Bivši veleposlanik Ukrajine u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko u ponedjeljak je za nacional.hr analizirao poteze Ruske Federacije vezane za izlazak iz sporazuma o isporuci žitarica što je, kaže, bio planirani korak Kremlja s ciljem destabilizacije mnogih zemalja svijeta zbog eventualne nestašice hrane. Osvrnuo se i na ruski raketni napad na Kijev i druge ukrajinske gradove koji je nazvao zločinom i ponovno ukazao da je Ukrajini pod hitno potrebno suvremeno proturaketno naoružanje. Poručio je i da Rusiju kao zemlju sponzora terorizma treba isključiti iz najutjecajnoga međunarodnog kluba G-20.
“Sirene uzbune od jutra se čuju u glavnom gradu Kijevu kao i na čitavom prostoru Ukrajine. Ruska Federacija ispalila je više od 50 balističkih i krstarećih raketa po ukrajinskim objektima isključivo energetske infrastrukture. 16 raketa bilo je ispaljeno na Kijev. Zadatak neandertalske Moskve bio je ostaviti milijune ukrajinskih građana bez svijetla, elektrike i vode. To je rat protiv civilnog stanovništva i suglasno međunarodnim konvencijama zločin protiv čovječanstva i čovječnosti.”, piše Levčenko.
“Uglavnom, ruska vojska ispaljivala je projektile sa strateških bombardera, koji su imali liniju gađanja na sjeveru Kaspijskog jezera oko grada Astrahanj i stacioniranih pozicija u Rostovskoj regiji. 44 sofisticiranih ruskih projektila bilo je pogođeno od strane ukrajinske proturaketne i protuzračne obrane. To je puno viši postotak uništenja ruskih raketa od prošlih 50-55%. Sada to je bila razina od 80%. Ali opet, rakete koje su pogodile civilne objekte nanijele su ogromne materijalne gubitke i ostavile dosta veliku štetu. Ukrajinska strana je još od početka ožujka tražila od europskih partnera zatvaranje ukrajinskog neba od opasnih ruskih bombardiranja kritične infrastrukture što je nanijelo stotine milijarde dolara materijalne štete. To je deset puta više nego su gubici Ruske Federacije od europskih sankcija. Zato se Kijev toliko dugo borio protiv ruskog lobija u europskim zemljama, koji je blokirao isporuku suvremenog teškog naoružanja Ukrajini. Napokon, ovaj kremaljski lobi bio je potisnut i ukrajinska vojska počela je dobivati suvremene sustave protuzračne i proturaketne obrane. Naravno, duša boli jer su se mogle ranije izbjeći ruskom neandertalskom vojskom učinjene materijalne štete i u frontalnim borbama s ruskom armijom mogao je biti poboljšan položaj ukrajinskih branitelja domovine. Zato se Kijev ponovno obraća svojim Zapadnim saveznicima jer trebaju pod hitno dati ukrajinskoj vojsci još više suvremenih sredstava za borbu s raketama i dronovima koje ruska vojska ispaljuje uglavnom po civilnim objektima. Svaka u Ukrajini srušena ruska raketa ili dron postaju garancija da one nikad neće biti upotrijebljene protiv još neke od europskih zemalja i svijeta demokracije.”, poručuje Levčenko.
“Ruska Federacija izjavila je 29. listopada da izlazi iz sporazuma o isporukama žitarica na svjetska tržišta, prije svega za zemlje Trećeg svijeta koji imaju stalnu nestašicu hrane. Kremlj je već duže vrijeme pripremao ovaj korak uvidjevši da se ukrajinske žitarice sve intenzivnije kupuju na svjetskim burzama. Moskva je okrivila Kijev za napad dronovima na rusku Crnomorsku flotu. Ali ruski ratni brodovi uvijek su bili legalni vojni cilj, posebno ako se sa njih lansiraju krstareće i balističke rakete, koje gađaju mirne ukrajinske gradove. Tako moramo i razumjeti da je provokativni pokušaj Moskve destabilizirati mnoge zemlje svijeta zbog eventualne nestašice hrane. Poznavajući Rusiju kao zemlju sponzora terorizma i glavnog svjetskog ‘izvoznika’ nestabilnosti i konflikata možemo samo još jednom osuditi takvu ciničnu politiku Kremlja. Moskva želi da u svijetu masovno krenu nemiri jer bi se svjetska zajednica tada morala tada baviti ovim teškim pitanjima umjesto da usmjerava pažnju prema neisprovociranoj ruskoj agresiji na Ukrajinu. Tako Kremlj grubo krši međunarodno pravo i preuzete obaveze o isporukama zrna i hrane preko Bospora za potrošače širom svijeta. Još prije svog izlaska iz ovog sporazuma ruska flota svaki dan je zadržavala na dugom pregledu brodove, koje su hitali prema različitim zemljama da bi na vrijeme isporučili neophodnu količinu žitarica. Rusija je već u zadnjih 30 dana faktički napravila blokadu brzog prolaska teretnih brodova. Njih 176 stajalo je u redu da prođu dalje u morske luke Afrike, Bliskog Istoka i Azije zbog ruske kontrole. Napuštanje ruske strane od sporazuma o isporukama iz crnomorskih luka ukrajinskih žitarica i hrane za zemlje Trećeg svijeta bilo je osuđeno od strane gotovo svih međunarodnih igrača. Da ne bi došlo do kolapsa Ukrajina, Turska i UN dogovorili su i dalje surađivati u realizaciji ranije postignutog sporazuma. Iako je službena Moskva izjavila da je spremna besplatno poslati za siromašne zemlje 500 tisuća tona žitarica, poznato je da Kremlj zapravo želi ilegalno izvesti žitarice koje su bileukradene na privremeno okupiranom teritoriju Ukrajine. 500 milijuna stanovnika naše planete ovisi od hrane koja može biti dostavljena iz Ukrajine, a Rusija je zamislila da ovih pola milijarde ljudi ostanu gladni kako bi očajni krenuli rušiti svoje vlade. Moskva ima iskustva u pripremanju ‘umjetne gladi’. To je već radila 1932.-1933. godine kad je glađu usmrtila 10 milijuna stanovnika SSSR, uglavnom Ukrajinaca. Tako svojim potezima Moskva još jednom potvrđuje da je Ruska Federacija zemlja sponzor terorizma i zato mora biti isključena iz najutjecajnoga međunarodnog kluba G-20. Zemlji agresoru, terorističkoj zemlji, nije mjesto na samitu u Jakarti. Rusija mora biti izbačena iz kruga zemalja civilizacije i ostati u svom poluljudskom neandertalskom ruskom svijetu, koji je samo željan pokoriti ljudsku civilizaciju svojima neljudskima potezima.” , zaključuje Levčenko.
Komentari