Bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko u nedjelju je za nacional.hr komentirao najnovija zbivanja vezana uz Ukrajinu i Rusku Federaciju te odnose te zemlje sa Mađarskom i Srbijom, u svjetlu dolaska Sergeja Lavrova u posjet Srbiji. Osvrnuo se i na način na koji Ruska Federacija stvara ‘političke dužnike’.
“Dolazak šefa diplomacije Ruske Federacije Sergeja Lavrova u Beograd treba demonstrirati da zauzvrat dobivanja snižene cijene na ruski plin srpsko političko rukovodstvo mora dobro odraditi posao za Moskvu. Očekuje se da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić bude prisiljen još jednom službeno ponoviti stav o strateškom partnerstvu sa Kremljem, čime može pokopati budućnost Srbije kao članice Europske unije. Bruxelles je već više puta ponovio da ne želi tolerirati otvoreno prijateljstvo sa zemljom koja je pokrenula europski rat.”, piše Levčenko.
U nastavku podsjeća da Moskva otvoreno kažnjava Ukrajinu za europski put razvoja, iako to uvijek ‘maskira’ izlikom da dolazi u tuđu zemlju boriti se protiv nacizma. “Po mišljenju Kremlja svi koji ne žele prihvatiti rusizam – ruski fašizam kao ideologiju i ruski svijet kao način političkog i društvenog života su nacisti. Rusizam unutar Ruske Federacije kažnjava svakog građanina koji imalo sumnja u istinitost ove vandalske filozofije, i to sa najmanje 15 godina zatvora. Sve susjedne zemlje Ruske Federacije mogu biti vojno uništene jer ne shvaćaju pravu dubinu, u stvari idiotizam, postojanja ruskog svijeta kao oblika najvišeg postignuća duhovne radosti kad njemu pripadaš. Ako netko slučajno nije osjetio ovu radost, onda po mišljenju Kremlja pripada nacizmu i zato mora biti fizički uništen, a njegova imovina i državnost mora biti prenesena na novog vlasnika, čije Zloglasno ime je Ruska Federacija.”, kaže Levčenko.
Što se, pak, Beograda tiče, Levčenko smatra da Beograd još potpuno ne razumije prednost svog geografskog položaja jer nije izravni susjed Ruske Federacije. Baltičke zemlje i Poljska, tvrdi, to osjećaju vjekovima i zato su tako brzo krenule u EU i NATO. “Finska je mislila da je bolje ne ući u Alijansu kako ne bi nervirala ruskog medvjeda. Ali, kad je Helsinki shvatio da je šumska Zvjer uvijek loše raspoložena onda je odlučio hitno pristupiti u NATO savez.”, objašnjava Levčenko.
“Moskva opet planira iskoristiti Beograd radi eskalacije situacije na zapadnom Balkanu. Kremlj sistemski radi sa srpskim nacionalistima kako bi malo protresao političku situaciju u BiH, na Kosovu, u Crnoj Gori pa i u Sjevernoj Makedoniji. Rusija ima među svojim pristašama puno prijatelja, a među njima postoji i najveći, čitaj kao najodaniji. Sergej Lavrov to je potvrdio kad je u zadnjem intervjuu poentirao da Milorad Dodik nije ruka Kremlja, nego veliki prijatelj Rusije, a to su iste kategorije. Moskva dobro zna da naklonost Beograda Kremlj mora nečim kupiti, posebno cijenom plina. To je shema po kojoj su svojedobno stavili Ukrajinu na ruski plinski dotok. Prvo Rusija traži neke političke ustupke, a onda daje prihvatljivu cijenu plina. Da ova veza bude čvršća, Kremlj uvlači domaće političare u potpisivanje financijskih ugovora na isporuke, gdje je predviđeno i osobno bogaćenje svakog tko podržava ideju čvrstog povezivanja s Moskvom. Tim putem išli su ugovori za kupnju jeftine ruske nafte i plina u Mađarskoj. Kao i uvijek, uz potplaćivanje mađarskih političara i biznismena. Ali treba razumjeti da je Mađarska već postala članicom EU i NATO, makar je to napravljeno uz protivljenje kremaljskog lobija u Budimpešti. Srbiji tek slijedi težak izazov, kakav birati put razvoja? Stati uz ratobornu Rusiju koja sve saveznike prije ili poslije uvuče u ratove ili krenuti putem europskog razvoja.”
Levčenko upozorava da je Bruxelles već jasno rekao da Beograd ne može sjediti na dva stolca i podsjeća da je tako svojedobno pokušavao Kijev što nije ispalo baš najbolje. “Ruski politički i ekonomski lobi u Ukrajini praktički su blokirali sve bitne odluke kad je ruska vojska ulazila u Krim”, tvrdi.
“Tako nešto slično može se dogoditi i u Srbiji. Opet iste bajke o vjekovnom slavenskom prijateljstvu. Nemojte to kupiti. Mi sada za takve slatke laži plaćamo ogromnu cijenu. Ako u jednom trenutku kažeš Moskvi da ovo nije nacionalni interes Ukrajine ili sada Srbije, Kremlj će vas odmah pokušati kupiti novcem. Ako to odbiješ onda ćete pregaziti vojno i cinično, kako su to moskovski knezovi radili još od dolaska Mongola sredinom 13. vijeka”, poručuje Levčenko.
“Mislite da je trećerazredna moskovska kneževina tek tako postala najveća državna tvorevina u okruženju moćnijih susjeda? Možete platiti glavom ako nećete plesati uz rusku političku balalajku. Lako je uzeti ruski novac, ali je teško vraćati političke dugove Kremlju”, zaključuje Levčenko.
Komentari