Bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko u četvrtak je za nacional.hr analizirao sastanak Kontaktne skupine za obranu Ukrajine:
Dana 22. studenog ove godine održan je 17. sastanak Kontaktne skupine za obranu Ukrajine u videokonferencijskom načinu rada u formatu “Ramstein”. “Ramstein” je postao nešto poput kontrole prije nego što je Ukrajina ušla u drugu vojnu zimu. Na sastanku je donesen niz odluka vezanih uz opremu, tehničke sustave i naoružanje za zimsko razdoblje. Razgovaralo se o razminiranju Crnog mora koje Rumunjska i Bugarska provode vlastitim snagama. Velika Britanija i Norveška usmjerit će napore kako bi pomogli partnerima u aktivnostima za obnovu sigurnosti u Crnom moru. SAD je obnovio jamstva o svojoj sposobnosti pružanja potpore Ukrajini paralelno s izraelskom pomoći.
Očekuje se da će u prosincu biti moguće postići napredak po pitanju financiranja Ukrajine od strane američkog Kongresa. Njemačka je u Ramsteinu najavila još jedan paket vojne pomoći Ukrajini. Osim toga, pomoć će stići iz Litve, Bugarske, Finske, Nizozemske i Estonije. Svaka oružana jedinica jača sposobnost obrambenih snaga Ukrajine da se odupru neprijatelju i oslobode ukrajinski teritorij.
Sustavi HIMARS, krstareći rakete Storm shadow i SCALP, kao i balističke rakete ATACMS, tenkovi Abrams, Challenger i Leopard već su promijenili situaciju na bojnom polju. Ministarstvo obrane Sjedinjenih Američkih Država primijetilo je učinkovitost upotrebe oružja isporučenog Ukrajini. Kako bi zaštitili ukrajinsko nebo, 20 zemalja pridružilo se novoj koaliciji kopnenih protuzračnih obrambenih (PZO) i proturaketnih obrambenih (PRO) sustava predvođenih Njemačkom i Francuskom.
Istodobno, Kremlj priprema novu kampanju raketnog terora protiv civilnog stanovništva i infrastrukture Ukrajine u zimskom razdoblju. Neprijatelj čeka mraz kako bi Ukrajincima učinio život nepodnošljivim. Rusija gomila krstareće i balističke projektile, a dosad je uglavnom koristila bespilotne letjelice za napade na ukrajinske gradove i sela. Zapadni sustavi protuzračne obrane i sustavi PRO već su spasili stotine života ukrajinskih civila, ali potrebe su puno veće. Ukrajina će prihvatiti dodatne sustave protuzračne obrane pod bilo kojim uvjetima: prodaja, najam, besplatni prijenos, zajednička proizvodnja.
Ukrajinci se raduju dolasku borbenih zrakoplova F-16 koji će pomoći u zaštiti neba. Kako bi izdržala ovu zimu, kao i što prije nadomjestila moguća razaranja, Ukrajini je, između ostalog, potrebna oprema za decentralizaciju i obnovu opskrbe energijom, posebice rezervni dijelovi, generatori, transformatori, mobilni sustavi grijanja.
Unatoč složenosti ukrajinske borbe protiv ruske agresije, koja predstavlja opasnost za niz zemalja EU, mađarski premijer Viktor Orbán zaprijetio je u pismu čelniku Europskog vijeća EU Charlesu Michelu da će blokirati odluku o dodjeli bilo kakve pomoći Ukrajini, kao i početak pregovora o pristupanju Ukrajine EU. U međuvremenu, 21. studenog, šef Europskog vijeća Charles Michel i predsjednica Moldavije Maja Sandu posjetili su Kijev. Ukrajina je postala prava predstraža na istoku Europe, zaustavljajući nasrtaj ruske diktature.
Posjet Michela i Sandua ratom razorenoj Ukrajini još jednom je pokazao da saveznici nisu prestrašeni Moskvom i da su spremni i dalje ulagati u pobjedu Kijeva. Kao i Ukrajinci, Charles Michel očekuje pozitivnu odluku o pregovorima o ulasku Ukrajine u EU tijekom summita u Bruxellesu 14. i 15. prosinca. Europski parlament pristao je otvoriti ured u Ukrajini kako bi ojačao svoju potporu za Vrhovnu Radu. Ukrajina je postala motor europskih integracija u regiji, otvarajući put Moldaviji i Gruziji.
Istodobno, Ukrajina je razočarana retorikom Budimpešte, koja je znatno oštrija nakon susreta V. Orbana i V. Putina u Pekingu 17. listopada ove godine. Pogotovo imajući u vidu da su prethodni pregovori na razini Vlade davali razloga za određeni optimizam. Dodvoravanje službene Budimpešte Kremlju neće koristiti Mađarskoj već će je izolirati od europske zajednice. Prema zaključcima Europske komisije i predsjednika Europskog vijeća, Ukrajina je uspjela provesti preporuke za početak pregovora o pristupanju EU. Budimpešta bi trebala uzeti u obzir ovo stajalište, a ne povinovati se Moskvi.
Ukrajina nastavlja s reformom svog zakonodavstva u području zaštite nacionalnih manjina, u skladu s preporukama Europske komisije i Venecijanske komisije. To se odnosi na sve manjine (osobito rumunjsku, bugarsku) i ne predviđa posebne povlastice za mađarsku nacionalnu manjinu. Ukrajina računa na potporu svih zemalja Europske unije svojim europskim integracijskim težnjama i smatra da su ucjene i prijetnje Mađarske apsolutno neprihvatljive.
Komentari