Bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko za nacional.hr analizirao je konferenciju o obnovi Ukrajina koja se održala u Berlinu.
“Od 11. do 12. lipnja u Berlinu se održala konferencija URC2024 o obnovi Ukrajine. Ruska agresija nanijela je golemu štetu Ukrajini: pojedini gradovi i sela potpuno su uništeni, kritična infrastruktura oštećena, teritoriji su minirani, a kulturna baština i okoliš nepopravljivo su oštećeni. Ruska Federacija mora nadoknaditi štetu nanesenu Ukrajini. Danas prijatelji i partneri pomažu Ukrajini u njenoj obnovi.
Uostalom, uspostavu normalnog života nemoguće je odgoditi samo za poratno razdoblje. Ovo je treća Konferencija o obnovi Ukrajine. Prethodne dvije održane su u Luganu (Italija) i Londonu. Ove godine na manifestaciji sudjelovalo je više od dvije tisuće političara, predstavnika gospodarstva, općina i civilnog društva iz 60 zemalja.
URC2024 razmatra pitanja energije, ljudskog kapitala, mentalnog zdravlja, kulturne baštine. Posebna pozornost usmjerena je na uključivanje civilnog društva i ulogu horizontalnog povezivanja gradova, zajednica i općina. Osim toga, svrha konferencije je stvaranje međunarodnih saveza za gospodarsku i socijalnu pomoć Ukrajini. Konferenciju o obnovi Ukrajine otvorili su njemački kancelar Olaf Scholz i predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski.
Na dvodnevnom skupu, između ostalog, raspravljalo se o podršci malom i srednjem poduzetništvu u Ukrajini i traženju potrebnih stručnjaka. Održavanjem konferencije njemačka vlada namjerava pružiti dugoročnu perspektivu oporavka Ukrajine i potaknuti ulaganja. Osim toga, također se raspravljalo o pitanju hitne pomoći u kontekstu napada Ruske Federacije koji su u tijeku.
Konferencija je okupila vlade, od kojih je deset na razini premijera, tvrtke i organizacije za pomoć Ukrajini. U uvjetima ruskog zračnog terora hitna rješenja za ukrajinsku energetsku industriju bit će glavni prioritet. Prema podacima Svjetske banke, gubici Ukrajine uzrokovani vojnom agresijom Ruske Federacije već sada iznose najmanje 486 milijardi dolara.
Unatoč teškoj situaciji u Ukrajini, ona je zanimljiva za posao, smatra njemačka ministrica obnove Svenja Schulze. Kako bi Kijevu pomogla privući ulaganja, njemačka vlada provodi brojne inicijative za oporavak i podupire reforme. Unatoč velikoj ruskoj invaziji, Ukrajina je zanimljivo tržište za mnoge tvrtke. Proizvodnja se još uvijek može odvijati na velikom teritoriju zemlje. Ukrajina je kandidat za članstvo u EU, a to je dugoročni argument za tvrtke. Istodobno, privatni sektor treba pozitivnu investicijsku klimu i pravnu sigurnost, zbog čega Njemačka podupire provedbu relevantnih reformi u Ukrajini.
Prije ruske invazije 2022. godine u Ukrajini je radilo oko dvije tisuće tvrtki s njemačkim kapitalom. Ni nakon ruske invazije praktički nije bilo poduzeća koje je potpuno prestalo s radom. Njemački biznis ostaje u Ukrajini jer zna da se isplati. U travnju ove godine Njemačka vlada odobrila je program mjera usmjerenih na privlačenje privatnih ulaganja, kao i sredstava filantropa i raznih fondova za oporavak ukrajinskog gospodarstva.
Osim toga, njemačka vlada pokrenula je inicijativu “Platforma za obnovu Ukrajine” za nevladine organizacije u Njemačkoj koje bi željele sudjelovati u obnovi Ukrajine. Uz pomoć Platforme jača se doprinos Njemačke obnovi Ukrajine zahvaljujući razmjeni znanja, korištenju sinergija i udruživanju napora. Njemačka vlada je od početka ruske invazije izdvojila oko 32 milijarde eura za potrebe Ukrajine u obliku civilne potpore, izravnih plaćanja ili oružja. Od toga je oko 1,3 milijarde eura usmjereno u obnovu teritorijalnih zajednica, gospodarski razvoj i stambeno zbrinjavanje interno raseljenih osoba.
Sastanak u Berlinu nema namjeru biti “konferencija obećanja”, već da pridonese obnovi. To je kao gospodarstvo i ljudi koji se moraju obnoviti. Glavni fokus je na mobilizaciji privatnog sektora za obnovu Ukrajine. U Berlinu se na konferenciji razmatraju “četiri dimenzije rekonstrukcije“. Osim općeg oporavka ukrajinskog gospodarstva, osposobljavanja kvalificirane radne snage, pozornost će se posvetiti i procesu pristupanja EU, kao i potpori gradovima i općinama u Ukrajini.
I sve to u trenutku kada Rusija raketama i bespilotnim letjelicama napada ukrajinsku infrastrukturu, a njezine trupe napreduju duž fronte u istočnoj Ukrajini. Kako bi i privatne njemačke tvrtke ulagale u Ukrajinu, mogu tražiti državna jamstva barem kada ulažu u one dijelove zemlje koji manje trpe ruske napade. Riječ je o programu “Garancije investicija” Federalnog ministarstva gospodarstva, koji radi po principu police osiguranja. To znači da u slučaju da ruska bomba padne na novoizgrađenu tvornicu i uništi je, Njemačka će pokriti gubitke za veći dio uništene investicije.
“Ukrajina je velika zemlja s visoko obrazovanim stanovništvom. Čak i unatoč posljedicama rata, u Ukrajini se predviđa gospodarski rast. Sada će, prije svega, ulaganja u građevinsku industriju oživjeti gospodarstvo. Međutim, poljoprivredni sektor zemlje je globalni igrač na svjetskom tržištu Ukrajina je dosegla svoju prijeratnu razinu i to je izvanredno postignuće. Također je izuzetno važno za sigurnost hrane u cijelom svijetu”, rekao je savezni kancelar Scholz.
“Ukrajina također ima veliki potencijal u području obnovljivih izvora energije i vodika, u području digitalne transformacije, IT-a, oružja, zdravstvene zaštite i farmaceutike. Zato se naša konferencija fokusira na ta područja. Kada govorimo o oporavku Ukrajine, razgovaramo o oporavku buduće članice EU”, zaključio je njemački kancelar”, piše Levčenko.
Komentari