LEVČENKO: Putin za sebe misli da je neka vrsta novopečenog maršala Kutuzova

Autor:

23.05.2024., Zagreb - Oleksandr Levchenko, bivsi ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj. 

Photo Sasa ZinajaNFoto

Saša Zinaja/NFOTO

Bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko za nacional.hr je analizirao  Dan obnove neovisnosti Ukrajine.

“Ukrajina 24. kolovoza slavi Dan obnove neovisnosti, proglašene 1991. godine. Treću godinu zaredom Ukrajinci slave svoju neovisnost suočeni sa sveopćom ruskom agresijom. Tijekom dvije i pol godine nisu se slomili, nisu posustali i izdržali najveća iskušenja s kojima se neka europska država ili narod susreo nakon Drugog svjetskog rata. Ovaj rat je postao izazov za neovisnost, identitet i europski put ukrajinskog naroda.

Očigledni i neskriveni cilj satrapa iz Kremlja je uništenje ukrajinske države i nacije. Ali takav Zločinački zadatak jednostavno nije za njih. Ukrajina postoji više od tisućljeća i pol, za razliku od Rusije koja je postojala u obliku Moskovske kneževine, a zatim Moskovske države od 1263. godine, a pod imenom Rusija tek od 1721. godine. To je gotovo 800 godina razlike. Uostalom, nije samo Kijev osnovan 482. godine. Bio je to prvi i najveći grad svih Slovena, koji je odmah postao središtem prvog slovenskog plemenskog saveza Ante u povijesti. Kijev je stajao na granici s još jednom poznatom slavenskom udruženjem plemena – Sklavinima.

Anti i Sklavini su u biti stvorili prvu ukrajinsku državu, koja je postojala od 482. do 882. godine u obliku prve Kijevske države. Od 882. godine to je druga Kijevska država – Rusj koju su stvorila djeca Anta i Sklavina – plemena Poljana, Drevljana, Sjeverjana, Bijelih Hrvata, Volinjana, Uliči i Tiverci. Djeca Anta i Sklavina i roditelji suvremenih Ukrajinaca držali su drugu Kijevsku državu do 1240. godine, dakle prije dolaska mongolsko-tatarskih hordi koje su, iako su zauzele veći dio zemlje, središte Rusji pomaknule na zapad, dalije od nomadskih vladara iz Azije. Bila je to kneževina Galicija-Volinija, kao nasljednica Kijeva, koja je više od 100 godina držala zastavu države u obliku Ruskog kraljevstva.

LEVČENKO: Putin šuti, kao u svim kriznim situacijama. A Lukašenko mora spašavati situaciju…

Kasnije su sadašnje ukrajinske zemlje postale dijelom Velike kneževine Litve, Rusi i Žemajtije, a od 1569. i Kraljevine Poljske. Početkom 17. stoljeća, zajedno s Poljacima, ukrajinski Kozaci su nekoliko puta zauzimali Moskvu i stavili tamo svoje štićenike na prijestolje Kremlja. Posljednji put ukrajinsko-poljske trupe bile su u Moskvi 1618. godine, a Rusi kao da su zaboravili kakve su bile ukrajinske jedinice kada su bile stacionirane u Moskvi prije 400 godina. Neznalica povijesti Vladimir Putin, koji se predstavlja kao veliki poznavatelj povijesnih događaja o kojima nema pojma, to ne zna pouzdano. Ne zaostaje ni Aleksandar Lukašenko, njegov dugogodišnji prijatelj na diktatorskim pozicijama, koji je navodno diplomirao na odjelu povijesti perifernog bjeloruskog pedagoškog instituta u stvari ne poznajući svjetsku povijest.

Od njega se čuje biser: “Pa ti znaš da Rusija nikada nije izgubila svoje ratove.” Jasno je da za njega gotovo potpuno uništenje Moskve 1571. godine od strane Krimskog kana, ili višekratna okupacija Moskve od strane ukrajinskih kozaka i Poljaka, ne znači ništa. Vjerojatno kao poput potpunog spaljivanja Moskve od strane Napoleonovih trupa 1812. Očigledno, Putin za sebe misli da je neka vrsta novopečenog maršala Kutuzova. Taj je ostavio francuskoj vojsci Moskvu, sa namjerom pripreme strateška ofenzive, koja je bila uspješna, a Putin navodno sa namjerom osigurati opću pobjedu predaje Ukrajincima dijela Kurske oblasti. Samo Francuzi nisu bili spremni za hladnu rusku zimu, a Ukrajinci to znaju. Francuska pozadina bila je udaljena 2000 kilometara, a za Ukrajinu je sve blizu. Još je veći bio ruski poraz Ruskog carstva u Krimskom ratu 1853-56. Rusiji je bilo zabranjeno imati Crnomorsku flotu, a sve vojne utvrde na crnomorskoj obali morale su biti srušene.

LEVČENKO: Ratovi su postali bit Putinove vladavine. Nije uzalud Rusija na glasu kao ‘tamnica naroda’…

Petersburg je također bio prisiljen platiti vojnu odštetu. Ruski car je u očaju počinio samoubojstvo. Zamjenik predsjednika Državne dume Tolstoj, koji se deklarira izravnim potomkom velikog ruskog pisca, izjavio je krajem veljače 2022. da će Rusija u ovom ratu definitivno pobijediti Ukrajinu, kao što je njegov prapradjed svojedobno porazio svoje protivnike u Krimskom ratu. Očito je da će tako i biti, a ovaj neznalica povijesti bit će optužen u Moskvi za izdaju, koju je promovirao od početka rata. Zamislite, Rusija će ostati bez Crnomorske flote, izgubit će sve utvrde na obali, platit će značajnu odštetu za nanesenu kolosalnu štetu Ukrajini, a Putin će sebi skratiti život…

Još jedan kolosalan poraz Rusije u ratu s Japanom godine 1904-05. Posljedice su teške, ali što je najvažnije to sve dovelo je do Prve revolucije u Rusiji. I, konačno, poraz Rusije u Prvom svjetskom ratu. Iako se u prvi mah činilo da je Rusija jednostavno izašla iz rata, ali onda opet dvije revolucije – raspad carstva, veliki dio njenog teritorija okupirale su njemačke i austrougarske trupe. Zatim su 1918. ukrajinske trupe zajedno s Nijemcima ušle u Sudžu Kurske oblasti, kao što čine i sada. Narodni komesar vanjskih poslova Rusije Čičerin uputio je tim povodom Kijevu protestnu notu. A lokalne su vlasti zatražile od ukrajinske države financiranje otvaranja osam ukrajinskih škola. I s razlogom, Sudža je prema popisu iz 1897. godine imala 61% ukrajinskog stanovništva. Dakle, nepoznavanje povijesti Putina, Lukašenka i Tolstoja ne oslobađa ih odgovornosti.

Ukrajina se bori i jača. Većina zemalja svijeta podržava ukrajinsku neovisnost i borbu. Ukrajina nije samo punopravna članica međunarodne zajednice, ona je osnivač UN-a i drugih međunarodnih organizacija. Ako se Lukašenko u svom posljednjem intervjuu bojao da bi Ukrajina mogla nestati, onda neka bolje pogleda svoju zemlju, koja prema njegovoj politici doista uskoro jednostavno neće postojati, rastapajući se u Rusiji kao novom subjektu Federacije. A Kijev i Ukrajina postoje više od tisućljeće i pol i postojat će. Ovo je potvrda riječi naše himne: “Još Ukrajina nije umrla””, napisao je.

OZBILJNA MANIPULACIJA Levčenko o američkom listu: ‘Cilj im je samo jedan…’

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.