Bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko za nacional.hr analizirao je izmjenu ruske nuklearne doktrine koju je u utorak potpisao Vladimir Putin.
“Putin je 19. studenog odobrio izmjene ruske nuklearne doktrine. Šef Kremlja potpisao je dekret “O odobrenju Osnova državne politike Ruske Federacije u području nuklearnog odvraćanja“, koji je odmah stupio na snagu. Moskva je ažurirala svoju nuklearnu doktrinu na tisućiti dan rata Ruske Federacije protiv Ukrajine.
Rusija je prvi put najavila mogućnost uporabe nuklearnog oružja kao odgovor na agresiju nenuklearne države, koja se provodi uz potporu nuklearne države. Takve akcije nastavak su nuklearne ucjene Kremlja usmjerene na suzbijanje vojne potpore Ukrajini sa Zapada, prvenstveno Sjedinjenih Država. Zastrašivanje ukrajinskih saveznika mogućnošću nuklearne eskalacije pokazuje da je Rusija već iscrpila sve konvencionalne mogućnosti pritiska – koji nisu uspjele. Najbolji odgovor na Putinovu ucjenu je povećanje vojne potpore Ukrajini kako bi se Moskva natjerala da se s ucjena i ultimatuma prebaci na poštenu diplomaciju.
NUKLEARNI RAT Tadić: Putin izvodi predstavu za rusku javnost, prijetio je već 40 puta
Američki State Department nazvao je eskalaciju nuklearne retorike Kremlja neodgovornom i naglasio da nikakve promjene u doktrini neće ojačati sigurnost same Rusije. Izjavio je to predstavnik američkog State Departmenta Matthew Miller, ističući da je “Rusija od početka svog agresivnog rata protiv Ukrajine pokušavala prisiliti i zastrašiti Ukrajinu i druge zemlje neodgovornom nuklearnom retorikom i ponašanjem – unatoč vlastitim tvrdnjama da joj Sjedinjene Države ne predstavljaju nikakvu prijetnju”.
Ni ratoborna retorika Rusije ni na koji način neće pomoći u poboljšanju ruske sigurnosti. Sama po sebi “činjenica da je Kremlj promijenio svoju nuklearnu politiku samo naglašava licemjerje Rusije, koja pretpostavlja da bi mogla upotrijebiti nuklearno oružje protiv nenuklearnih država ako izvrše istu agresiju koju sama Rusija vrši na Ukrajinu i njezin narod”, naglasio je Miller. Također je naglašeno da “SAD ne vidi nikakve naznake da će Rusija upotrijebiti nuklearno oružje u Ukrajini”, rekla je zamjenica glasnogovornika Ministarstva obrane Sabrina Singh.
Prema njezinim riječima, Pentagon nije iznenađen obnovom svoje nuklearne doktrine od strane Rusije, koja je svoju namjeru dala do znanja u proteklih nekoliko tjedana. “To je ista neodgovorna retorika koju smo vidjeli i prije, a vidjeli smo je otvoreno u posljednje dvije godine”, rekla je Singh, “Rusija je odobrila novu nuklearnu doktrinu za zastrašivanje svijeta”, rekla je njemačka ministrica vanjskih poslova. I to ne prije tisuću dana, već od 2014. Njemačka je pogriješila, posebno politički, dopustivši da je zastraši tim strahom, prije svega, ne slušajući naše partnere, posebno istočnoeuropske, koji su to jasno rekli nama na znanje: ne treba se oslanjati na obećanja Kremlja, treba ulagati u vlastitu sigurnost i obranu“, rekla je Anna Berbock.
PIŠE REUTERS Putin spreman pregovarati s Trumpom o miru u Ukrajini, ali uz svoje uvjete
Promjene u ruskoj nuklearnoj doktrini dogodile su se u pozadini prvog udara Ukrajine duboko u Rusiju američkim projektilima ATACAMS na tisućiti dan nakon sveobuhvatne invazije na Rusku Federaciju. Obrambene snage Ukrajine nanijele su vatrenu štetu arsenalu oružja logističkog centra 1046 Glavne uprave za rakete i topništvo (GRAU) Ministarstva obrane Ruske Federacije na području grada Karačeva, Brjanska oblast. The New York Times, CNN je, pozivajući se na američke dužnosnike, potvrdio da je ovo prvi slučaj ukrajinske uporabe raketa dugog dometa ATACMS na ruskom teritoriju. Prema CNN-u, Ukrajina je u napadu na ruski arsenal u regiji Bryansk koristila osam, a ne šest raketa ATACMS, od kojih su samo dvije presretnute. Ova informacija je u suprotnosti s priopćenjem Ministarstva obrane Rusije koje tvrdi da je pet od šest ispaljenih projektila oboreno, a krhotine su izazvale manji požar u vojnom objektu.
