Bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko u srijedu je za nacional.hr analizirao početak službenih pregovora o pristupanju Ukrajine Europskoj uniji.
“Dana 25. lipnja ove godine započeli su službeni pregovori o pristupanju Ukrajine Europskoj uniji tijekom Međuvladine konferencije u Luksemburgu. Ukrajina je u završnoj fazi procesa stjecanja punopravnog članstva u Europskoj uniji. Nakon inauguracijskog dijela Međuvladine konferencije održano je šest klaster pregovora za usklađivanje ukrajinskog zakonodavstva sa standardima EU-a. Nakon zaključka Europske komisije o uspješnom završetku pregovora i postizanju usklađenosti Ukrajine s kriterijima za pristupanje, relevantni sporazum bit će potpisan i ratificiran u parlamentima svih država članica.
Članstvo u Europskoj uniji Ukrajini može pružiti mnoge političke, gospodarske i društvene prednosti, ojačati veze s današnjim partnerima i stabilnost zemlje, uključujući suprotstavljanje ruskoj agresiji. Ulazak Ukrajine u EU bit će događaj od globalne važnosti za ujedinjenu Europu, pa je predsjednik Europskog vijeća Charles Michel početak pristupnih pregovora s Ukrajinom, koji su započeli 25. lipnja, nazvao povijesnim trenutkom, ali je upozorio da je pred Ukrajinom dug put.
Prema njegovom mišljenju, Ukrajina i Moldavija počinju pravu transformaciju prema punopravnom članstvu u EU, a ovo je poseban trenutak za obje nacije i strateški korak za EU. Početak pristupnih pregovora s održavanjem prvih međuvladinih konferencija ključna je prekretnica. To je također dokaz ogromnog napretka koji su obje zemlje postigle prema europskim integracijama, unatoč ozbiljnim izazovima s kojima su se suočavale i s kojima se još uvijek suočavaju.
Prema Michelu, napori Ukrajine još su vrijednije s obzirom na to da je ruski rat protiv Ukrajine izazvao neviđene poteškoće i nevolje. Michel je naglasio da su i Ukrajina i Moldavija pokazale impresivnu predanost reformama i približavanju europskim vrijednostima. Transformacijski koraci poduzeti u područjima kao što su vladavina prava, upravljanje i pravosuđe su ohrabrujući i jasno pokazuju nepokolebljivu želju za pridruživanjem europskoj obitelji. Podupiranje vlastitih društava također je ključno na tom putu.
Međutim, prema riječima Michela, ovo je tek početak dugog procesa, koji će zahtijevati stalne napore, predanost i daljnje značajne reforme. Ukrajina i Moldavija morat će nastaviti jačati institucije, nastaviti borbu protiv korupcije i povećati gospodarsku stabilnost kako bi ispunile visoke standarde punopravnog članstva u EU. Šef Europskog vijeća uvjerio je da je Europska unija, preko svojih institucija i država članica, spremna podržati Ukrajinu i Moldaviju na svakom koraku.
I ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski istaknuo je ovaj izniman događaj, navodeći da je ovo povijesni dan kada prelazimo na stvarne pregovore s Europskom unijom o članstvu Ukrajine, podsjetivši da je Kijev 28. veljače 2022. potpisao zahtjev za pristupanje EU, tj. nekoliko dana nakon početka sveobuhvatne ruske invazije. U lipnju 2022. Ukrajina je dobila status zemlje kandidata, a u prosincu 2023. dobila je političku odluku o početku pregovora.
No, upravo se od 25. lipnja 2024. godine računa početak pregovora o članstvu u Europskoj uniji. Šef ukrajinske države zahvalio je svima koji štite Ukrajinu i njezin narod. “Nikad nećemo skrenuti s puta u ujedinjenu Europu, u naš zajednički dom svih europskih naroda. Dom koji bi trebao biti miran”, sažeo je Zelenski.
Na međuvladinoj konferenciji u Luksemburgu šefica vanjskih poslova Belgije, koja trenutno predsjeda EU, Aja Lyabib istaknula je da će provedba Kijevom reformi odrediti tempo na putu prema članstvu u Europskoj uniji. Prema njezinim riječima, cilj pregovaračkog procesa je da Kijev u potpunosti usvoji takozvane temeljne norme i pravila Europske unije i tako osigura njihovu praktičnu provedbu. EU očekuje da Ukrajina nastavi dokazivati pouzdanost svojih obećanja i političke volje, provodeći potrebne reforme i postižući opipljiv napredak. Aktivno sudjelovanje civilnog društva u procesu reformi ostaje važno za postizanje njihove uspješne provedbe na dugi rok.
Šefica belgijske diplomacije istaknula je da će Ukrajina morati nastaviti reforme u sferi vladavine prava i osnovnih ljudskih prava, jačati demokratske institucije, nastaviti reformu javne uprave, kao i krenuti prema ispunjavanju ekonomskih kriterija. Posebnu pozornost treba posvetiti reformi pravosuđa, borbi protiv korupcije, kao i zaštiti i ne diskriminirajućem postupanju prema pripadnicima nacionalnih manjina.
“Napredak u središnjem klasteru odredit će ukupni tempo pregovora. Kako bi se osigurala nepovratnost napretka u svim tim područjima te cjelovitost i učinkovitost reformi, Europska komisija nastavit će pažljivo pratiti napredak i redovito izvještavati Europsko vijeće”, zaključila je šefica belgijskog ministarstva vanjskih poslova.
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen također je održala govor, istaknuvši da “stojimo na pragu važnog trenutka za dvije zemlje i našu uniju. I slavimo vrijednosti i načela koja nas drže zajedno. Narodi Ukrajine i Moldavije pokazali su nepokolebljivu predanost i odlučnost da budu dio EU-a, da provedu velike reforme, unatoč vremenima rata i nesigurnosti.”
Valja napomenuti da Ukrajina unatoč svim poteškoćama namjerava uspješno prevladati put do konačnog članstva u EU. Ukrajinci su oduvijek bili dio europske civilizacije i dijele njezine vrijednosti ne samo na državnoj ili društvenoj razini, oni su genetski Europljani“, napisao je.
Komentari