Bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko u srijedu je za nacional.hr analizirao je stanje s ukrajinskim energetskim sustavom.
“Predstavnici EU-a, SAD-a i Ukrajine na sjednici Vijeća sigurnosti UN-a istaknuli su odgovornost Rusije za incidente u nuklearnoj elektrani Zaporižje. Ruska Federacija snosi punu odgovornost za prijetnje nuklearnoj sigurnosti koje stvara u zarobljenoj ZNE. Glavni uzrok svih rizika je neizazvani agresivni rat Rusije protiv Ukrajine, ruska okupacija ZNE, kao i to da u elektrani radi nekvalificirano rusko osoblje, koje najveću nuklearnu elektranu u Europi pretvara u izvor od opasnosti.
Među kršenjima koja je počinila Ruska Federacija su miniranje perimetra stancije, blokiranje pristupa legitimnoj upravi i osoblju objekta, isključivanje automatiziranog prijenosa podataka iz sustava za praćenje zračenja, neuspjeh u obavljanju pravovremenog i potpunog tehničkog održavanja. Moskva iznosi provokativne optužbe protiv Ukrajine, navodno zbog napada na ZNE, nadajući se da će deokupaciju elektrane skinuti s dnevnog reda. U međuvremenu je postalo jasno da sve dok Rusija ima pravo veta u Vijeću sigurnosti UN-a, ovo tijelo ne može donositi odluke usmjerene na osiguranje sigurnosti u Europi, uključujući nuklearnu.
Kao posljedica ruskih napada na energetski sustav, došlo je do nestašice električne energije u energetskom sustavu Ukrajine. NEK “Ukrenergo” uspio je privući hitnu pomoć iz energetskih sustava europskih zemalja i uvesti ograničenja potrošnje za industrijske potrošače. Opskrbljivači električnom energijom, kao i Ministarstvo energetike, čine sve kako bi se prevladale posljedice ruskih raketnih napada i izbjegli uvođenje restrikcija za kućne potrošače, odnosno osigurali grijanje i osvjetljenje domova običnih građana.
Ukrajina hitno mora ojačati svoje sposobnosti protuzračne obrane kako bi zaštitila infrastrukturne i energetske objekte od ruskog raketnog terora. Prije svega, riječ je o sustavima Patriot i SAMP/T, koji su u stanju oboriti sve ruske balističke rakete, uključujući i hipersonične. Tijekom samita EU u Bruxellesu, Europsko vijeće oštro je osudilo ruske napade na infrastrukturu i energetske objekte Ukrajine i naglasilo potrebu za hitnim osiguranjem dodatnih sustava za protuzračnu obranu Ukrajine. Njemačka je odlučila Ukrajini prebaciti još jedan sustav Patriot. Kancelar Olaf Scholz i brojni europski čelnici pozvali su zemlje NATO-a da pronađu još šest takvih sustava, ističući primarnu važnost opskrbe Ukrajine opremom za protuzračnu i proturaketnu obranu. O ovoj temi se detaljno raspravljalo i na posebnom sastanku Vijeća Ukrajina-NATO, čije je održavanje predložio hitno sazvati službeni Kijev. Ključni pregovori već su u tijeku da se Ukrajini isporuče četiri sustava Patriot iz različitih zemalja.
Nakon nedavnih masovnih ruskih napada koji su nanijeli ozbiljnu štetu ukrajinskom energetskom sektoru, gdje su postrojenja za proizvodnju energije uništena ili oštećena, ukrajinski energetski sustav treba stabilizirati. Za to je potrebno smanjiti energetski deficit tijekom sati najveće potrošnje. Energetsko opterećenje se povećava navečer. Trenutno se od Ukrajinaca traži da odgode korištenje energetski najintenzivnijih uređaja za dnevne sate i pokušaju uštedjeti u večernjim satima, posebno od 19:00 do 22:00. I tad će biti moguće djelomično neutralizirati posljedice pokušaja Moskve da uništi ukrajinsku energetsku industriju.
No, kako bi se to spriječilo, u nuklearnoj elektrani Hmeljnicki započela je izgradnja novih nuklearnih blokova temeljenih na američkoj tehnologiji AR 1000 Westinghouse. Postignut je dogovor o stvaranju Westinghouseovog inženjerskog centra u Ukrajini, opskrbi nuklearnim gorivom za sve ukrajinske nuklearne elektrane. Rusija nastoji zauzeti ili uništiti ukrajinska postrojenja za proizvodnju energije, stoga osiguranje energetske sigurnosti u ratu ostaje prioritetna zadaća Ukrajine. Ruske trupe okupirale su nuklearnu elektranu Zaporižje, koja trenutno ne radi za ukrajinsku energetsku industriju, pa je prijeko potrebno povećati kapacitete u drugim nuklearnim elektranama, odnosno što prije modernizirati i nadopuniti nuklearni park novim reaktorima, s obzirom na smanjenje proizvodnje topline i vodika uzrokovano razornim ruskim raketnim napadima.
U Ukrajini je konačno prevladan monopolski položaj Ruske Federacije u nuklearnoj energiji. Energoatom je prekinuo sve kontakte s Rosatom i intenzivirao suradnju s Westinghouse Electricom. Izgradnja nuklearnih reaktora AR1000 bit će jedan od najvećih infrastrukturnih projekata poslijeratne obnove Ukrajine, a reaktor broj 5 u NE Hmejlnicki bit će prvi reaktor u Europi izgrađen prema američkoj tehnologiji. NE Hmeljnicki se nalazi u pozadinskoj zoni, tako da može biti bolje zaštićena od mogućih napada ruskog agresora”, napisao je.
Komentari