LEVČENKO: Ratovi su postali bit Putinove vladavine. Nije uzalud Rusija na glasu kao ‘tamnica naroda’…

Autor:

23.05.2024., Zagreb - Oleksandr Levchenko, bivsi ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj. 

Photo Sasa ZinajaNFoto

Saša Zinaja/NFOTO

Bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko za nacional.hr analizirao je vladavinu Vladimira Putina, kao i povlačenje Rusije iz Okvirne konvencije Vijeća Europe o zaštiti nacionalnih manjina.

“Ovih dana, prije 25 godina, ruski predsjednik Boris Jeljcin imenovao je Vladimira Putina premijerom i javno ga proglasio svojim nasljednikom. Od tad se nastavila stvarna vladavina Putina, vladajući zemljom četvrt stoljeća – dakle, duže od Leonida Brežnjeva. Čitava generacija Rusa nije poznavala druge vladare osim Putina. Putin je na čelu Rusije formalno obnašao funkcije predsjednika i premijera, ali to nije promijenilo bit njegove jednolične diktatorske vlasti.

Nakon što je ponovno napisao vlastiti ustav, on vlada kao uzurpator, a ne kao legitimni šef države. Svima je postalo jasno da su ratovi postali bit Putinove vladavine. Njegov mandat započeo je ratom u Čečeniji, pratili su ga stalni ratovi (2008. – Gruzija, 2014. – Ukrajina (Krim, Donbas) i sad, 25 godina kasnije, Rusija ponovno vodi nepravedni agresorski rat.

Godinu dana nakon dolaska na vlast, u kolovozu 2000. Putin je upao u svoj prvi veliki skandal zbog ravnodušnosti i laži tijekom katastrofe ruske podmornice “Kursk”. Danas se uz Putina veže još jedna sramota Kurska. Diktator donosi mnogo nesreće samim Rusima i susjednim narodima, što je dovelo do smrti stotina tisuća ljudi, razaranja čitavih gradova, pojave milijuna izbjeglica, prijetnje globalne nuklearne eskalacije. Ovo je četvrt stoljeća od potpunog povlačenja Rusije iz demokratske vladavine koju je zemlja imala tijekom 1990-ih godina.

MOSKVA SE OBRUŠILA NA ZAPAD Rusi tvrde da su Ukrajinci zapadnim raketama uništili most u regiji Kursk

Sad Rusi mogu samo sanjati o slobodama koje su imali u to vrijeme, a koje su možda nepovratno nestale. A sad je Moskva najavila povlačenje Rusije iz Okvirne konvencije Vijeća Europe o zaštiti nacionalnih manjina. Okvirna konvencija Vijeća Europe iz 1995. godine utvrdila je zabranu diskriminacije i prisilne asimilacije nacionalnih manjina, zaštitila slobodu vjeroispovijesti i slobodu govora na vlastitom jeziku. Rusija je ovu konvenciju potpisala 1996. godine, ali je gotovo nikada nije poštovala. Nije uzalud Rusija na glasu kao “tamnica naroda”, jer ugnjetava i rusificira titularne narode svojih nacionalnih republika i nacionalne manjine, prvenstveno Ukrajince.

Demonstrativno povlačenje iz Okvirne konvencije međunarodni je demarš i objava rata Kremlja kulturama, jezicima i vjerama svih ne ruskih naroda Ruske Federacije. Nažalost, tijekom cijelog razdoblja Putinove vladavine, Rusija se dosljedno oglušila o većinu svojih međunarodnih obveza i krenula u uništavanje postojećeg sustava međunarodnog prava i globalne sigurnosti. Osim toga, sada korisnici na području pod kontrolom Ruske Federacije doživljavaju potpuni prekid video hostinga. Rusija se pridružila zemljama u kojima je YouTube blokiran. U svim tim zemljama, kao i u Ruskoj Federaciji, postoje problemi sa slobodom govora i kršenjem ljudskih prava. Dakle, ovo je još jedna demonstracija geopolitičkog izbora Kremlja, koji je antidemokratski i antizapadni.

‘NATO i ZAPAD LAŽU’ Rusi imaju snimke američkog oružja na svom teritoriju

Blokiranje YouTubea dokaz je da Kremlj ne želi tolerirati internetske resurse koje ne kontrolira. Odluci o blokadi prethodili su veliki napori i ulaganja u kreiranje propagandnog YouTube sadržaja na ruskom jeziku, no pokazalo se da to nije dovoljno. Youtube je poslovni alat koji je tisućama Rusa omogućio zaradu. Kremlj je oduzeo ovaj izvor prihoda jer ga ne zanima povećanje broja financijski neovisnih građana. U Rusiji je blokiran pristup Facebooku, Instagramu, tisućama web stranica: ruska oporba i strani izvori već su blokirani. To je primitivna politika zatvaranja Rusa u informacijski geto. Kršenje prava na pristup informacijama Kremlja događa se ne samo u Ruskoj Federaciji, već i na privremeno okupiranim područjima Ukrajine. Moskva ugnjetava okupirane Ukrajince da pate zajedno s ruskim građanima.

Istodobno, predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski naredio je strukturama koje se brinu o razmjeni da iznesu jasnu strategiju za povratak ljudi iz ruskog zarobljeništva. Za Ukrajinu je bitno vratiti sve svoje ljude iz ruskog zarobljeništva. Kijev je više puta preuzeo inicijativu razmjene svih za sve. Međutim, Rusija ne poštuje norme međunarodnog prava u pogledu postupanja s ratnim zarobljenicima. U zarobljeništvu su ukrajinski vojnici u opasnosti za život i zdravlje. Ruske specijalne službe koriste čimbenik zatvorenika u pokušajima rasplamsavanja proturječja unutar ukrajinskog društva: kako bi sukobili rodbinu zatvorenika s vlastima, kao i kako bi međusobno sukobili rođake različitih kategorija zatvorenika.

OFENZIVA NA RUSIJU Ukrajina objavila: Evo zašto smo upali u Kursk

Strukture zadužene za razmjenu aktivno komuniciraju s rodbinom ratnih zarobljenika koliko god je to moguće, objašnjavajući kako se sastavljaju liste za razmjenu i druga pitanja. Obrambene snage sada aktivno nadopunjuju razmjenski fond tijekom ofenzive u Kurskoj regiji Ruske Federacije. Konkretno, masovno se zarobljavaju ruski graničari FSB-a, kadirovski vojnici i vojni obveznici Oružanih snaga Rusije.

S tim u vezi, povjerenik za ljudska prava Vrhovne rade Ukrajine Dmytro Lubinets razgovarao je s ruskom povjerenicom za ljudska prava Tetjanom Moskaljkovom o razmjeni zarobljenika. U posljednja dva tjedna Obrambene snage Ukrajine zarobile su do dvije tisuće ruskih vojnika. Prvi put je ruska strana pokrenula pregovore o razmjeni ratnih zarobljenika. Ukrajina je uvijek bila otvorena za pregovore o razmjeni. Oslobađanje vlastitog naroda od ruskog ropstva uvijek je bio državni prioritet. Ukrajina će prije svega tražiti povratak teško bolesnih i teško ozlijeđenih, kao i žena. Osim toga, prednost će imati oni koji su najduže bili u zarobljeništvu, posebice zarobljenici pukovnije “Azov”, branitelji “Azovstala”, koje ruska strana načelno nije uključila u razmjene. Kijev će također vratiti one koje je Rusija nezakonito zatočila još od 2014. I to ne samo vojno osoblje, nego i civilni taoci, posebno krimski Tatari”, napisao je.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.