Vladimir Putin je 14. listopada ove godine podnio Državnoj Dumi nacrt o ratifikaciji sporazuma o “sveobuhvatnom strateškom partnerstvu” između Ruske Federacije i Sjeverne Koreje.
U članku 4. ovog sporazuma stoji: “Ako jedna od stranaka bude izložena oružanom napadu bilo koje države ili više država i tako se nađe u ratnom stanju, druga će stranka odmah pružiti vojnu i drugu pomoć svim sredstvima koja su joj na raspolaganju u skladu s člankom 51. Povelje UN-a i u skladu sa zakonodavstvom Ruske Federacije i Demokratske Narodne Republike Koreje.
Podsjetimo da članak 51. Povelje UN-a govori o pravu zemlje na samoobranu. Neka vas ovo ne zavara kada ovaj članak tumače diktatori. Prvog dana rata protiv Ukrajine, šef Kremlja je rekao da je poslao ruske trupe na teritorij Ukrajine koristeći članak 51. Povelje UN-a – u svrhu samoobrane. Putin i sjevernokorejski lider Kim Jong-Un potpisali su sporazum o sveobuhvatnom partnerstvu tokom posjete ruskog predsjednika Sjevernoj Koreji 19. juna. To je bila njegova prva posjeta DNRK za 24 godine. Nakon potpisivanja, Putin je rekao da sporazum predviđa pružanje pomoći pod uslovom agresije na jednog od učesnika. Kim Jong-Un obećao je punu potporu ruskom ratu u Ukrajini.
Dana 10. rujna, u poruci kojom je obilježena 75. godišnjica osnutka DNRK-a, Putin je rekao da želi izgraditi jače veze s DNRK-om na svim frontama. Još prošle godine južnokorejske obavještajne službe ukazale su da je Sjeverna Koreja poslala milijun topničkih granata Ruskoj Federaciji za rat protiv Ukrajine. U ožujku ove godine postalo je poznato da je DNRK poslala Ruskoj Federaciji 7000 kontejnera streljiva i druge vojne pomoći. U lipnju ove godine agencija Bloomberg, pozivajući se na ministra obrane Južne Koreje, napisala je da je Sjeverna Koreja poslala Moskvi 10.000 brodskih kontejnera koji mogu primiti gotovo 5 milijuna topničkih granata.
Postalo je očito da je politika Sjeverne Koreje pod utjecajem podrške Kremlja. Pjongjang je postao prkosniji. Sjeverna Koreja traži priznanje kao nuklearna sila. Dakle, SAD pregovara da to izbjegne. Kimovom režimu se to ne sviđa. Pjongjang želi živjeti po svojim pravilima, a prijateljstvo s Rusijom pruža takvu priliku za zemlju, jer kolektivni Zapad ne poduzima snažne akcije kao odgovor na takve “prijateljske odnose”. Iza leđa demokratskog svijeta njegovi opasni neprijatelji sklapaju savez koji će kasnije biti teško raskinuti. Svojedobno je takva neodlučna politika već dovela do pojave nuklearnog oružja u Sjevernoj Koreji. Sada smo svjedoci kako sjevernokorejska vojska posebno pridonosi akcijama ruske vojske, pomažući Rusima da koriste oružje koje Rusiji isporučuje DNRK. Istodobno, sjevernokorejska vojska preuzima iskustvo vođenja rata od Rusa. Uostalom, gotovo 70 godina sjevernokorejska vojska nije izravno sudjelovala u neprijateljstvima. Stoga je moguće da će Sjeverna Koreja uskoro iskoristiti ovo iskustvo protiv Južne Koreje ili Japana.
Dana 4. listopada ove godine postalo je poznato o smrti šest časnika iz DNRK-a kao rezultat raketnog napada Oružanih snaga Ukrajine na poligon u blizini Donjecka. Trojica ranjenih Sjevernokorejaca poslana su u Moskvu na liječenje. Svi su iz korejskog inženjerijskog korpusa. Pjongjang je poslao vojnike da prate korištenje sjevernokorejskog streljiva i balističkih projektila, od kojih su neki oboreni na liniji vatre. Prisutnost tehničkih savjetnika mogla bi biti znak da Pjongjang ne osigurava samo topničke granate, već i naprednije oružje, poput oklopnih vozila, projektila i raketnih bacača, koje zahtijeva osobnu kontrolu. Kremlj tradicionalno negira sudjelovanje sjevernokorejskih vojnika u ratu protiv Ukrajine.
Savjetnik američkog predsjednika za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan rekao je da će Sjeverna Koreja platiti cijenu ako Rusiji dostavi oružje za njezin rat protiv Ukrajine. Međutim, postoje informacije da Sjeverna Koreja isporučuje Rusiji balističke rakete KN-23, KN-24 i Hwasong-9. Nakon pucanja, dižu se visoko u zrak i dalje, ubrzavajući, pogađaju cilj gotovo okomito. Brzina takvih raketa može nekoliko puta premašiti brzinu zvuka (1236 km/h). Trenutno ih u Ukrajini mogu oboriti samo zapadni sustavi proturaketne obrane – “Patriot” i “SAMP/T”. Osim toga, nekoliko tisuća sjevernokorejskih pješaka trenutno je na obuci u Ruskoj Federaciji i mogli bi biti raspoređeni na prve crte bojišnice u Ukrajini do kraja ove godine. “Slanje vlastitih trupa u pomoć ruskoj vojsci moglo bi režimu Kim Jong-Una donijeti vrijednu stranu valutu i ojačati odnose s Ruskom Federacijom”, piše The Washington Post. Instruktori iz Sjeverne Koreje nadziru rad jednog od vojnih poligona ruskih okupatora u Donjeckoj oblasti u blizini sela Sartana. Tu se odvija intenzivna obuka s cijevnim topništvom.
“Vidimo rastuće savezništvo između Rusije i režima poput Sjeverne Koreje. Ne radi se samo o transferu oružja. Riječ je zapravo o prebacivanju ljudi iz Sjeverne Koreje u okupacijske vojne snage. Očito je da u takvim uvjetima treba razvijati naše odnose s partnerima”, naglasio je predsjednik Volodimir Zelenski. Pojasnio je da “kada Kijev govori o dozvolama za korištenje projektila većeg dometa i odlučnijoj opskrbi Oružanih snaga Ukrajine, to nije samo popis vojne opreme. Riječ je o povećanju pritiska na agresora koji će za Rusiju biti jači nego što može izdržati. A radi se o sprječavanju većeg rata. Istinski mir može se postići samo snagom.”
Dakle, Sjeverna Koreja se zapravo uključila u rat protiv Ukrajine na strani Ruske Federacije. Prebacuje Rusiji ne samo oružje, uključujući balističke projektile, topničke granate, mine i drugo streljivo, već i vojno osoblje. Režim Kim Jong Una postaje izravna prijetnja miru na Korejskom poluotoku, a Putinov režim destabilizira cijeli europski kontinent. Suradnja Moskve i Pjongjanga izazov je ne samo za Ukrajinu, već i za cijeli međunarodni poredak. Najbolja reakcija svijeta na “partnerstvo” dvojice diktatora može biti samo tješnja konsolidacija u smislu vojne pomoći Ukrajini.
Komentari