Levčenko: “Peking je dao do znanja svijetu da ne podržava proširenje postavljanja nuklearnog oružja u Bjelorusiji”

Autor:

NFOTO

Bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko u četvrtak je za nacional.hr analizirao razgovor ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog s kineskim kolegom Xi Jinpingom.

“Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski obavio je telefonski razgovor sa predsjednikom Kine Xi Jinpingom. Tijekom dosta intenzivne razmjene mišljenja sugovornici su dotakli sva bitna pitanja aktualnog stanja bilateralnih odnosa i rata u Ukrajini. Posljednji put su dvojica lidera komunicirali početkom siječnja 2022. godine. Tada su razmijenili čestitke povodom tridesete godišnjice uspostavljanja diplomatskih odnosa između dviju zemalja.

Posebna pažnja bila je posvećena uspostavi trajnog i pravednog mira za Ukrajinu. Volodimir Zelenski naglasio je ustrajnost Ukrajine da sačuva svoju međunarodnu samostalnost i zahvalio je Xi Jinpingu za podršku suverenitetu i teritorijalnoj cjelovitosti Ukrajine. Predsjednik Zelenski izrazio je zahvalnost za humanitarnu pomoć i naglasio da Ukrajina na odgovarajući način vodi brigu o kineskim državljanima na svom teritoriju. Posebno je bila naglašena važnost osnaživanja ukrajinsko-kineskog partnerstva.

Prije ruske invazije Kina je bila trgovinski partner broj jedan Ukrajine. Tako je dogovorena obnova rada bilateralne međuvladine komisije za gospodarske i trgovinske odnose. Između ostaloga obznanjeno je imenovanje novog ukrajinskog veleposlanika u Pekingu.

Kako se razgovor odvio dan uoči 37. godišnjice havarije Černobilske nuklearke koja je bila najveće svjetske tehnološka katastrofa u povijesti čovječanstva, skrenuta je pažnja da ruska okupacija najveće u nuklearne centrale u Europi, Zaporižje u gradu Energodaru, stvara veliku opasnost zbog toga što nju ruska strana koristi kao zaklon za svoje vojnike. Uz to ruske snage izbjegavaju uzvratne udarce od ukrajinske vojske kada s tog područja izvode topničke napade na obližnje gradove i sela. Izgleda da u Moskvi apsolutno ne uvažavaju pravedni interes stanovnika svih država svijeta da žive u sigurnosti u kojoj nema nuklearnih i radioaktivnih prijetnja. U svezi sa ovim Peking je zamoljen da odigravati važnu ulogu u reguliranju sigurnosnih pitanja okolo okupirane nuklearne centrale, što će odgovarati duhu Budimpeštanskog memoranduma o garancijama Ukrajine, koji je potpisala i kineska strana.

Volodimir Zelenski informirao je o stanju na bojištu koje je dosta složeno, iako ukrajinska vojska drže svoje položaje. Pri tome ona je spremna osloboditi sav privremeno okupirani teritorij. Nije Ukrajina pokrenula ovaj rat, ali Kijev mora vratiti svoj suverenitet na cjelokupnom području u okvirima državne granice iz1991. godine, uključujući Krimski poluotok. To apsolutno odgovara ciljevima i principima Povelje UN-a. Posebno je bilo važno upoznati kineskog predsjednika sa razaranjima nastalim tijekom ruske agresije. Pri tome Rusija je ukrala s privremeno okupiranog teritorija 20 tisuća ukrajinske djece.

U razgovoru je razjašnjena ukrajinska formula za mir i prikazano stanje priprema za organizaciju Globalnog samita mira. Kijev se nada da će Kina aktivno sudjelovati u nastojanjima povratka mira, koji nitko ne želi toliko kao ukrajinski. Za njega se Ukrajinci bore jer on je njihova jedina budućnost i zato koriste zakonito pravo na samoobranu. Treba postići trajni mir koji bi se temeljio na principima međunarodnog prava i Povelje UN. Ne može biti mira uz teritorijalne ustupke, a teritorijalna cjelovitost mora biti dosegnuta u okvirima postojanja granice Ukrajine iz 1991 godine.

Predsjednik Zelenski naglasio je važnost suzdržanosti u podršci Ruskoj Federaciji u u pogledu njihove agresije. To se posebno tiče vojno-tehničke suradnje i isporuke oružja. Svaku podršku Moskva pretvara u produžetak svoje agresije i korak dalje od mira. Što manje Rusija dobiva podršku, tim brže će završiti ovaj rat i stabilnost će se vratiti u međunarodne odnose.
Ukrajina je spremna ostati jamac globalne sigurnosti u snabdjeveniju svjetskih tržišta prehrambenim proizvodima. Ukrajinske luke postale su taoci ruske agresije blokirane vojskom, a na taj način su onemogućeni putevi izvoza pšenice i drugih namirnica u mnoge regije svijeta. Zato za realizaciju Crnomorske rute isporuke žita na svjetska tržišta Ukrajina traži podršku od svih međunarodnih faktora. Preko ove inicijative realizira se i humanitarni program „Zrno iz Ukrajine“.

Bio je to jednosatni razgovor koji otvara nove mogućnosti korištenja političkog utjecaja Kine za povratak principa i pravila na kojima se održava mir. Peking ima isti stav sa Kijevom o neophodnosti podrške Crnomorske rute isporuka žita. Kina šalje u Ukrajinu svog izaslanika (bivšeg kineskog veleposlanika u Moskvi) za uspostavljanje direktne političke i diplomatske komunikacije. Moskovska invazija nanijela je ogromnu štetu ukrajinsko-kineskim privrednim vezama.

Izgleda da je poslije službene posjete kineskog predsjednika Xi Jinpinga Rusiji, Kremlj krenuo dalje svojom agresivnom politikom, oglasivši namjeru razmještanja taktičkog nuklearnog naoružanja u Bjelorusiji. To je protivno nekim stavovima u zajedničkoj deklaraciji koju su potpisali u Moskvi predsjednici Kine i Rusije prije nekoliko dana. Peking je dao do znanja svijetu da ne podržava proširenje postavljanja nuklearnog oružja kao i prijetnje njegovom uporabom. A tko bi to podržavao osim lude Moskve i možda Sjeverne Koreje”, napisao je Levčenko.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.