U Belgorodskoj oblasti također je pogođeno zapovjedno mjesto grupe ruskih trupa Sjever u gradu Gubkin. Osim toga, u regiji Belgorod napadnuta je tvornica tvrtke EFKO, koja javno proizvodi prehrambene proizvode, a zapravo proizvodi teretne dronove. Ukrajinske udarne bespilotne letjelice također su napale vojni arsenal u Novgorodskoj oblasti Ruske Federacije koji sadrži topničke granate, projektile za MLRS Grad, Smerč i Uragan, Iskander, sjevernokorejske rakete KN23, S-300 i S-400 te streljivo za kompleks protuzračne obrane “Thor”. Riječ je o 13. arsenalu GRAU u Novgorodskoj oblasti, kod Kotova.
RAT U UKRAJINI Glasnogovornik Kremlja: ‘Putin je spreman za pregovore’
Rusija je i sama počela osjećati kako je to kad su vaši vojni objekti napadnuti u dubini zemlje, iako su relativno blizu ukrajinske granice, kad je riječ o korištenju američkih ATACMS-a, a i puno dalje, na daljinu do tisuću kilometara, kada je u pitanju uporaba ukrajinskih borbenih dronova. Svaki dan od 24. veljače 2022. Moskva raketama i dronovima granatira svaki kutak Ukrajine, a sad je vrlo nervozna kad oružane snage djeluju simetrično na ono što Rusi rade. Pritom Ukrajinci maksimalno izbjegavaju civilne objekte, što se ne može reći za rusku stranu koja vrlo često namjerno gađa višekatnice u kojima živi ukrajinsko civilno stanovništvo. Posljednji put to se dogodilo u Sumyju i Odesi, gdje je ubijen značajan broj civila.
Moskva iz nekog razloga nije računala na uzvratne udare. Duboko je uvjerena da samo ona može svaki dan terorizirati Ukrajinu raketama i dronovima, ali nema šanse da će Ukrajinci išta poduzeti kao odgovor. Putin se pretvara da je boksač, a ukrajinski narod je izabrao za boksačku vreću, na kojoj svakodnevno trenira, udarajući i ubijajući mnoge mirne ljude. Putin ne zna objasniti običnim Rusima zašto su Ukrajinci počeli gađati ciljeve na teritoriju Ruske Federacije.
OBJAVIO BLOOMBERG Ukrajina prvi put lansirala britanske rakete na Rusiju
U nedostatku riječi kojima bi objasnio svoju brutalnu agresiju na susjedni narod, šef Kremlja pred cijelim svijetom prijeti Ukrajini nuklearnim oružjem jer se odlučila braniti i simetrično udariti Rusiju. U skladu s međunarodnim sporazumima, Ukrajina je 1992. dala Rusiji svo svoje taktičko nuklearno oružje, a tijekom 1995.-98. sve svoje strateško nuklearno oružje, strateške bombardere i značajan dio projektila koje Kremlj sada ispaljuje na ukrajinski teritorij. Zauzvrat je Moskva, zajedno sa SAD-om, Velikom Britanijom, Francuskom i Kinom, jamčila teritorijalnu cjelovitost Ukrajine.
Ukrajina je predala Rusiji treći najveći nuklearni arsenal na svijetu ne zato što Kremlj cinično uništava ukrajinski narod i prijeti nuklearnom silom, jer vidite, Ukrajina se aktivno brani. Nisko je i podlo. I to moraju znati u novoj američkoj administraciji, čiji visoki predstavnici, čini se, još uvijek nisu do kraja shvatili tko je agresor, a tko se bori za opstanak. To je iracionalan pristup koji se temelji na načelima jednoobraznosti u ocjeni djelovanja Kijeva i Moskve. Kijev se bori za svoje, ono što je predviđeno međunarodnim pravom i jamstvima SAD-a, Velike Britanije, Francuske, Kine i zapravo agresora – Rusije. A Kremlj želi ukrasti tuđe. Može li ozakonjenje te krađe biti miran plan?”, napisao je.
Komentari