Levčenko: “Rumunjska je započela sigurnosne pregovore s Ukrajinom, to će ojačati obranu od ruske agresije”

Autor:

NFOTO

Bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko za nacional.hr  analizirao je sastanak šefova država i vlada u Davosu vezano za ukrajinsku mirovnu formulu koju je predložio predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski.

“Dana 14. siječnja ove godine u Davosu je održan četvrti sastanak savjetnika šefova država i vlada zaduženih za pitanja nacionalne sigurnosti i međunarodnih odnosa vezano za ukrajinsku mirovnu formulu. „Formula mira“ koju je predložio predsjednik V. Zelenski kvintesencija je želje Ukrajine za okončanjem rata, kao i potpuno realan plan prevladavanja ruske agresije. Četvrti sastanak skupine savjetnika bio je logičan nastavak trećeg sastanka na Malti koji je održan u listopadu prošle godine. Tada su sudionici događaja razmatrali prvih pet točaka Formule. Sada se razmatralo sljedećih pet točaka Formule, koje se ukupno sastoje od deset. Rad se nastavlja, a ovoga puta u raspravu su uključeni predstavnici 81 države i međunarodnih organizacija.

Novih pet točaka “Formule mira”

U Davosu je skupina savjetnika radila na sljedećim točkama: povlačenje ruskih trupa, uspostava pravde, ekološka sigurnost, sprječavanje eskalacije i potvrda završetka rata. Službeni Kijev još je jednom istaknuo da neće pristati na zamrznuti sukob. Uostalom, to je neprihvatljivo za ukrajinsko društvo i neće pridonijeti postizanju dugoročnog, pravednog mira. Na sastanku u Davosu sudionici su razradili opsežan plan daljnjih akcija za provedbu “Formule mira”, a posvetili su pozornost i dogovoru o formatu Globalnog mirovnog samita.

Također, u Davosu je ukrajinska strana započela bilateralne pregovore s Rumunjskom o sklapanju bilateralnog sigurnosnog sporazuma. Rumunjska je postala deveta zemlja koja je započela bilateralne sigurnosne pregovore s Ukrajinom. Sigurnosna jamstva iz Bukurešta posebno će ojačati obranu od ruske agresije u crnomorskoj regiji, koja je strateški važna kako za Ukrajinu tako i za mnoge istočnoeuropske zemlje. Konsolidacija partnerskih država važna je za zaustavljanje ruske ofenzive i sprječavanje ponovljenih napada Ruske Federacije. Rat Moskve protiv Kijeva izazvao je niz negativnih posljedica za europsko i svjetsko gospodarstvo. Stoga će sigurnosna jamstva Ukrajini pomoći da se izbjegne destruktivni utjecaj Rusije na mnoge druge zemlje. Prijetnja ruske agresije posebno se nadvija nad drugim zemljama u regiji, s obzirom na nastojanja Kremlja da nastavi s pokušajima destabilizacije Moldavije. Dakle, pružanje sigurnosnih jamstava Ukrajini od strane Rumunjske stvara povoljne sigurnosne uvjete za dvije susjedne zemlje u isto vrijeme. Bilateralni sigurnosni pregovori potvrđuju nepokolebljivu potporu partnerskih država neovisnosti i teritorijalnoj cjelovitosti Ukrajine, kao i njezinom europskom i euroatlantskom putu. Potpora Ukrajine u borbi protiv agresora koji je započeo najveći rat u Europi nakon Drugog svjetskog rata važna je za očuvanje kontinentalne sigurnosti i sprječavanje još većeg rata.

Ukrajinski front

Istodobno, rusko zapovjedništvo pod svaku cijenu nastavlja nastojati preuzeti inicijativu i postići uspjeh na ukrajinskom frontu. Međutim, ti pokušaji ostaju neuspješni. Obrambene snage Ukrajine pokazuju sposobnost uništavanja čak i udaljenih i složenih ciljeva na zemlji, moru i u zraku: stožera, brodova, zrakoplova. Važan događaj bilo je uništenje neprijateljskog aviona A-50 i oštećenje drugog – Il-22M11 iznad površine Azovskog mora. A-50 je ruska letjelica za radarsko otkrivanje i kontrolu dugog dometa, zahvaljujući kojoj Rusija usmjerava napade svojih udarnih zrakoplova i otkriva ukrajinske zrakoplove na nebu. Ovo je trenutno drugi gubitak ili oštećenje tako skupog zrakoplova kao što je A-50. Prije toga, sličan zrakoplov onesposobili su bjeloruski partizani u zrakoplovnoj bazi Mačulišči u veljači prošle godine.

A-50 je vrlo složen i specifičan borbeni zrakoplov. Neprijatelj više nije u stanju nadoknaditi svoje gubitke, s obzirom da ih u arsenalu Ruske Federacije ima manje od deset, a Moskva nikada nije naučila proizvoditi nove. Drugi pogođeni zrakoplov, Il-22M11, zaštićena je stanica za kontrolu zraka koja je djelovala uz A-50 tijekom neprijateljskih zračnih napada na Ukrajinu. Iako je ovaj zrakoplov uspio sletjeti u zapaljenom stanju na aerodrom, više se ne može oporaviti. Ovo je također drugi gubitak Il-22M od strane Rusije tijekom rata. Prvi takav avion oborili su borci PVK “Vagner” tijekom Prigožinove pobune u ljeto prošle godine tijekom marša na Moskvu. Uništeni A-50 možemo nazvati i zračnim radarom, radi se o letjelici koja skenira područje do 600 kilometara, gdje vidi sve zračne ciljeve. U isto vrijeme, nekoliko takvih letjelica često operira u zračnom prostoru. To pomaže Rusiji u otkrivanju zračnih ciljeva bilo koje vrste na teritoriju Ukrajine. Informacije se prenose u stvarnom vremenu na isti Il-22 ili na druge kontrolne točke. Osim toga, došlo je do najveće istovremene likvidacije značajne skupine stručnjaka ruskih Zračno-svemirskih snaga, što bi moglo biti do 15 visokokvalificiranih stručnjaka letačkog osoblja. Uništenje spomenuta dva zrakoplova olakšat će oružanim snagama borbu za zaštitu zračnog prostora Ukrajine”, napisao je Levčenko.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.