Levčenko: Moskva ima dva gorljiva zagovornika u Europskoj uniji

Autor:

NFOTO

Moskva ima dva svoja gorljiva zagovornika u Europskoj uniji – mađarskog premijera Viktora Orbana i slovačkog premijera Roberta Fica, navodi to u svojoj analizi u ponedjeljak bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko.

Ako je prvi s desnog centra, onda je drugi predstavnik lijevog centra, što pokazuje da agenti Kremlja djeluju na cijelom političkom spektru zemalja NATO-a i EU. Samo što u nekim zemljama posluju uspješnije, a u drugima imaju manje šanse. Moskva ima ogroman utjecaj na Budimpeštu i Bratislavu. Svojedobno su, do 1991. godine, u tim zemljama bile stacionirane sovjetske trupe, posebno Južna grupa oružanih snaga u Mađarskoj i Središnja grupa u Čehoslovačkoj.

Tamo su djelovali agenti KGB-a i sovjetske vojne obavještajne službe, tiho stvarajući mreže svojih tajnih agenata i “konzervi”. S tim u vezi, u Češkoj je proveden proces lustracije, kojim se osobama koje su u socijalističkom razdoblju zauzimale važne pozicije u državnom aparatu zabranjuje sudjelovanje u političkim procesima u zemlji. Stoga je sovjetsko djelovanje u okruženju Komunističke partije Čehoslovačke bilo djelomično izravnano, a snaga proruskih snaga u ovoj zemlji znatno je manja nego u susjednoj Mađarskoj i Slovačkoj. U Istočnoj Njemačkoj, bivšoj Njemačkoj Demokratskoj Republici (DDR), utjecaj Kremlja također je velik.

Bivši DDR bio je u potpunosti ovisan o Moskvi, pa je tamo gospodar bio Zloglasni KGB, koji je prije povlačenja sovjetskih trupa 1993. stvorio tajnu mrežu svojih agenata i pristaša, koja je aktivna i danas. Stoga ne čudi što je istočni dio Njemačke još uvijek pod stalnim patronatom Kremlja. Krajem 1980-ih sadašnji predsjednik Rusije Putin radio je kao časnik KGB-a u DDR-u, stvorivši mrežu agenata u Dresdenu. Istovremeno, njemačke i praktički sve europske ultradesničarske snage doslovno su zasićene moskovskim agentima.

Levčenko: Saveznici bi trebali iskoristiti neprocjenjivo iskustvo Ukrajine

To vrijedi i za ultraljevičarske snage koje svoju energiju crpe iz bivšeg komunističkog pokreta. U Poljskoj, gdje je bila stacionirana Sjeverna grupa sovjetskih trupa, također postoji ozbiljna mreža ruskih agenata, ali je ona puno slabija nego u susjednoj Mađarskoj i Slovačkoj, uzimajući u obzir pola tisućuljetnu tradiciju rivalstva između Poljske i Moskovske države, kao i osvajanje dijela Poljske, uključujući Varšavu, od strane Ruskog Carstva i ruske dominacije nad tim poljskim područjima više od 120 godina. Osim toga, Poljska je provela djelomičnu lustraciju bivših komunističkih aktivista.

​Europski parlament je 18. siječnja ove godine usvojio rezoluciju kojom poziva Europsko vijeće i države članice EU-a da provjere moguće kršenje vrijednosti Unije od strane Mađarske. Europski parlament osudio je namjerne, kontinuirane i sustavne napore mađarske vlade da potkopa temeljne vrijednosti EU-a. U odobrenom dokumentu zastupnici Europskog parlamenta izražavaju ozbiljnu zabrinutost zbog daljnje erozije demokracije, vladavine prava i temeljnih sloboda u Mađarskoj. Mađarske vlasti sustavno uništavaju europsko jedinstvo, posebice u smislu potpore Ukrajini u odbijanju ruske agresije.

Prošlog prosinca službena Budimpešta neopravdano je blokirala mogućnost dodjele 50 milijardi eura pomoći Ukrajini. Stoga su zastupnici Europskog parlamenta pozvali Europsko vijeće da privremeno ograniči ovlasti Mađarske u EU, posebice pravo glasa u Vijeću EU, kao i da razmotri svrsishodnost mađarskog predsjedanja Vijećem EU u drugoj polovici godine, kada bi Europsko vijeće trebao voditi Viktor Orban. Odluka Europskog parlamenta je preporučljiva, ali ozbiljno upozorenje Budimpešti uoči posebnog summita EU koji će se održati 1. veljače s ciljem preispitivanja dodjele 50 milijardi eura Ukrajini kao dio programa pomoći.

Nakon toga je anti ukrajinska retorika Viktora Orbana donekle omekšala. Ali pored njega, s anti ukrajinskim narativima počeo se aktivno javljati premijer Slovačke Robert Fico, koji je izjavio da Ukrajina “mora dati” dio svog teritorija Rusiji kako bi okončala rat. Po njegovom mišljenju, “trebala bi postojati neka vrsta kompromisa… Zašto očekuju da Rusi napuste Krim, Donbas i Lugansk? Ovo nije realno”. Ima istine u ovom planu – Rusi nikada neće dobrovoljno napustiti okupirani dio ukrajinskog Donbasa i Krima. Treba ih jednostavno izgurati odande, odnosno poslati na njihov ruski teritorij, gdje im je i mjesto, kako stoji u Povelji UN-a, normama međunarodnog prava i načelima OESS-a. Samo nije jasno što Fico tu ne razumije: uostalom, Slovačka je, kao i Rusija, članica UN-a i OESS-a.

Levčenko: Sve sofisticiraniji ruski napadi pokazuju napredak u konceptu ‘ratovanja nove generacije’

Slovački premijer ponovio je i narative ruske propagande rekavši da Ukrajina navodno “nije samostalna i suverena država”, već da je “pod punim utjecajem i kontrolom Sjedinjenih Država”. Premijer Robert Fico rekao je da Sjedinjene Države imaju punu kontrolu nad Ukrajinom. Na taj način pokušavajući opravdati invaziju Rusije na Ukrajinu 24. veljače 2022. U tome vidi razloge ruske agresije. No ako je Ukrajina potpuno ovisna o SAD-u, zašto Washington ne pruži potrebnu vojnu potporu koju Kijev traži. Ta podrška je samo u obimu, da Ukrajinu ne preuzme potpuno Rusija. Fico smatra da Rusiji trebaju sigurnosna jamstva zapadnih zemalja. Upravo je to ono što je Kremlj više puta ponovio, no čudi zašto to ponavlja premijer jedne države članice NATO-a i EU.

Proruski premijer došao je na vlast u prosincu nakon što je njegova ljevičarska populistička stranka Smer pobijedila na izborima u rujnu. Obećao je da će zaustaviti isporuku oružja Ukrajini, blokirati njezin potencijalni ulazak u NATO i protiviti se sankcijama Rusiji. U ukrajinskom gradu Užhorodu, na granici sa Slovačkom, 24. siječnja je zakazan sastanak Fica i premijera Ukrajine D. Šmihala. Na njemu šef slovačke vlade očito još jednom namjerava potvrditi da se službena Bratislava protivi članstvu Ukrajine u NATO-u. S tim u vezi, mnogi predstavnici ukrajinskog parlamenta usprotivili su se održavanju takvog sastanka, navodi Oleksandr Levčenko u analizi.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.