Levčenko: Sve sofisticiraniji ruski napadi pokazuju napredak u konceptu ‘ratovanja nove generacije’

Autor:

NFOTO

Bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko u četvrtak je za nacional.hr analizirao ruske cyber napade na ukrajinsku komunikacijsku infrastrukturu i glavnog mobilnog operatera Ukrajine.

“Rekordan broj ruskih zračnih napada koji uključuju zrakoplove, bespilotne letjelice i projektile na Ukrajinu tijekom novogodišnjeg razdoblja istaknuo je poteškoće Kijeva u jačanju sredstava za elektroničko ratovanje usmjerenih na ometanje i preusmjeravanje neprijateljskih dronova i navođenih projektila. Moskva zadržava konkurentsku prednost jer se usredotočila na te sposobnosti čak i prije nego što je pokrenula svoju invaziju na Ukrajinu prije gotovo dvije godine. To potvrđuju i napadi na tri razine na ukrajinsku komunikacijsku infrastrukturu, “čudni napadi” na “Kyivstar” – glavnog mobilnog operatera Ukrajine s 50 posto tržišta i 24 milijuna korisnika, što je više od polovice stanovništva zemlje.

Veliki je nesporazum među zapadnim analitičarima koji smatraju da se Rusija može zaustaviti i da se Putina može “uvjeriti”, “pacificirati”, “prevariti” ili “uspavati”. Zapravo, akcije moskovskih snaga u Ukrajini model su totalnog rata koji je primjenjiv na svaku globalnu situaciju. Masovni višesatni kombinirani napadi bespilotnim letjelicama i raznim vrstama projektila postali su taktika zastrašivanja civilnog stanovništva i cilj je za to istrošiti ukrajinsku protuzračnu obranu. Posljednji i sve sofisticiraniji napadi Rusije pokazuju napredak u konceptu “ratovanja nove generacije”. Ona je višedimenzionalna i spaja vojnu, tehnološku, informacijsku, diplomatsku, gospodarsku, kulturnu i druge sfere za postizanje strateških ciljeva. Osim “otvorene” intervencije, uočava se aktivna uporaba različitih metoda asimetričnog utjecaja na Ukrajinu, počevši od pokušaja političkog pritiska, korupcije dužnosnika, zastrašivanja civilnog stanovništva, želje za izolacijom zemlje na diplomatskoj razini te blokade duž granica. Sve to u pozadini globalizacije ruske propagande, koja demonizira Kijev i radi na smanjenju njegove međunarodne potpore. “Novi rat” protiv Ukrajine iznenadio je Zapad, koji bi trebao razmišljati ne samo o proizvodnji suvremenog oružja i opremanju svoje vojske njime, već i o osiguravanju pouzdanosti kritične infrastrukture od mogućih ruskih napada, čija se metodologija promijenila.

Cyber ​​napadi na Ukrajinu izvedeni su u najmanje tri faze. Neposredno prije početka rata došlo je do masovnih hakerskih napada na ukrajinske državne strukture i vodeće tvrtke izvana. Održali su se od 13. do 16. veljače 2022. godine. Još jedan napad velikih razmjera otkriven je 23. veljače, uoči invazije na Ukrajinu. U 2023. godini kibernetički upadi u nacionalni energetski sustav Ukrajine postali su sve češći. Glavna značajka takvih operacija bila je njihova sinkronizacija s udarima projektila i bespilotnih letjelica na ukrajinske energetske objekte, osobito zimi. Prije rata Ukrajinu su napadale samo pojedinačne hakerske skupine. Nakon invazije, ruske hakere koordinirao je jedan centar. Rusija ulaže milijune dolara u kibernetičke napade, ali i propagandu, neprestano poboljšavajući metode i procedure. Nakon dvije godine rata, suočavamo se s “čudnim napadima” na kritičnu infrastrukturu koji također dolaze iznutra.

Dana 12. prosinca 2023. dogodio se veliki tehnički blok u mreži glavnog ukrajinskog mobilnog operatera “Kyivstar”: mobilna komunikacija i internet bili su paralizirani, svi sustavi povezani s operaterom bili su pogođeni. Sumnja se odmah okrenula Rusiji. Na prvi pogled, napad je sličio napadu na ukrajinsku kritičnu infrastrukturu u zimu 2023. godine. Međutim, ovaj put situacija nije bila ograničena na komunikacije, već se proširila na svu opremu koja koristi mobilnu mrežu operatera. Na primjer, bankomati i terminali za plaćanje prestali su raditi u nekoliko ukrajinskih gradova. U vezi s prekidom usluga Kyivstara u Lavovu, linije ulične rasvjete morale su se pokrenuti ručno. Tvrtka je morala priznati i objaviti da je bila žrtva jednog od najvećih hakerskih napada u povijesti, naglasivši ipak da osobni podaci pretplatnika nisu bili ugroženi. Ali to nije sve jer je u jednom od ruskih drona kamikaza Shahed koje su oborili Ukrajinci pronađena SIM kartica Kyivstara, što je ruskoj vojsci omogućilo korištenje mobilne mreže Kyivstar za praćenje rute drona i promjenu koordinata leta. Kartica je aktivirana istovremeno s nekoliko drugih iz Kyivstara na privremeno okupiranim područjima Ukrajine. Specijalne službe Ukrajine počele su istraživati ​​”neobičnu” upotrebu operatera. Kako se bližila prekretnica, tako su ruskoj obavještajnoj službi popustili živci i u Moskvi odlučili su uništiti tragove boravka svog agenta u okrilju Kyivstara. Rusija je dugi niz godina “zasitila” ukrajinske institucije i velike tvrtke u zemlji svojim agentima. Ovaj presedan pokazuje rastuću prijetnju Europi: u uvjetima sveopćeg rata s Ukrajinom, Rusija nastoji stvoriti pozicije u informatičkim i telekomunikacijskim tvrtkama europskih zemalja uz daljnji kadrovski i tehnološki prodor u njihovu infrastrukturu. Tako ruske specijalne službe dobivaju pristup informacijama koje ih zanimaju, a također stvaraju povoljne uvjete za izvođenje različitih vrsta sabotaža, hakerskih napada, industrijske špijunaže s popratnom ekonomskom i političkom štetom Zapadu. Ovo je klasična hibridna prijetnja koju Rusija koristi kako bi oslabila Europu. S druge strane, ruski biznis je svjestan suučesnik u takvim zločinima: kupnjom imovine u stranim tvrtkama po analogiji s Kyivstarom, čiji je dio dionica bio u vlasništvu ruskog oligarha Fridmana, stvaraju se pozicije za daljnju infiltraciju ruskih specijalnih službi i njihovih agenata. U sadašnjim okolnostima Zapad bi trebao odustati od bilo kakvih kontakata i suradnje s ruskim biznisom, s obzirom na njegovu očitu toksičnost. Također, zapadne telekomunikacijske i tehnološke tvrtke trebale bi se osloboditi ruske imovine koja predstavlja prijetnju njihovoj nacionalnoj sigurnosti”, napisao je Levčenko.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.