punu podršku prije samita NATO-a u Vilniusu 11.-12. srpnja, kao i da će lobirati ispred saveza za ubrzani prijelaz Ukrajine na standarde NATO-a. Britanska strana planira 21.-22. lipnja o.g. održati u Londonu konferenciju o obnovi gospodarstva Ukrajine porušenog ruskom invazijom. London je objavio i olakšanje uvjeta pristupa Ukrajine britanskim financijskim tokovima, osiguranju, tehnologijama i ekspertnim znanjima.
Ukrajinski predsjednik u izjavio je rekao da je dogovoren jaki obrambeni paket britanske vojne pomoći, koji uključuje veliku količinu teškog naoružanja, oružja dalekog dometa djelovanja, i posebno važno, početak obuke ukrajinskih vojnih pilota. Praktički dvije zemlje izlaze na novu razinu zajedničkih odnosa. Risi Sunak zamolio je ministra obrane da razmotriti pitanje koje borbene avione Velika Britanija može ustupiti za potrebe obrane Ukrajini. Na ovu objavu je rusko veleposlanstvo reagiralo izjavom da bi to moglo imati kao posljedicu eskalaciju situacije i porast krvoprolića. Čini se da je Kremlj pri tome mislio na to da će avioni britanske proizvodnje pomoći Kijevu uništiti više moskovskih agresora, što će kao posljedicu imati porast napetosti u samoj Rusiji zbog porasta ljudskih gubitaka na ukrajinskim ratištima i potrebom vraćanja preostale vojske kući da ne bi doživjela potpuni debakl. London je također objavio nove sankcije prema ruskim tvrtkama koje rade na opskrbljivanju vojske.
Britanska strana potvrdila je da će već za mjesec dana teški tenkovi Challenger biti u Ukrajini kako bi pomogli u odbijanju nove ruske vojne ofenzive, za koju Moskva pripremila 1800 tenkova, 3950 borbenih blindiranih vozila, 2700 cijevi artiljerije, 810 sovjetskih sistema višeraketnih lansera „Grad“ i „Smerč“, 400 borbenih aviona, 300 helikoptera i 300 tisuća novo mobiliziranih vojnika. Iz tog je razloga državni tajnik SAD-a Blinken na sastanku sa glavnim tajnikom NATO-a Stoltenbergom izjavio da će “tijesno surađivati sa Ukrajincima, a također sa našima partnerima i saveznicima da bi Ukrajina imala sve neophodno radi efikasne obrane i nastavka povratka privremeno okupiranih teritorija od strane ruske vojske”.
Sa promjenom okolnosti u tijeku konflikta mijenja se i podrška Ukrajini. Ruski okupatori trpe ogromne gubitke, međutim diktator Putin nije zainteresiran za diplomaciju. U isto vrijeme Stoltenberg je naglasio da su zemlje NATO saveza već dale Ukrajini pomoć u iznosu od 120 milijardi dolara. Ako diktator Putin pobijedi onda će to biti tragedija ne samo za Ukrajince nego i velika opasnost za NATO, jer bi autoritarni režimi dobili poruku da mogu postići svoje ciljevi vojnom snagom. Zato je velika korist za opću sigurnost osigurati pobjedu Ukrajine kao suverene i neovisne europske zemlje. To što se dešava u Europi ima utjecaj i na Aziju i zato treba preispitati investicije Kine za njene vojne potrebe. Peking baca izazov našim interesima i sigurnosti.
Poslije Londona predsjednik Ukrajine posjetio je Pariz gdje se susreo sa predsjednikom Macronom i njemačkim kancelarom Scholzom. Francuska i Njemačka pokazale su svoje liderstvo kad su svojedobno dale Ukrajini nove protiuraketne i protuzračne sustave i tenkove. Predsjednik Zelenski podsjetio je da će tjedni i mjeseci koji dolaze biti odlučni, obzirom da Rusija želi pokrenuti veliku ofenzivu i opći napad. Stoga Ukrajina pod hitno treba dobiti novo teške naoružanje, borbene avione i oružje dalekog dometa, koje će pomoći zaustaviti rusku agresiju i vratiti mir Europi. Predsjednik Macron dao je prijedlog za organizaciju mirovne konferencije na osnovu ponuđene formule mira koju je predstavio predsjednik Zelenski. Francuski predsjednik Macron je nagradio ukrajinskog predsjednika najvišim francuskim odličjem, ordenom Legije. Predsjednik Zelenski zajedno sa francuskim predsjednikom i federalnim kancelarom otputovao je u Bruxelles na samit EU.
Ujedinjena Europa mora shvatiti da sada pada odluka o tome kako će se oblikovati Europa narednih dvadeset trideset godina. Ruski agresor mora biti zaustavljen na ratnim poljima Ukrajine i vraćen kući. Svaki pedalj ukrajinske zemlje mora biti oslobođen. Bez ovog čitava europska demokracija je u velikoj opasnosti. Hrabri ukrajinski vojnik naoružan zapadnim naoružanjem može postati garancijom mira i sigurnosti na kontinentu u predstojećim desetljećima. Ruska invazija i neisprovocirani rat protiv Ukrajine mora završiti porazom snaga Zla. Svi koji se kriju iza neutralnosti sada pomažu Rusiji u realizaciji njezinih agresivnih planova. Za sve skrivene pomoćnike Moskve europski narodi moraju znati ime.
Komentari