Bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko za nacional.hr analizirao je povijesni sporazum o stogodišnjem partnerstvu kojeg su potpisali ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski i britanski premijer Keir Starmer.
“Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski i britanski premijer Keir Starmer potpisali su sporazum o stogodišnjem partnerstvu. Dokument ima otvoreni i zatvoreni dio. “Odnosi između Ukrajine i Ujedinjenog Kraljevstva sada su bliži nego ikad.” Zelenski je to izjavio nakon završetka pregovora u Kijevu s premijerom Starmerom, koji je prvi put posjetio Ukrajinu na ovoj poziciji. Tijekom razgovora čelnika u Kijevu, zbog ruskog napada aktivirane su ukrajinske snage protuzračne obrane. To, prema Zelenskom, ocrtava najvažniji zadatak – jačanje ukrajinske protuzračne obrane, vojske, pomorskih snaga i kibernetičke sigurnosti.
Dogovoreno je najmanje 3,6 milijardi dolara godišnje vojne pomoći Ukrajini, a strane su pripremile odluku o još tri milijarde dolara iz ruske imovine. Ujedinjeno Kraljevstvo podržava ulazak Ukrajine u NATO, što je najbolja opcija za sigurnosna jamstva ne samo za Ukrajinu, već i za cijeli euroatlantski prostor. “Apsolutno nam je jasno da pravedan i trajan mir dolazi sa snagom“, istaknuo je britanski premijer. Zato London radi sa saveznicima na odbijanju ruske agresije, održavanju međunarodnog prava i jačanju Ukrajine. Prema stogodišnjem sporazumu o partnerstvu, Ujedinjeno Kraljevstvo će proširiti svoj doprinos obuci ukrajinskih specijalista za borbeno zrakoplovstvo i pomoći u nabavi zrakoplova koji su u službi zemalja članica NATO-a. Planirano je povećanje suradnje na području dalekometnog oružja, kao i ulaganja u ukrajinsku obrambenu proizvodnju, posebice u bespilotne letjelice i topništvo.
IZNENADNI POSJET Britanski premijer u Kijevu: Stogodišnje partnerstvo za sigurnost
Dokument također predviđa pojačanu interakciju unutar vojnog saveza JEF – Joint Expeditionary Force. Osim toga, uspostavljeno je partnerstvo u području pomorske sigurnosti i stvaranja posebnih zajedničkih flotila, posebice za jačanje sigurnosti na Baltičkom, Crnom i Azovskom moru. Zasebno, sporazum se bavi produbljivanjem gospodarske suradnje. Zemlje će promicati ulaganja, razvijati nuklearnu energiju i zamijeniti ruske tehnologije.
Zelenski i Starmer tijekom sastanka s ukrajinskim proizvođačima bespilotnih letjelica upoznati su s konkretnim rezultatima njihova rada: bespilotnim letjelicama bombarderima i bespilotnim letjelicama za izviđanje. Naime, bombarderi mogu nositi i izbaciti do 40 kg streljiva na udaljenosti većoj od 15 km. Ove bespilotne letjelice učinkovito uništavaju neprijateljske mete, uključujući prednju i plitku stražnju logistiku, posebno noću. Zelenskom i Starmeru također je rečeno o platformi nosača FPV dronova ukrajinsko-britanske proizvodnje, kao i o ukrajinskim izviđačkim bespilotnim letjelicama koje sadrže komunikacijske module britanske proizvodnje. Ukrajina planira dodatno povećati proizvodnju dronova i doseći rekordne razine. Ukrajinski dronovi su oružje koje je najisplativije proizvoditi u Ukrajini nego bilo gdje drugdje u Europi.
Starmer je izjavio da će Ujedinjeno Kraljevstvo igrati punu ulogu u osiguravanju i održavanju mira u Ukrajini i da je potencijalno spremno preuzeti odgovornost u mirovnim naporima, posebice kroz uključivanje britanskog vojnog osoblja u mirovne misije i spremnost Britanije da pošalje kontingent mirovnih snaga u Ukrajinu. “Europski saveznici moraju biti aktivniji u pomaganju Ukrajini u borbi protiv Rusije. Kijev treba staviti u jaču poziciju u pregovorima s Moskvom.” Starmer je to izjavio u intervjuu za Politico, obećavši punu ulogu u svakoj mirovnoj inicijativi koja se pojavi u vezi s dolaskom na vlast novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa.
PUTINOV SAVJETNIK: Ukrajina i Moldavija bi ove godine mogle prestati postojati
Premijer Velike Britanije najavio je transfer 150 topničkih sustava britanske proizvodnje i novih mobilnih sustava protuzračne obrane Gravehawk u Ukrajinu. Inovativni sustav, veličine brodskog kontejnera, sposoban je unaprijediti projektile zrak-zrak za kopnenu protuzračnu obranu, što znači da može koristiti projektile koji su već u službi Oružanih snaga Ukrajine. Dva prototipa ovih sustava protuzračne obrane testirana su u Ukrajini u rujnu, a još 15 će ih biti testirano ove godine.
Posjet britanskog premijera Kijevu izazvao je veliku zabrinutost u Moskvi. “S obzirom da je Velika Britanija članica NATO-a, napredovanje njene vojne infrastrukture prema našim granicama svakako je element koji je prilično zabrinjavajući”, kaže Putinov tajnik za tisak Dmitrij Peskov. Uvjeravao je da će Moskva “analizirati što će se dogoditi”, navodeći da Kremlj ima negativan stav prema klauzuli sporazuma o suradnji u Azovskom moru. Iz nekog razloga, dužnosnik Kremlja vjeruje da je ovo unutarnje more Rusije i stoga je malo vjerojatno da će tamo biti moguća bilo kakva suradnja između Ukrajine i Ujedinjenog Kraljevstva. Ali vrijeme će pokazati.
Od početka ruskog otvorenog napada na Ukrajinu u veljači 2022., Ujedinjeno Kraljevstvo je među najaktivnijim saveznicima Kijeva, pružajući pomoć, uključujući oružje, u vrijednosti od 12,8 milijardi funti. Sporazum potpisan između Ukrajine i Velike Britanije je povijesni jer je to prvi put da je Ukrajina sklopila dokument o suradnji na 100 godina. Predviđena suradnja na izgradnji obrambenih sposobnosti, uključujući proizvodnju ukrajinskog oružja, stvaranje zajedničke flotile, kao i zaštitu i obnovu ukrajinske baštine koju je oštetila ili uništila Rusija, te obuku vojnika ukrajinskih oružanih snaga u Ujedinjenom Kraljevstvu. U sporazumu je Velika Britanija potvrdila nepovratan put Ukrajine prema NATO-u i naznačila da će pojačati sankcije ruskom gospodarstvu. Predviđena je koordinacija zajedničkih vojnih akcija ako to bude potrebno. I to još jednom ukazuje da Ukrajina i Velika Britanija prelaze iz suradnje u fazu savezništva, i to strateške prirode.
DAR ZA KRAJ Sankcije ruskom naftom sektoru su Bidenov oproštajni poklon Putinu
Komentari