LEVČENKO Naravno da su izbori na okupiranom Krimu potpuno nezakoniti

Autor:

23.05.2024., Zagreb - Oleksandr Levchenko, bivsi ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj. 

Photo Sasa ZinajaNFoto

Sasa Zinaja/NFoto

Dana 8. rujna ove godine Ruska Federacija održala je izbore različitih razina u svojim regijama i takozvane ‘izbore’ na privremeno okupiranim područjima Ukrajine u okviru Jedinstvenog dana glasanja.

U međuvremenu, svima je jasno da bez obzira na rezultate lokalnih izbora, regionalne vlasti u Ruskoj Federaciji još uvijek ništa bitno ne odlučuju same, jer je Rusija totalitarna država, u kojoj su ustav i demokratske procedure samo paravan za pokrivanje “vertikale vlasti” kada se sve važne odluke donose isključivo u Moskvi. Posebno je cinično održavati izbore na teritorijima Ukrajine koje je okupirala ruska vojska. To izaziva oštru osudu, posebice zbog upletenosti ukrajinskih državljana u ilegalne tzv “izbori” na okupiranom poluotoku za “Državno vijeće Republike Krim” i “Zakonodavno vijeće grada Sevastopolja”. Autonomna Republika Krim i grad Sevastopolj su privremeno okupirani teritoriji Ukrajine, njihova pripadnost Rusiji nije priznata međunarodnim pravom i državama koje poštuju Povelju UN-a, što znači praktički cijelom međunarodnom zajednicom.

Ministarstvo vanjskih poslova Ukrajine reagiralo je na takve provokativne akcije Moskve, nazvavši takozvane “lokalne izbore” na privremeno okupiranom Krimu i Sevastopolju potpuno nezakonitima. Ministarstvo vanjskih poslova istaknulo je da su se izbori u Rusiji “odavno pretvorili u farsu i nemaju nikakve veze s narodnom vlašću”. Glasovanje na privremeno okupiranim teritorijima Ukrajine krši važeće norme međunarodnog prava i zapravo delegitimira politički sustav cijele Rusije. Naglašeno je kako su rezultati tzv. “izbora” na privremeno okupiranom teritoriju Autonomne Republike Krim i grada Sevastopolja bezvrijedni, a sami “izbori” nelegitimni. Mora se shvatiti da oni koji su “izabrani” tijekom takvog glasovanja nisu ovlašteni predstavljati ukrajinski narod na bilo kom nivou. Osim toga, napominje se da je održavanje pseudo-izbora cinično kršenje zakona Ukrajine, stoga, svi koji su uključeni u pripremu i održavanje nezakonitih “izbora” na Krimu bit će kazneno odgovorni u skladu s važećim zakonodavstvom Ukrajine.

Zanimljivo je da su na privremeno okupiranom Krimu “izbori” u organizaciji okupatora trajali puna tri dana. Očito su organizatori htjeli nekako dovesti ljude na biračka mjesta. 6. rujna svi zaposlenici proračunskih institucija na Krimu čak su otpušteni s posla kako bi mogli ići glasovati, odnosno bolje ih kontrolirati radnim danom, prisiljavajući ih da izađu na birališta. Prema rezultatima prva dva dana “glasovanja”, izlaznost je bila samo 26%. Treći dan se nekako našlo 44,51% “voljnih” i “prisilnih”. Službeno, prekršaji nisu primijećeni, no na lokalnim društvenim mrežama javlja se da su promatrači, ako nisu od vlasti, bili pod velikim pritiskom, zabranjeno je fotografiranje i video snimanje, a izborna povjerenstva odbijala su dati bilo kakve informacije.
Provokativne akcije Moskve naišle su na reakciju u Bruxellesu. Predstavnici Europske unije i Europske komisije istaknuli su nezakonitost “izbora” koje je Rusija provela na okupiranom ukrajinskom teritoriju. Stoga su nevaljani i ne mogu imati nikakve pravne posljedice. Odgovarajuću izjavu dao je glasnogovornik diplomatske službe EU Peter Stano. Istaknuo je kako Europska unija oštro osuđuje “izbore” na okupiranom Krimu i Sevastopolju od 6. do 8. rujna.

Osim toga, organiziranjem izbornih postupaka u pograničnim regijama s Ukrajinom i na okupiranim područjima, koja su zona vojnih operacija, ruske vlasti namjerno izlažu ljude opasnosti kako bi njihovu patnju iskoristile u propagandne svrhe. Izbori za guvernera Kurske oblasti odvijaju se u uvjetima “teritorijalne neizvjesnosti”, jer Rusija ne kontrolira značajne teritorije ove regije. Njihovi su rezultati notorno upitni. Zamislite, na 1300 četvornih kilometara u Kurskoj oblasti, u više od 100 naselja, ukrajinska vojska, koja ih kontrolira, provodi izbore, kao što je svojedobno ruska strana kontrolirala izbore 16. ožujka 2014. na Krimu, koji je okupirala ruska vojska. Tada su Rusi na papiru povećali izlaznost dva i pol puta, a rezultate, kao o želji za odcjepljenjem od Ukrajine, slikali četiri puta većim nego što su bili u stvarnosti. U to vrijeme, iako Kijev nije kontrolirao poluotok, u svakom izbornom povjerenstvu imao je “svoje ljude” koji su tada govorili o samom procesu glasovanja. Međutim, ukrajinska strana nikada neće pribjeći takvoj podlosti, jer je izvjesno da neće biti daleko vrijeme kada će oslobođeni od ruske okupacije Krim održati poštene i demokratske izbore na kojima će glasači glasati za sretnu budućnost poluotoka u sklopu ukrajinske države.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.