Bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko u petak je za nacional.hr analizirao stotu obljetnicu stvaranja SSSR-a te pokušaj ruskog predsjednika da taj savez ponovno oživi. Piše Levčenko i o manipulaciji Kremlja ruskim narodom, te ljudima kojima se Putin okružio.
“Na stotu godišnjicu stvaranja Sovjetskog Saveza ruska strana non-stop raketira ukrajinske gradove, točnije energetsku infrastrukturu. Kolektivni Kremlj postao je ratnim Zločincem koji je smislio simbol Z za svoju okupatorsku vojsku u Ukrajini. SSSR je osnovan 30. prosinca 1922. godine i neslavno je propao krajem prosinca 1991. godine. Za Vladimira Putina i njegovo okruženje to je najveća geopolitička tragedija 20. stoljeća. Ali, najtočniju karakteristiku SSSR-a svojedobno je dao američki predsjednik Ronald Reagan nazvavši Sovjetski Savez ‘carstvom Zla’. Nije čudo da su ovi u Moskvi opet željni organizirati novi Sovjetski Savez da bi Zlo opet počelo vladati trećinom teritorija našeg planeta. Toliko je, naime, terorija politički SSSR kontrolirao u svijetu nakon Drugog svjetskog rata. Moskva je u mnogima zemljama smišljala državne udare, naručena ubojstva, podmićivanja da bi na vlast dovodila sebi lojalne politički lidere i stranke. Zona utjecaja SSSR-a bila je istočna Europa, trećina zemalja Afrike i četvrtina država Azije i Latinske Amerike. Sovjetski Savez vodio je otvorene i nevidljive bitke u desecima zemljama, u realizaciji svoje propagandističke politike pobjede socijalizma i komunizma u čitavom svijetu. Poklič za diktaturu proletarijata i ujedinjenja svih proletera u svijetu za borbu protiv eksploatatora kapitalista bio je moto za borbu s najvećim kapitalističkim zemljama svijeta – SAD-om, Velikom Britanijom, Francuskom i Njemačkom. Ima li sada promjena u glavama vladara Kremlja? Ne puno. Oni su uvjereni da mogu lakše manipulirati ruskim narodom ako se budu borili protiv nekog tko je navodno željan pokoriti Rusku Federaciju i Ruse. Još uvijek do kraja nije jasno kako bi to moglo biti realizirano, čak i u teoriji”, piše Levčenko.
Dodao je da Moskva u glave svojim građanima usađuje izmišljotine da vojska NATO-a samo sanja da dođe u Rusiju i postavi okupatorsku administraciju. “Takvo nešto, naravno, ne sviđa se većini stanovništva i ono iz svih snaga podržava Putina i Kremlj koji je krenuo u bitke s NATO-om i SAD-om. Militarizacija ekonomije, ograničavanje svih oblika ljudskih sloboda Kremlj svom narodu objašnjava kao neophodne mjere za pariranje zapadnoj agresiji koja, navodno podlo, preko demokratskih institucija utječe na političku situaciju u zemlji. Paralelno, u glave stanovništva svakodnevno ulijevaju informacijske doze isključivosti ruskog naroda i njegove mesijanske role u borbi sa zapadom kao nazadnom civilizacijom. Pri tome, pobjeda nad zapadnim utjecajem moguća je samo ako bude vraćeno jedinstvo svih naroda bivšeg Sovjetskog Saveza pod okriljem Moskve, koja će ih navodno voditi prema gospodarskom prosperitetu i političkom savezništvu u suprotstavljanju, na svjetskoj razini, američkom i zapadnjačkom utjecaju. Takve laže i poluistine lako se prodaju na ruskom političkom i informacijskom tržištu i u 23 godine carevanja Vladimira Putina sve druge ideje o vladavini prava, osiguravanju ljudskih sloboda, liberalnoj ekonomiji ili strateškom savezništvu s Europom bili su pometeni šovinističkim propagandistima”, navodi.
Bivši ukrajinski veleposlanik napominje da je Putin stvorio i svoj gospodarski klan iz kojeg je, iz redova svojih bliskih prijatelja, odabrao klub utjecajnih milijardera koji su uz odobrenje ili ne miješanje Kremlja za sebe pokrali nacionalne ruske prirodne i materijalne resurse, a zauzvrat daju potpunu podršku svojom vođi, ‘još iz dobe banditskog Peterburga’.
“Vladimir Putin sam je postao najbogatiji Rus i oko sebe formirao klan domaćih milijardera koje žive komforan život i za to svom bossu plaćaju potpunom lojalnošću. Tako ruski narod sada eksploatiraju domaći kapitalisti. Formiranje klase ruskih multimilijunaša došlo je na razinu regionalnih i lokalnih političkih i biznis elita. Oni moraju uvijek biti lojalni Moskvi i Putinu osobno. A da ne bi izmakli kontroli, za to postoji Zloglasni FSB, kao aparat prinuđivanja i stranka Jedinstvena Rusija koja vodi monitoring političke lojalnosti ili previše samostalnog djelovanja pripadnika različitih političkih i biznis elita koji između sebe dosta jako preplaćeni. Nižu razinu kontrolira policija, glavno odvjetništvo, Ruska garda. Svaki otpor narodnih masa oni čvrsto potiskuju, bacaju u zatvore nezadovoljne i falsificiraju kriminalni progon za nepostojeće narušavanje zakona. Tako u 23 godine nije ostalo gotovo nikakve ozbiljne političke opozicije režimu Vladimira Putina, kojeg osobno štiti Federalna Služba Osiguranja (FSO), koja je po snazi ravna FSB”, piše Levčenko i dodaje da je tako vladar Kremlja izgradio politički sustav održavanja sebe osobno na vlasti.
Ipak, ističe Levčenko, Putin osjeća neku spremnost ruskih elita za moguće promjene. “Svi stari kadrovi po malo već postaju dosadni, nalik na čopor grabežljivaca. Za 23 godine stasale su nove snage spremne za pljačku i čvrsto upravljanje zemljom, ali njih na sami državni vrh ne pušta stara politička garda. Stari lisac Putin to je osjetio i odlučio da je najbolji put za izbjegavanje unutarnjeg sukoba pobjednički rat i mobilizacija cijelog društva oko cilja proširivanja granica Ruske Federacije. Ruskom je društvu prodana ovu obmanu i to je šefu Kremlja dalo prostor za manevar i ubiranje svenarodne podrške. Ali, na ukrajinskom ratištu sve je krenulo prema drugom scenariju. Putin je, za svaki slučaj, imao i rezervne planove, ali ni oni nimalo ne pomažu. Sada se opasnost prikrada neopažljivo i za njega osobno. Na stotu godišnjicu stvaranja SSSR-a ruska vojska čak nije mogla zauzeti Donjecku regiju. Planovi obnavljanja SSSR-a postaju potpuno nerealizirani. Ovaj rat sada čak postavlja pitanje – može li Rusija uopće opstati kao jedinstvena zemlja. SSSR se stvarao na principima prava nacija na samoopredjeljenje. A neuki Putin, izgleda, to nije čak ni pročitao na vrijeme”, zaključio je Levčenko.
Komentari