Bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko za nacional.hr analizirao je rusku najavu vježbi s taktičkim nuklearnim oružjem.
“Moskva i Minsk nastavljaju s nuklearnim ucjenama, ponovno prijeteći Zapadu nuklearnom eskalacijom, zanemarujući svoje međunarodne obveze i globalne sigurnosne interese.
Rusko Ministarstvo obrane izvijestilo je da je ruski predsjednik Vladimir Putin naredio ruskom Glavnom stožeru da se pripremi za izvođenje vježbi s nestrateškim (taktičkim) nuklearnim oružjem kako bi se “uvježbala priprema i uporaba” taktičkog nuklearnog oružja. Ministarstvo obrane Ruske Federacije objavilo je da će u vježbama sudjelovati raketne vojne postrojbe Južnog vojnog okruga Rusije, kao i rusko zrakoplovstvo i pomorske snage.
Ministarstvo obrane i Ministarstvo vanjskih poslova Ruske Federacije rekli su da će Rusija izvesti nuklearne vježbe kao odgovor na navodne “provokativne izjave i prijetnje” zapadnih dužnosnika Rusiji. Točnije, rusko ministarstvo vanjskih poslova optužilo je SAD za raspoređivanje kopnenih projektila srednjeg i kratkog dometa “u različitim regijama svijeta”, što, prema ruskom ministarstvu vanjskih poslova, omogućuje Rusiji da odgovori istom mjerom. Moskva je također rekla da će dolazak F-16 u Ukrajinu smatrati provokacijom, budući da će Rusija na te zrakoplove gledati kao na potencijalne nosače nuklearnog oružja. Istodobno, manipulativna je tvrdnja Kremlja da su F-16 koje bi Ukrajina trebala dobiti nosači nuklearnog oružja, shvaćajući da pojam biti nosač nuklearnog oružja nije isto što i namjera njihove uporabe, posebno imajući u vidu da je Ukrajina nema nuklearnog oružja.
Nakon Putina, i bjeloruski diktator Aleksandar Lukašenko naredio je sudjelovanje bjeloruskih trupa u zajedničkoj s Rusima “provjeri nosača, snaga i sredstava nestrateškog (taktičkog) nuklearnog oružja” u sklopu tzv. “Zajdničke države”. Ministar obrane Bjelorusije Viktor Khrenin rekao je da će operativno-taktički kompleksi “Iskander” i eskadrila zrakoplova Su-25 biti dovedeni u punu borbenu spremnost. Istovremeno, Lukašenko je ponovio standardnu bjelorusku retoriku o odvraćajućoj ulozi nuklearnog oružja i želji da se izbjegne rat protiv Ukrajine. Lukašenkova izjava uslijedila je dan nakon što je rusko Ministarstvo obrane najavilo pripreme za vježbe taktičkih nuklearnih snaga.
Takav potez Minska vjerojatno je bio usmjeren na jačanje napora Kremlja da prisili Zapad da se suzdrži od pružanja dodatne vojne pomoći Ukrajini. Sporazum između Rusije i Bjelorusije o prijenosu taktičkog nuklearnog oružja na bjeloruski teritorij ukazuje na to da samoproglašeni predsjednik Aleksandar Lukašenko prepušta sve veću kontrolu nad zemljom Kremlju. Osim toga, zamjenik predsjednika Vijeća sigurnosti Rusije Dmitrij Medvedev optužio je američke, francuske i britanske dužnosnike da razmatraju mogućnost slanja svojih trupa u Ukrajinu. Tvrdio je da to opravdava rusko testiranje svog taktičkog nuklearnog oružja.
Medvedev je također izravno zaprijetio “svjetskom katastrofom” zbog zapadne intervencije u Ukrajini te upozorio na moguće ruske udare na Washington, Pariz i London. Istodobno, Medvedev je postao glavni element ruske propagande u pogledu mogućnosti uporabe nuklearnog oružja i izazivanja histerije. Od početka ruske invazije na Ukrajinu zapadne zemlje izražavaju bojazan od moguće ruske upotrebe taktičkog nuklearnog oružja, posebno u slučaju neuspjeha na fronti. Ruska vojna doktrina predviđa mogućnost prvim uporabiti nuklearno oružje u slučaju “prijetnje samom postojanju države”. Određeni broj ruskih političara tumačio je ovu odredbu na način da se nuklearno oružje može upotrijebiti u slučaju ugrožavanja teritorijalne cjelovitosti Ruske Federacije, dok je službena Moskva tumačila ukrajinske teritorije koje je okupirala, a koje su dio međunarodno priznatih granica Ukrajine, kao ruski teritoriji.
Predstavnici zapadnih zemalja kritizirali su Rusiju zbog takvog stava i nuklearnih prijetnji. Vladimir Putin zasad nije zaprijetio Ukrajini nuklearnim udarom, ali je upozorio zapadne zemlje na mogućnost nuklearnog rata u slučaju izravnog sukoba s Rusijom. Ruske strateške nuklearne snage u stanju su najviše pripravnosti od veljače 2022. Svi razumiju da je nuklearna retorika Moskve i Minska neprihvatljiva i da ne pridonosi postizanju pravednog mira u Ukrajini, s obzirom da se čak i Peking još uvijek protivi uporabi nuklearnog oružja u ratu. Stoga bi zapadni čelnici trebali u skladu s tim reagirati na takve oblike ruske ucjene, posebice u kontekstu inicijative Ukrajine da se održi mirovni samit u Švicarskoj na kojem bi se raspravljalo o načinima okončanja rata, gdje je nuklearna sigurnost jedna od točaka Formule mira. Prijetnje nuklearnom eskalacijom Ruske Federaciji i Bjelorusiji pokazuju potpunu nespremnost Moskve na civilizirane pregovore.
Još ranih 90-ih godina prošlog stoljeća Ukrajina se dobrovoljno odrekla trećeg nuklearnog arsenala u svijetu, oslanjajući se na dobru volju i sigurnosna jamstva zemalja “nuklearnog kluba” u skladu s odredbama Budimpeštanskog memoranduma. Ukrajina nikad nikome nije prijetila nuklearnim napadom. Stoga su izjave dužnosnika Ruske Federacije i Bjelorusije same po sebi opasne i neodgovorne po svom sadržaju. Ali prije svega, oni su pokušaj da se zapadni partneri odvrate od pomoći Ukrajini u borbi protiv velike ruske agresije. Postaje očito da je za uspostavu stabilnog i pravednog mira u Europi i cijelom svijetu nužan uvjet potpune denuklearizacije Rusije“, napisao je.
Komentari