Bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksadr Levčenko u utorak je za nacional.hr analizirao najnoviju razmjenu zarobljenika između Ukrajine i Rusije.
“Održana je još jedna, 52. razmjena ratnih zarobljenika između Ukrajine i Rusije. Proces 52. razmjene pratila je navala dezinformacija iz Rusije. Pozitivan rezultat bilo je moguće osigurati zahvaljujući vještini koju je pokazala ukrajinska pregovaračka skupina Koordinacijskog stožera o postupanju s ratnim zarobljenicima. Iz ruskog zarobljeništva oslobođen je 71 vojnik i 4 civila. Oslobađanje ratnih zarobljenika i civilnih talaca jedan je od prioriteta ukrajinske države u ratu.
Na tome se nastavlja svakodnevni naporan i privatni rad. Za Ukrajinu su važni svi koji su bili u ruskom zarobljeništvu. Službeni Kijev i dalje inzistira na formuli razmjene “svi za sve”, ali Rusija namjerno usporava razmjenu, dok krivnju cinično pokušava prebaciti na Ukrajinu. Prethodna razmjena je bila prije čak četiri mjeseca. Kako bi popunili razmjenski fond, ruski krivolovci uzimaju civilne taoce s privremeno okupiranih teritorija Ukrajine, što je flagrantno kršenje normi međunarodnog humanitarnog prava.
Rusko zarobljeništvo je mučenje. Trećina onih koji su razmijenjeni 31. svibnja ima ozljede, teške bolesti ili invaliditet. Kijev od Rusije traži poštivanje temeljnih ljudskih prava ratnih zarobljenika te da se prema Ukrajincima u zarobljeništvu ponaša jednako kao prema ruskim ratnim zarobljenicima u Ukrajini.
Marijana Čečeljuk, 24-godišnja policijska istražiteljica iz Mariupolja, vraćena je iz ruskog zarobljeništva. Marijana i njena mlađa sestra skrivale su se u Azovstalu, a poslane su na “filtraciju” tijekom evakuacije civila s područja tvornice u svibnju 2022. godine. Tijekom evakuacije iz skladišta “Azovstal” Marijana i mlađa sestra su deportirane. Roditelji su uspjeli osloboditi mlađu kćer. S točke filtracije, Marijana je smještena u istražni zatvor u Donjecku, gdje je dva mjeseca držana u samici. Nakon toga, Rusi su policajku držali u Olenivskoj koloniji, zatvorima u Mariupolju i Taganrogu. Važno je znati da je Marijana završila u zatočeništvu zbog djelovanja Društva Crvenog križa. Predstavnici UN-a i Crvenog križa obećali su djevojkama da će ih odvesti u Zaporožje, no umjesto toga odveli su ih na “filtraciju”. Marijana je dvije godine provela u ruskim koncentracijskim logorima.
Stoga se čini prilično čudnim što je povjerenica za ljudska prava u Ruskoj Federaciji Moskaljkova optužila Ukrajinu da je na nekoliko mjeseci obustavila proces razmjene zarobljenika. Optužbe ukrajinske strane za “izmišljene zahtjeve” koji se navodno “konstantno mijenjaju” su neshvatljive i neutemeljene. Ukrajina je uvijek bila spremna na razmjenu kako u formatu “svi za sve”, tako i na druge opcije. Kijev stalno inicira razmjenu zarobljenika: ponude su stigle 10. travnja povodom Uskrsa i povodom poziva pape, ali Moskva je ignorirala ukrajinske inicijative. Upravo je Rusija blokirala proces razmjene zarobljenika, a posljednja je bila 8. veljače ove godine. Slično tome, Moskva je ranije u drugoj polovici 2023. blokirala ovaj proces, tradicionalno pokušavajući krivnju prebaciti na Ukrajinu.
Moskovsko blokiranje procesa razmjene dolazi u pozadini brojnih kršenja: Rusi su pribjegli mučenju i pogubljenju zatvorenika, koristeći ih kao “ljudske štitove” i držeći civile kao taoce. Petro Andrjušcčenko, savjetnik gradonačelnika Mariupolja u Ukrajini, rekao je tko zapravo blokira razmjenu ratnih zarobljenika. Ustvrdio je da su optužbe protiv Ukrajine u “izmišljenim zahtjevima” koji se navodno “stalno mijenjaju” obične laži, jer se zahtjevi Ukrajine nikada nisu mijenjali. Kijev stalno inicira razmjene, ali Putin ignorira sve ukrajinske inicijative.
Jer, Rusija je ta koja blokira razmjenu. Istodobno, tužiteljstvo Ukrajine pokrenulo je postupak o činjenici zlostavljanja ukrajinskih ratnih zarobljenika na području Harkova nakon videosnimke objavljene na društvenim mrežama na kojoj se vidi zlostavljanje zarobljenih vojnika. Tužitelji su otkrili videosnimku brutalnog postupanja okupatora prema ukrajinskom vojnom osoblju u smjeru Harkova. Na snimci se vidi kako ruski vojnici nanose tjelesne ozljede ukrajinskim vojnicima, kao i simulacija egzekucije pucanjem iz automatskog oružja u blizini glave jednog od ratnih zarobljenika.
Osim toga, u videu okupatori psihološki pritišću ukrajinske branitelje, tjerajući ih da pjevaju himnu SSSR-a. Ovakvim postupcima krše se Ženevske konvencije prema kojima ratni zarobljenici imaju pravo na humano postupanje. Trenutno se poduzimaju mjere za identifikaciju žrtava i počinitelja iz redova ruskog vojnog osoblja. Ukrajinski pravobranitelj Dmitro Lubinets napominje da je, nažalost, takav tretman ukrajinskih ratnih zarobljenika uobičajena taktika okupatora. Pravobranitelj je apelirao na ICRC i UN da dokumentiraju ove dodatne dokaze o ruskom kršenju međunarodnog humanitarnog prava. Ovo će biti još jedan dodatak bazi dokaza za budući kazneni sud. Rusija se ne pridržava nikakvih pravila ratovanja i nema apsolutno nimalo srama demonstrirati svoje brutalne i nehumane postupke. Svijet mora djelovati da Rusiju pozove na odgovornost ili će zakon sile trijumfirati nad snagom zakona”, napisao je.
Komentari