Bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko u utorak je za nacional.hr analizirao oružane snage Ukrajine, vojnu spremu i oružje koje im je na raspolaganju.
“Zaštita neba ključna je za stabilnost Ukrajine. Svaki veći grad Ukrajine trebao bi dobiti sustav protuzračne obrane dubokog sloja. Ovo je stvarno hitno pitanje. Kao i prije, Rusija napada ukrajinsku lučku infrastrukturu, nadajući se da će poremetiti ukrajinski izvoz hrane. Kao rezultat noćnog napada 6. studenoga ove godine oštećena je povijesna zgrada Umjetničkog muzeja u Odesi – ovo je još jedno mjesto UNESCO-ve svjetske baštine koje su oštetili ruski barbari. Prioritetna meta ruskih napada u hladnoj sezoni je energetska infrastruktura Ukrajine, koja osigurava toplinu i svjetlost u domovima Ukrajinaca. Toplo vrijeme u Ukrajini još ne ide u prilog ruskim planovima, pa neprijatelj trenutno za napade koristi uglavnom borbene bespilotne letjelice, a sprema projektile za zimu. Ukrajina dugo čeka da primi lovce F-16, ali pružanje dodatne opreme za protuzračnu obranu brzo je rješenje. Oružane snage su dobro pripremljene za korištenje oba sustava protuzračne obrane, kao što su zapadni IRIS-T, NASAMS, tako i sovjetski S-300, “Kub” itd. Međutim, protiv neprijatelja se morate boriti ne samo braneći se, već i zadajući mu bolne udarce.
Zračne snage Oružanih snaga Ukrajine 4. studenog su projektilima SCALP-EG francuske proizvodnje pogodile brodogradilište Zaliv u privremeno okupiranom gradu Kerč na Krimskom poluotoku. Brodogradilište Zaliv je ukrajinska tvrtka koju su ruski osvajači zarobili 2014. godine, jedna je od najvećih u istočnoj Europi. Rusija koristi nezakonito prisvojenu tvornicu za izgradnju, popravak i modernizaciju ratnih brodova koje koristi u ratu protiv Ukrajine. Dakle, to je legitiman vojni cilj. Kao rezultat ukrajinskog visokopreciznog udara oštećen je najmoderniji mali raketni brod ruske mornarice “Askold” – nosač za krstareći rakete “Kalibr”, kojima neprijatelj neprestano terorizira mirne Ukrajince. Obrambene snage Ukrajine još jednom su dokazale da mogu pogoditi vojne ciljeve u bilo kojoj točki na privremeno okupiranom Krimu i da su sposobne u potpunosti uništiti borbeni potencijal neprijateljske flote. Zapadno oružje pokazalo je svoju učinkovitost, ali još uvijek nije dovoljno da radikalno promijeni situaciju na frontu. Osim krstarećih projektila zrak-zemlja, Oružane snage trebaju više balističkih projektila ATACMS.
Nemoguće je dobiti rat s Rusijom bez dovoljnog količine modernog oružja. Svojedobno je Ukrajina dala Ruskoj Federaciji treći nuklearni potencijal u svijetu i nekoliko puta smanjila svoje konvencionalno naoružanje pod jamstvima sigurnosti teritorijalne cjelovitosti od strane Sjedinjenih Država, Velike Britanije, Francuske, Kine i Rusije. Činjenica da Moskva ignorira svoje međunarodne obveze prema Ukrajini više nikoga ne čudi, ali Kijevu je više nego ikad potrebna još snažnija vojna potpora Washingtona, Londona i Pariza. I nije riječ samo o obvezama iz Budimpeštanskog memoranduma, pitanje je želi li kolektivni Zapad da ruski vojnik u prljavim čizmama dođe na njegove granice da ih prijeđe. Agresiju Kremlja treba zaustaviti u Ukrajini, ruskog agresivnog medvjeda treba otjerati u prostranstva Sibira.
Rusija mora platiti za količinu zla koju je donijela na teritoriju Ukrajine. Mora se nadoknaditi uništenje pogona i tvornica, trgovačkih centara i prometne infrastrukture, stambenih zgrada, škola, bolnica i knjižnica. Najmanje 300 milijardi dolara ruske imovine zaplijenjeno je diljem svijeta nakon ruske invazije na Ukrajinu. Rusija je Ukrajini nanijela kolosalne materijalne gubitke. Samo u prvoj godini agresije punog razmjera iznos gubitaka dosegnuo je približno 411 milijardi dolara, a svi gubici od 2014. mogli bi iznositi oko 2 trilijuna dolara. Kremlj odbija sam nadoknaditi gubitke, ne prihvaća odgovornost za agresiju i nastavlja uništavati gospodarstvo i infrastrukturu Ukrajine. Prijenos zamrznute ruske imovine u Ukrajinu je pravedna odluka. To je najmanje što se može učiniti da se nadoknadi šteta koju je napravila Rusija.
Nažalost, EU se još uvijek poziva na nepostojanje pravnog mehanizma koji bi regulirao prijenos zaplijenjene ruske imovine u Ukrajinu. Umjesto toga, SAD su već napravile presedan za zemlje koje su zaplijenile ruska sredstva: prebacile su u Ukrajinu određeni dio zaplijenjene imovine ruskog oligarha Konstantina Malofejeva, koji je u svijetu promovirao moskovsko pravoslavlje, što je jedan od važnih stupova šovinističke ideologije “ruskog svijeta”. Provodeći terorističku politiku prema Ukrajini, Moskva je nastavlja i u drugim dijelovima svijeta. Stavljajući se na stranu terorista Hamasa, Ruska Federacija se nada dobiti podršku u regiji Globalnog juga, prvenstveno među muslimanskim zemljama.
Kremlj je lažni prijatelj muslimana, njegova današnja retorika je usmjerena protiv Zapada, a ne u obranu palestinskog naroda. Rusi su ubili desetke tisuća muslimana dok su pomagali alavitskom Asadovom režimu u gušenju narodne revolucije. Ruski avioni uništili su cijele gradove u Siriji, Rusija je pridonijela razaranju Alepa. Ruska Federacija je pokrenula dva krvava rata protiv Čečenije i brutalno progonila muslimane na sjevernom Kavkazu. Koristeći žig “osoba kavkaske nacionalnosti”, ruske vlasti i mediji ozakonili su diskriminaciju muslimana na području Ruske Federacije. Razlika u stavovima Kijeva i Moskve prema muslimanima posebno je došla do izražaja nakon početka ruske invazije 2014. godine. Okupatori masovno progone krimske muslimane, nezakonito ih hapse i nepravedno osuđuju na neprimjereno duge zatvorske kazne samo zbog vjerskih uvjerenja i protivljenja okupaciji. Službena Moskva je krvavi agresor i terorist koji ne može pošteno braniti druge narode”, napisao je Levčenko.
Komentari