U trećoj godini ruske agresije na Ukrajinu Ruska Federacija se osjeća sasvim ugodno, piše u analizi za nacional.hr bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko.
Unatoč činjenici da je njezin gospodarski potencijal više od 25 puta manji od gospodarske moći zemalja članica NATO-a, Moskva je uspjela lako zaobići ekonomske sankcije Zapada, organizirati proizvodnju ogromne količine streljiva, koja je nekoliko puta veća nego kombinirana proizvodnja zemalja NATO-a, primiti golemu vojnu pomoć od DNRK-a, kao i od Irana i tajnu potporu od Kine.
Prestrašivši zemlje NATO-a totalnim ratom i nuklearnom apokalipsom, Moskva je postigla svoj cilj: Zapad Ukrajini pomaže vrlo diskretno i selektivno. Razina pružene pomoći ne daje Ukrajini priliku da zada značajan udarac ruskim vojnicima na svom privremeno okupiranom ukrajinskom teritoriju i prisili ih da se vrate na teritorij Ruske Federacije, gdje i pripadaju. Ukrajina se praktički bori bez suvremenih borbenih zrakoplova i ne može dobiti odgovarajući broj najnovijih projektila barem srednjeg dometa, kao ni dodatne sistemi protuzračne obrane i proturaketne sustave za zaštitu civilnih infrastrukturnih objekata, koje ruske trupe svakodnevno uništavaju raketama i navođenima zračnima bombama. Istodobno, SAD i niz drugih zapadnih zemalja zabranjuju korištenje svog oružja za gađanje vojnih ciljeva na teritoriju Rusije. Ukrajina se zapravo bori s rukama vezanim na leđima, zbog čega ne može zadati odlučujući udarac ruskim okupacijskim snagama i preokrenuti tijek neprijateljstava u svoju korist.
Uoči 75. obljetnice osnutka NATO-a, skupina umirovljenih generala zemalja članica Sjevernoatlantskog saveza u kolektivnom apelu pozvala je na promjenu politike glede vojne i vojno-tehničke potpore Kijevu kako bi se osigurati pobjedu Ukrajine i spriječiti potkopavanje globalnog sigurnosnog sustava, početak sklapanja bilateralnih sigurnosnih sporazuma zemalja članica Saveza s Ukrajinom uz obveze na razini vojne pomoći Kijevu, s obzirom na veličinu BDP-a po uzoru na Estoniju te da na summitu u Washingtonu daju jasan plan za ulazak Ukrajine u NATO, kao i da prihvate dokumente o nepovratnosti potpore Ukrajini do obnove njezine teritorijalne cjelovitosti i suvereniteta.
LEVČENKO: Moskva želi što više proruskih zastupnika u Europskom parlamentu
Generali pozivaju na ukidanje ograničenja na vrste i količine oružja prebačenog u Ukrajinu, trenutnu nabavu kritičnog oružja i prijenos vojne opreme koja će osigurati tehnološku prednost nad neprijateljem. Generali naglašavaju potrebu davanja prioriteta mjerama za osiguranje operativnih rezervi Oružanih snaga Ukrajine, uključujući nabavu streljiva i održavanje oružja, nastojanja da se proširi obuka ukrajinske vojske u inozemstvu.
U obraćanju se ističe genocidna priroda ruskog rata, čiji je cilj uništenje Ukrajine kao neovisne zemlje i Ukrajinaca kao neovisne nacije. Generali upozoravaju da će neuspjeh Zapada u podršci Kijevu dovesti do neizbježnog poraza Ukrajine, stotina tisuća dodatnih žrtava i milijuna izbjeglica, a sam poraz će biti viđen kao poziv na ekspanzionizam od strane drugih autoritarnih režima. Poraz Ukrajine neizbježno će dovesti do gubitka povjerenja u SAD kao lidera slobodnog svijeta i ugrozit će postojanje NATO-a, budući da će ostale članice Saveza biti prisiljene tražiti bilateralne sporazume s autoritarnim zemljama, posebice s Ruskom Federacijom i Narodnom Republikom Kinom.
Istodobno, glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg također je pozvao saveznike da ukinu ograničenja ukrajinske upotrebe oružja za napad na vojne objekte na ruskom teritoriju. Glavni tajnik je izjavio da Moskva vodi agresorski rat, a Ukrajina se ima pravo braniti. “A to također uključuje napade na ciljeve na ruskom tlu”, objasnio je, ističući da su neki saveznici već ukinuli takva ograničenja i da je vrijeme da drugi saveznici razmotre da učine isto. Već je 11 zemalja članica NATO-a ukinulo ograničenja za uporabu oružja isporučenog Ukrajini protiv teritorija Ruske Federacije, posebno protiv vojnih baza i zračnih luka iz kojih ruske trupe izvode napade na civilno stanovništvo i mirnu infrastrukturu Ukrajine. Tih 11 zemalja uključuje UK, Francusku, Nizozemsku, Poljsku, Švedsku, Finsku, Litvu, Latviju i Kanadu.
LEVČENKO: Putin još nije zaprijetio Ukrajini nuklearnim udarom, ali…
Postalo je jasno da je došlo vrijeme za promjenu pravila zapadne podrške Ukrajini, koja je zapravo uspostavila Moskva. Nastavak zapadne politike sprječavanja iritacije Kremlja skupo će koštati ne samo ukrajinski narod, već i cijeli zapadni svijet.
Komentari