LEVČENKO: Rusija je odgovorna za rušenje brane i poplave u regiji Herson

Autor:

23.05.2024., Zagreb - Oleksandr Levchenko, bivsi ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj. 

Photo Sasa ZinajaNFoto

Sasa Zinaja/NFoto

Dana 6. lipnja ove godine prošlo je godinu dana otkako su Rusi digli u zrak branu HE Kahovka, uništili elektranu, akumulaciju i poplavili naselja u Hersonskoj oblasti.

Potkopavanje brane Kahovske HE bio je svjesno počinjeni ratni zločin Moskve, koji je doveo do humanitarne i ekološke katastrofe, velikih materijalnih gubitaka i gubitka života. Katastrofe uzrokovane ljudskim djelovanjem i humanitarne katastrofe ruska su taktika u ratu s Ukrajinom. Napadi se izvode na brane hidroelektrana, elektrane, stambene zgrade, nuklearna, kemijska i rudarska postrojenja kako bi se Ukrajina pretvorila u nenastanjivo mjesto.

Izgradnjom HE Kahovka 1950-ih godina započela je gradnja kaskada HE na rijeci Dnjepar. Istovremeno, jezero iz brane Kahovka bilo je najveće po površini među ostalima. HE Kahovka osiguravala je godišnju regulaciju protoka Dnjepra, navodnjavanje i vodoopskrbu sušnih područja južne Ukrajine, kao i plovidbu Dnjeprom od Hersona do Zaporožja. U blizini Nove Kahovke, u gradu Tavrijsk, također se pojavljuje Sjevernokrimski kanal, postrojenje za navodnjavanje koje je osiguravalo oko 85% potreba Krima za slatkom vodom. Brana Kahovske HE bila je strateški važna ne samo zbog snage elektrane, već i zbog toga što je cestovnim i željezničkim mostovima preko brane povezivala desnu i lijevu obalu Dnjepra.

Ruski okupatori pojavili su se na Kahovskoj HE prvog dana potpune oružane agresije na Ukrajinu 24. veljače 2022. U svibnju 2022. iz Kahovske HE ispuštene su velike količine vode, dok dva hidroagregata nisu radila. Okupatori nisu dali mogućnosti popravka. Nova Kahovka je djelomično poplavljena zbog ispuštanja vode. Dana 11. studenog 2022., tijekom povlačenja ruskih trupa na lijevu obalu Dnjepra, ruski vojnici izveli su sabotažu, uništivši površinu ceste iznad brane snažnom eksplozijom.

Ruski okupatori su čak u prvi dan invazije na Ukrajinu minirali HE i digli je u zrak 6. lipnja 2023. godine. Ukrajinske vlasti su davno prije katastrofe upozorile na planove okupatora da dignu Kahovsku HE u zrak. Rusija je odgovorna za rušenje brane i poplave u regiji Herson. Uostalom, ruski okupatori su od početka pune invazije okupirali i kontrolirali branu i HE Kahovka. Rusi su digli u zrak hidroelektranu samo nekoliko dana nakon što je Ukrajina pokrenula svoju dugo očekivanu protuofenzivu na jugu, posebice u regiji Zaporožje. Snažne eksplozije uništile su strojarnicu stanice i veliki dio brane. Kahovsko jezero je prestalo postojati. Ispuštene vode Dnjepra počele su brzo plaviti brojna sela i gradove nizvodno s obje obale rijeke, oko 80 naselja, uključujući Herson, bilo je u zoni poplave. Ruska propaganda tradicionalno okrivljuje Ukrajinu za tragediju, tvrdeći da se radi o “raketnom napadu Oružanih snaga Ukrajine”.

Umjesto toga, obrambene snage Ukrajine su već prvog dana izvijestile da je miniranje HE Kahovka izvršeno iznutra, a zločin su počinili vojnici 205. motorizirane brigade okupacijske vojske Ruske Federacije. Kasniji događaji su to samo potvrdili. Dokazi ukazuju na odgovornost Rusije za ciljano potkopavanje HE Kahovka. Gotovo stotinu naselja na jugu Ukrajine našlo se u zoni poplave. Deseci tisuća Ukrajinaca morali su bježati pred prijetnjama po život.

Brana je izgrađena u sovjetsko doba, tako da je Rusija “imala svaku stranicu inženjerskih nacrta” i znala je sve o “Ahilovoj peti” unutar brane. Prema razmjerima posljedica uništenja hidroelektrane i akumulacije Kahovskog jezera, dizanje HE u zrak postalo je jedan od najtežih zločina ruske vojske u ratu protiv Ukrajine.

Više od 30 ljudi umrlo je samo na desnoj obali regije Herson pod kontrolom ukrajinskih vlasti kao rezultat ruskog potkopavanja HE Kahovka i naknadnog razaranja i poplava. Još se ne zna točan broj žrtava na okupiranoj lijevoj obali, koja je najviše stradala od eksploziji hidroelektrane. Okupator je iznio brojku od 59 mrtvih, ali je taj broj realno puno veći. Konkretno, samo u okupiranom gradu Oleški, čije je stanovništvo u vrijeme poplave bilo oko 16.000 ljudi, broj mrtvih procjenjuje se na stotine. Stručnjaci su iznos izravnih gubitaka izazvanih eksplozijom HE Kahovka procijenili na najmanje 2 milijarde dolara.

Riječ je o gubicima u stambeno-komunalnom sektoru, energetici, poljoprivredi, prometu, ekologiji i industriji. Podrivanje Kahovske HE također je postalo zločin ekocida. Uništenje hidroelektrane imalo je razoran učinak na ekološke sustave i biološku raznolikost južne Ukrajine. Istodobno, isušivanje ogromnog rezervoara dovelo je do smrti velikog broja riba i životinja, poplave osušenih zemljišta i promjena u klimatskom režimu regije.

Zločin Rusa također je bio udarac za poljoprivredu regije Herson, koja je uvelike ovisila o sustavu navodnjavanja koji se napajao iz akumulacije Kahovskog jezera. Kao rezultat potkopavanja brane HE Kahovka od strane okupatora, Ukrajina je izgubila 35-40% svojih rezervi pitke vode, koje je mogla potrošiti tijekom godine. Nekadašnja akumulacija Kahovskog jezera danas je pretvorena u šumu.

U ožujku 2024., kada je Rusija izvela raketni napad na hidroelektranu Dnjepar, ovaj novi zločin bio je posljedica slabog odgovora svjetske zajednice na rusko dizanje u zrak hidroelektrane Kahovka godinu dana ranije. Neadekvatna procjena katastrofe HE Kahovka dovodi do novih ciničnih ruskih napada na tako strateški važne hidroelektrane. Od početka sveobuhvatne invazije Rusija je ispalila više od 110 projektila na ukrajinske hidroelektrane.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.