Levčenko: “Sve priče o pregovorima i prekidu vatre s ruske strane su dezinformacije”

Autor:

NFOTO

Bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko u srijedu je za nacional.hr analizirao situaciju na bojištu.

“U roku od nekoliko dana ukrajinske snage protuzračne obrane oborile su 5 ruskih Su-34. Su-34 je jedan od najmodernijih lovaca-bombardera. Za Rusiju su broj i proizvodne mogućnosti takvih zrakoplova ograničeni. Istovremeni gubitak 5 jedinica je opipljiv udarac borbenom potencijalu agresora. Uništavanje neprijateljskih zrakoplova je izuzetan uspjeh, jer napadi ruskih zrakoplova uzrokuju ozbiljnu štetu na prednjoj strani i gubitke u pozadini.

Snage protuzračne obrane uspjele su nadmašiti svoj uspjeh u uništavanju zrakoplova Su-35 i Su-34 i dva helikoptera Mi-8MTPR-1 iznad Brjanske oblasti u svibnju ove godine. Protuzračni raketni sustav “Patriot” dokazuje svoju učinkovitost na bojnom polju. Povećanje broja jedinica ovih sustava zaista može približiti pobjedu Ukrajine, i što je najvažnije, spasiti živote ukrajinskih vojnika i miroljubivih Ukrajinaca. Očekivano prebacivanje prvih 18 lovaca F-16 u Ukrajinu od strane Nizozemske ponovno će značajno poboljšati statistiku uništenih neprijateljskih ciljeva.

A jedan od njih uništen je u noći 26. prosinca u luci Feodosija na privremeno okupiranom Krimu. Obrambene snage Ukrajine uništile su veliki amfibijski jurišni brod “Novočerkask” Crnomorske flote Ruske Federacije. Uoči sveobuhvatne invazije, Rusija je dodatno prebacila 6 brodova ove klase iz Sjeverne i Baltičke flote u Crno more, povećavajući grupiranje navedenih brodova na 13 jedinica. Neprijatelj ih je planirao upotrijebiti u amfibijskim operacijama za osvajanje obale Odese i Mikolajivske oblasti, ali su to snažno odbile obalne obrambene snage Ukrajine. Danas se takvi neprijateljski brodovi koriste u logističke svrhe: za prebacivanje osoblja, vojne opreme i streljiva između luka Ruske Federacije i privremeno okupiranih područja Ukrajine.

Obrambene snage Ukrajine nanijele su velike gubitke ruskim velikim amfibijskim jurišnim brodovima. Uništeni ili oštećeni brodovi ove klase “Saratov”, “Cesar Kunikov” (Crnomorska flota), “Olenegorski Gornjak” (Sjeverna flota), “Minsk” (Baltička flota). “Novočerkask” je prvi put napadnut u luci Berdjansk u ožujku 2022. godine, a konačno su ga uništile Obrambene snage Ukrajine 26. prosinca 2023. godine. Na brodu su se nalazile bespilotne letjelice “Shahed” koje Ruska Federacija koristi za napade na ukrajinske gradove. Borbe s ruskim agresorom se nastavljaju duž cijele bojišnice. Ruski ministar obrane Šojgu obavijestio je Putina o zauzimanju Marijinke od strane ruskih trupa. Borbe za Marijinku se nastavljaju, a tvrdnje o potpunom zauzimanju grada su neistinite.

Rusi su već nekoliko puta izvještavali o osvajanju Marijinke, pa je ovo još jedna bajka o “pobjedi” namijenjena onima s kratkim pamćenjem. Neprijateljski pokušaji zauzimanja ovog predgrađa Donjecka traju gotovo dvije godine, što dokazuje otpornost njegovih branitelja. Marijinka praktički više ne postoji kao grad, Rusi su je pretvorili u ruševine. Baš kao i Popasna, Volnovaha, Rubizhne, Mariupol i mnoga druga naselja Ukrajine.

Rusija je pretrpjela kolosalne gubitke u Mariupolju, kod Bahmuta, Vugledara i Avdijevke, ali još uvijek nije postigla svoj cilj ulaska u administrativne granice Donjecke oblasti. Stoga se ruske snage konstantno tope, što Moskvu tjera da regrutira plaćenike iz Afrike za rat protiv Ukrajine. Rusiji nedostaju vlastiti ljudski resursi za osvajanje Ukrajine, posebice s obzirom na taktiku korištenja osoblja kao “topovskog mesa”. Moskva je ubijanje Ukrajinaca pretvorila u posao regrutirajući plaćenike diljem svijeta spremne počiniti zločine za novac. Za zapošljavanje Rusija u potpunosti koristi faktor siromaštva, socijalne ugroženosti i pravne nesigurnosti određenih kategorija stanovništva. Kremlj se pretvara da je prijatelj i saveznik Afrike, ali stvarni interes Moskve za kontinent su prirodna bogatstva i jeftino “topovsko meso”. Ukrajina poziva vlade afričkih zemalja da se suprotstave novačenju svojih državljana za sudjelovanje u kolonijalnom ratu Rusije protiv Ukrajinaca.

Rusija je započela sukob sa Zapadom, a ne obrnuto. Zapad Rusiju nije tumačio kao neprijatelja, već je naprotiv promovirao njezin gospodarski rast i sudjelovanje u rješavanju globalnih problema. Za Zapad to nije samo Ukrajina. Rusija je zadirala u glavne temelje suvremenog svjetskog poretka, uspostavljenog međunarodnim pravom. Uspostavom supremacije međunarodnog prava okončana je era krvavih ratova oko teritorija u Europi. Ruska agresija na Ukrajinu, zadiranje u njezin teritorij i nepoštivanje međunarodnog prava stvara presedan koji prijeti globalnoj sigurnosti. Stoga je vraćanje pravde u Ukrajinu temeljno pitanje. Pouka Drugog svjetskog rata je da je popuštanje agresoru put u veliki rat, a ne u njegovo izbjegavanje. U međuvremenu, utjecajni američki The New York Times tvrdi da Putin diplomatskim kanalima izražava spremnost za prekid vatre i pregovore.

Nema znakova spremnosti Moskve na pravo primirje. Naprotiv, Rusija skuplja snagu za nastavak agresije. Sve priče o pregovorima i prekidu vatre s ruske strane su dezinformacije, čija je svrha smanjenje vojne pomoći Ukrajini. Rusija svojim saveznicima pokušava Ukrajinu predstaviti kao zemlju koja nije zainteresirana ni za pregovore ni za uspostavu mira. Ali Ukrajinci, kao nitko drugi, teže miru – na kraju krajeva, Ukrajina je ta koja pati od ruske agresije. Međutim, ustupci Rusiji nisu put do mira. Svaki mir bit će stabilan i trajan ako je pravedan. Rusija ne bi trebala moći nastaviti ili započeti ratove”, napisao je.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.