Bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko u subotu je za nacional.hr analizirao nove raketne napade Rusije na Ukrajinu kao i zabranu sudjelovanja ruskih i bjeloruskih sportaša na Olimpijskim igrama pod “neutralnom” zastavom.
“Rusija je produžila masovne raketne napade na Ukrajinu: agresor ponovno gađa energetske objekte i civilno stanovništvo. Dana 8. prosinca Rusi su nastavili sa strateškim zračnim napadima na Ukrajinu. Rusija je lansirala 19 krstareći projektila X-101 i X-555 iz bombardera Tu-95MS. Neki od projektila pogodili su infrastrukturne objekte u regiji Dnjepropetrovsk. Zračne snage su oborile 14 projektila. U napadu na Pavlograd u Dnjepropetrovskoj oblasti jedna je osoba poginula, više ih je ranjeno, a oštećen je industrijski pogon. Rusija ne odustaje od energetskog terora civilnog stanovništva Ukrajine. Od rujna Rusija se vratila na prijeratnu razinu proizvodnje krstareći projektila. Ruski vojno-industrijski kompleks radi u tri smjene, a planirani izdaci za obranu čine trećinu cjelokupnog proračuna.
S obzirom na cinizam Kremlja, Rusija će nastaviti s napadima na ukrajinsku energetsku infrastrukturu, koja je djelomično u zapuštenom stanju nakon prošlogodišnjih napada. To znači da bi se broj izbjeglica iz Ukrajine u budućnosti mogao povećati. Ruska Federacija aktivira propagandu protiv pružanja vojne pomoći Ukrajini, a u slučaju da Ukrajina ne uspije odbiti agresora, pitanje europske sigurnosti ostaje upitno. Ruski raketni napadi na Ukrajinu mogli bi signalizirati početak kampanje napada na ukrajinsku kritičnu infrastrukturu, za koju se Moskva pripremala posljednjih mjeseci. Posljednjih tjedana na Zapadu se naglašava da bi Rusija mogla pokrenuti koordiniranu zimsku kampanju udara na kritične objekte ukrajinske energetske infrastrukture. Rusija je napala Ukrajinu teškim bombarderima. Zapad vjeruje da su krstareće rakete koje je lansirala Rusija najvjerojatnije najnaprednije precizno streljivo koje su Rusi gotovo sigurno skladištili posljednjih mjeseci. Unatoč tragičnom gubitku najmanje jednog civila, čini se da je šteta nije velika. Posljednji napad Ruske Federacije nije bio usklađen s iranskim borbenim dronovima Shahed-134, koje su Rusi posljednjih tjedana aktivno koristili protiv ukrajinske infrastrukture.
Kako bi se eliminirala ruska nadmoć u naoružanju nad Ukrajinom, u Washingtonu je održana ukrajinsko-američka konferencija obrambene industrije. Rezultati Konferencije formalizirani su Memorandumom o suradnji na zajedničkoj proizvodnji i razmjeni tehničkih podataka. Kijev će dobiti kapacitete koji će doprinijeti ukrajinskoj vojsci na frontu u bliskoj budućnosti, a dugoročno – gospodarskom oporavku i jačanju obrambenih sposobnosti. Kijev je spreman pružiti svu potrebnu potporu za rad američkih obrambenih tvrtki u Ukrajini. Paralelna proizvodnja u Ukrajini i SAD-u omogućit će modernizaciju sustava protuzračne obrane i njihovo održavanje u ispravnom tehničkom stanju. Međuresorna skupina Ukraine Deal Team pomoći će partnerima u Ukrajini. Amerikanci će razviti preporuke za potencijalne poslove i pomoći obrambenoj industriji Ukrajine da se prilagodi izvoznim zahtjevima. Ukrajinsko-američka suradnja utire put novom ukrajinskom obrambeno-industrijskom kompleksu koji može zadovoljiti potrebe Ukrajine u vojnoj opremi i naoružanju.
Ovih je dana u Lozani održan 12. Olimpijski samit na kojem su sudjelovali vodeći predstavnici olimpijskog pokreta. Ukrajina je zabrinuta zbog namjere Međunarodnog olimpijskog odbora (MOO) da u ožujku 2024. preispita odluku o zabrani sudjelovanja ruskih i bjeloruskih sportaša na Olimpijskim igrama pod “neutralnom” zastavom. Čak i pod “neutralnom” zastavom, sudjelovanje ruskih sportaša u natjecanjima značit će prešutni pristanak na vojnu agresiju Ruske Federacije. Ruski sportaši imaju iste putovnice kao i ruski vojnici. Rusija je jedina zemlja na svijetu koja je sebi dopustila, a svijet je to prihvatio, tri puta prekršiti olimpijsko primirje (2008., 2014. i 2022.). Rusija ne prezire samo međunarodno pravo, već i temeljne vrijednosti olimpizma. U vrijeme rata, “neutralnost” je ravnodušnost i neodgovornost. Odricanje od državljanstva je jedini način da sportaši iz Rusije i Bjelorusije dokažu svoje neslaganje s ratom u Ukrajini. Ministar vanjskih poslova Ukrajine Dmitro Kuleba nazvao je sramotnom odluku Međunarodnog olimpijskog komiteta da Rusima i Bjelorusima dopusti sudjelovanje na Olimpijskim igrama u Parizu 2024. u neutralnom statusu. Prema Kulebinim riječima, odluka MOO-a zapravo je dala Rusiji zeleno svjetlo za korištenje Olimpijskih igara kao oružja. Uostalom, Moskva i Minsk će koristiti svakog ruskog i bjeloruskog sportaša kao oružje u svom propagandnom ratu. “Pozivam sve partnere da oštro osude ovu sramotnu odluku, koja potkopava olimpijska načela”, istaknuo je ukrajinski ministar. Estonski i litavski ministri vanjskih poslova Margus Tsahkna i Gabrielus Landsbergis također su kritizirali odluku Međunarodnog olimpijskog odbora da dopusti Rusima sudjelovanje na Olimpijskim igrama u Parizu 2024. u neutralnom statusu. Kako je rekao šef estonskog ministarstva vanjskih poslova, dopuštanje ruskim sportašima da sudjeluju na Olimpijskim igrama bez zastave ‘neće oprati krv s njihovih ruku. Odluka MOKO-a protivna je svemu za što se zalaže olimpijski pokret'”, napisao je.
Komentari