Bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko za nacional.hr analizirao je napise britanskog The Timesa da bi Ukrajina mogla napraviti nuklearnu bombu ako SAD prekine pomoć Kijevu.
“Britanske novine The Times objavile su da bi Ukrajina mogla napraviti nuklearnu bombu ako SAD prekine pomoć Kijevu. U odgovoru na ovu objavu, ukrajinsko Ministarstvo vanjskih poslova naglasilo je da Ukrajina ne posjeduje, ne razvija niti namjerava stvoriti nuklearno oružje. Ukrajina je potpuno transparentna prema nadzoru IAEA-e, što isključuje korištenje nuklearnih materijala iz reaktora u vojne svrhe. Kijev se strogo pridržava svojih obveza prema Ugovoru o neširenju nuklearnog oružja iz 1994. godine. Istodobno, najbolje jamstvo sigurnosti za Ukrajinu je učinkovita vojna potpora međunarodnih partnera i članstvo u NATO-u, a ne obnova vlastitog nuklearnog arsenala.
Podsjetimo, The Times smatra da je Ukrajina sposobna stvoriti nuklearnu bojevu glavu i stratešku raketu dugog dometa koja leti na udaljenosti od 1000 km. Zahvaljujući tim sposobnostima, vojne baze i drugi objekti Oružanih snaga Rusije su pod prijetnjom. U principu, ukrajinska industrija ima priliku stvoriti nuklearnu bombu sličnu onoj koju su SAD prije 80 godina bacile na japanski grad Nagasaki. Ukupno postoji dovoljno zaliha plutonija za stvaranje stotina bojevih glava. The Times se, pozivajući se na ovu informaciju, poziva na otvoreno izvješće pripremljeno za ukrajinsko ministarstvo obrane, u kojem se sažimaju ukrajinski nuklearni kapaciteti.
NA TRUMPOVOM PUTU Szijjarto očekuje kraj rata u Ukrajini i želi da EU promijeni politiku
U izvješću se navodi da postoji mogućnost obnove ukrajinskog nuklearnog arsenala. Najmanja bojeva glava, slična “Fat Manu” korištenom u Nagasakiju 1945., može se stvoriti “u roku od nekoliko mjeseci”. Autori izvješća vjeruju da zemlja ima dovoljno sposobnosti da replicira tehnologiju izumljenu prije 80 godina u projektu Manhattan. Izvor plutonija za bojevu glavu mogle bi biti “istrošene šipke za gorivo preuzete iz ukrajinskih nuklearnih reaktora”. Podsjetimo, snaga Fat Mana je 21 kt, težina 4.600 kg, dužina 3,25 m, promjer 1,52 m. Od posljedica nuklearne eksplozije umrlo je 70.000 ljudi. Ukrajina ima 7 tona reaktorskog plutonija. Od ove količine materijala bilo bi moguće stvoriti stotine bojevih glava i obnoviti izgubljeni nuklearni arsenal.
Prije mjesec dana njemački tabloid „Bild“ napisao je da je Ukrajina sposobna obnoviti svoj nuklearni arsenal za nekoliko tjedana. Tijekom zajedničke konferencije za novinare s glavnim tajnikom NATO-a Markom Rutteom, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je da Ukrajina nikada nije rekla da se priprema za razvoj nuklearnog oružja.
Zelenski smatra da Ukrajina treba biti u NATO-u, a argument za to treba biti činjenica da je prilikom potpisivanja Budimpeštanskog memoranduma “odustala od nuklearnog oružja i da nam je zajamčena sigurnost i teritorijalni integritet”. Međutim, obični građani Ukrajine imaju jednostavno pitanje. Na inzistiranje Moskve i Zapada, Ukrajina je dala sve svoje nuklearno oružje Rusiji, taj potencijal je bio usporediv s ruskim i deset puta veći od zajedničkih nuklearnih kapaciteta Velike Britanije, Francuske i Kine, u zamjenu za teritorijalnu sigurnost i jamstva Moskve, Washingtona, Londona, Pariza i Pekinga.
ŽESTOKO KOD KURSKA Ukrajinci odolijevaju napadu 50.000 Rusa i Sjevernih Korejaca
Kao rezultat toga, Moskva ne samo da ne štiti cjelovitost Ukrajine, već ju je i napala. Sada je teško tražiti pomoć od ruskog saveznika Kine, a SAD, Velika Britanija i Francuska ističu da su dali sigurnosna jamstva koja ih ne obvezuju na djelovanje. Onda se postavlja drugo pitanje: zašto ste dali jamstva koja vas ne obvezuju na djelovanje. Kijev je sad tražio nešto minimalno zauzvrat – dobiti pozivnicu za NATO, čak ni sam ulazak i sad s tim ima problema.
Moskva stalno viče na cijeli svijet kako Zapad svih vara. Viče Putin koji sve obmanjuje. Ali kakav će biti stav ukrajinskih građana i cijelog svijeta prema sigurnosnim jamstvima zapadnih zemalja ako ih Ukrajina ne dobije. I to unatoč činjenici da je zaštita Ukrajine izravno jamstvo da se rat s ukrajinskog teritorija neće proširiti dalje u Europu. Ukrajinski plan pobjede je plan da se okonča rat pod pravednim uvjetima u skladu s Poveljom UN-a, a ne da se ratište proširi na druge zemlje. Što je kontroverzno? Vojno pomoći Ukrajini nije milosrđe, već sigurnosno jamstvo za odricanje se golemog nuklearnog potencijala.
Nakon što je Ukrajina odustala od nuklearnog oružja, Indija, Pakistan, Izrael i Sjeverna Koreja dobile su nuklearni status. Očito je da su se rukovodili drugačijim načelima od UN-ovog zakonodavstva i jamstva partnera u pružanju sigurnosti. Onda se postavlja pitanje zašto bi Ukrajina ostala bez nuklearnog oružja, ako se pomoć daje u vrlo ograničenim količinama, a sigurnosna jamstva, čak i uz članstvo u NATO-u, negdje daleko u budućnosti, kad je danas zemlja u životnoj opasnosti.
Očito je da će se Kijev suzdržati od stjecanja nuklearnog statusa, jer je to u suprotnosti s prethodno preuzetim obvezama, ali i partneri imaju obveze prema Ukrajini. Washington, London i Pariz trebali bi poduzeti puno odlučnije korake kako bi osigurali teritorijalnu cjelovitost Ukrajine. Odbijanje da se to učini privući će želju Rusije da odsječe dio ukrajinskog teritorija s pogledom na sljedeću agresiju. Taktika hranjenja Moskve ukrajinskim kopnenim resursima je pogrešna.
Već sutra će ruski medvjed biti gladan i tražiti svoj sljedeći plijen, a to možda neće biti samo Ukrajina. Nije teško izračunati. Zar netko ne vidi očitu činjenicu da će izgubiti stratešku bitku s Rusijom i Kinom iza leđa Moskve koja odmah otići na Tajvan čim Zapad prihvati rusku okupaciju dijela Ukrajine. Neka oni koji to ne vide sami izvuku zaključke, a oni koji ne čuju mogli bi oglušiti kasnijim eksplozijama raketa diljem planeta”, napisao je.
Komentari