Bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko za nacional.hr analizirao je mirovni samit za Ukrajinu koji se sredinom lipnja održao u Švicarskoj.
“Od 15. do 16. lipnja ove godine u Švicarskoj je održan Globalni mirovni samit na kojem su sudjelovale 92 zemlje i brojne međunarodne organizacije, odnosno ukupno 101 sudionik. Njegov program bio je usmjeren na postizanje trajnog pravednog mira, a ne na privremeno primirje. Na summitu se raspravljalo o 3 od 10 točaka ukrajinske mirovne formule: nuklearna sigurnost, sigurnost hrane i povratak ukrajinskih zarobljenika, talaca i djece koje je otela Rusija. Projekt zajedničkog dokumenta summita u skladu je s načelima ukrajinske mirovne formule i inzistira na teritorijalnoj cjelovitosti Ukrajine.
Ukrajinska formula mira temelji se na Povelji UN-a, jer oni koji su podržali Formulu podržali su važeće međunarodno pravo, koje odgovara interesima svih miroljubivih država svijeta. Summit je općenito bio uspješan, sva načelna stajališta uključena su u zajedničku deklaraciju koju je potpisalo 78 zemalja i 4 međunarodne organizacije. Sudionici su se složili da bi ukrajinske nuklearne elektrane, posebice nuklearna elektrana Zaporizhya, trebale sigurno raditi pod potpunom suverenom kontrolom Ukrajine u skladu s načelima IAEA-e i pod njezinim nadzorom.
U isto vrijeme, nuklearna ucjena je neprihvatljiva. Također, sigurnost hrane se ni na koji način ne može koristiti kao oružje. Ukrajinski poljoprivredni proizvodi trebali bi se sigurno i slobodno isporučivati zainteresiranim trećim zemljama kroz luke Crnog i Azovskog mora. Svi ratni zarobljenici moraju biti oslobođeni potpunom razmjenom. Sva deportirana i nezakonito raseljena ukrajinska djeca i svi drugi nezakonito zatočeni ukrajinski civili moraju biti vraćeni u Ukrajinu. Utvrđeno je da je temelj za postizanje sveobuhvatnog, pravednog i održivog mira u Ukrajini Povelja UN-a, uključujući načela poštivanja teritorijalne cjelovitosti i suvereniteta. Deklaracija, koju su potpisali sudionici summita, otvorena je za pristupanje svakoj državi ili međunarodnoj organizaciji koja poštuje Povelju UN-a i međunarodno pravo.
Očekuje se da će u sljedećih nekoliko mjeseci biti sazvan sljedeći mirovni samit, uz sudjelovanje svih strana, na kojem će se pokušati postići potpuni i sveobuhvatni mir u Ukrajini, temeljen na načelima Povelje UN-a i važećih normi međunarodnog pravnog poretka. Drugi mirovni summit mogao bi se održati prije američkih predsjedničkih izbora koji će se održati u studenom. To je najavio ministar vanjskih poslova Švicarske Ignazio Cassis. Međutim, još se ne zna gdje i kada bi se to moglo dogoditi. Već se vode pregovori s vlastima Saudijske Arabije, Katara i Turske kao sljedećeg mjesta za takav sastanak. Ne isključuje se mogućnost posredovanja Vatikana. Kassis je izrazio uvjerenje da će se ruske vlasti na ovaj ili onaj način morati uključiti u mirovni proces, “nije pitanje hoće li se Rusija pridružiti, nego kada”, dodajući da Moskva može voditi paralelne pregovore o okončanju rata protiv Ukrajine i ovaj proces može voditi Kina. Švicarski ministar smatra da bi njegova zemlja pozdravila svaki napor da se postigne mir u Ukrajini. Cassis je napomenuo da će Švicarska raspravljati o rezultatima prvog summita s Rusijom i Kinom, koja je bila pozvana, ali nije sudjelovala na događaju.
‘Moskva će se morati uključiti u mirovni proces’
“Prisutnost Rusije na drugom mirovnom summitu može značiti njezinu odluku da prekine rat”, rekao je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski na tiskovnoj konferenciji, odgovarajući na pitanja o mogućem sudjelovanju Rusije na drugom mirovnom summitu. “Pitate što će biti s Rusijom na drugom summitu. Pokazat će da žele mir. Njihovo prisustvo govorit će o tome da su odlučili prekinuti rat, bilo da su sami odlučili ili ih je svijet na to prisilio“, rekao je V. Zelenski. Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen također je izjavila da će se Moskva morati uključiti u mirovni proces kako bi se okončao rat u Ukrajini. Međutim, sudjelovanje Rusije moguće je samo ako Moskva izrazi spremnost za mir na temelju Povelje UN-a. Von der Leyen je apelirala na Kremlj da posluša poziv međunarodne zajednice da poštuje teritorijalni integritet i suverenitet Ukrajine, zaustavi nasilje i vrati deportiranu ukrajinsku djecu. Istodobno, njemački kancelar Olaf Scholz istaknuo je u svom govoru na Globalnom mirovnom summitu da je Ruska Federacija ta koja je izabrala rat i da ga može okončati povlačenjem svojih trupa iz Ukrajine. Osvrnuo se na teze koje iznose pristaše Rusije, koji brane njezinu agresiju i optužuju Kijev za nespremnost na pregovore, ističući da je “Ukrajinu najviše zanima mir, ali on uključuje nešto više od odsutnosti rata.
Trenutačni prekid vatre bez ozbiljnih pregovora i plana za postizanje pravednog i trajnog mira temeljenog na takozvanoj “novoj stvarnosti” samo će legitimizirati ruske teritorijalne napade. Svi znamo da Ruska Federacija može prekinuti rat sada ili u bilo kojem drugom trenutku ako zaustavi svoju ofenzivu i povuče svoje trupe iz Ukrajine. “Ali do sada je Moskva odbijala poslušati naše pozive na mir temeljen na međunarodnom pravu i Povelji UN-a”, rekao je kancelar. “Rusija traži kapitulaciju Ukrajine. Ali to se nikada neće dogoditi”, rekao je britanski premijer Rishi Sunak tijekom plenarne sjednice Mirovnog summita. Skrenuo je pozornost na činjenicu da ga je Moskva uoči summita pokušala poremetiti jer se “osjeća ugroženo raspravom o načelima međunarodnog prava”. Britanski premijer podsjetio je da “agresija ne može i ne treba prevladati”. Istovremeno, talijanska premijerka Georgia Meloni istaknula je da sudionici summita trebaju uspostaviti minimalne uvjete za raspravu o okončanju rusko-ukrajinskog rata. “Italija bi htjela sudjelovati u tome i pomoći Ukrajini da gleda u budućnost. Ako Rusija ne pristane na točke mirovnog plana, mi ćemo je prisiliti na predaju”, naglasila je D. Meloni.
Globalni mirovni summit u Švicarskoj postao je praktički najvažniji diplomatski događaj u cijelom trajanju rusko-ukrajinskog rata i napravio značajan korak prema njegovom kraju u skladu s Poveljom Ujedinjenih naroda – međunarodne organizacije univerzalnog karaktera, koje su članice sve zemlje svijeta. No, vrlo je važno kako će službena Moskva odgovoriti na akcije velikog broja zemalja dobre volje koje Rusiju pozivaju na prekid rata i povlačenje trupa iz Ukrajine”, napisao je Levčenko.
KONSENZUS ZA MIR Svjetski čelnici na samitu o Ukrajini: Ovo je kao da smo u zapadnjačkoj komori jeke
Komentari