Bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko za nacional.hr komentirao je masivni napad Irana na Izrael
“U noći 14. travnja ove godine Iran je napao Izrael sa 187 dronova Shahed, 36 krstareći raketa i 110 balističkih raketa HVAR. Teheran je to objavio kao odgovor na ubojstvo niza iranskih generala i časnika uključenih u organizaciju napada Hamasa i Hezbollaha na Izrael u iranskom konzulatu u Damasku u izraelskom raketnom udaru.
Izrael i njegovi saveznici uništili su apsolutnu većinu od 334 iranska zračna cilja lansirana ne samo s teritorija Irana, već i iz Iraka, Jemena i Libanona, te su učinkovito odbili tako masivan napad. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski komentirao je iranski napad velikih razmjera na Izrael rekavši da Ukrajina osuđuje napad Irana na Izrael bespilotnim letjelicama Shahed i raketama.
Uostalom, Ukrajina vrlo dobro zna užas sličnih napada Rusije, koja koristi iste Shahed dronove i ruske projektile, istu taktiku masovnih zračnih napada. Akcije Irana prijete cijeloj regiji i svijetu, kao što akcije Rusije predstavljaju opasnost od eskalacije rata. A očito suučesništvo dvaju režima u širenju terora mora dobiti odlučan i jedinstven odgovor svijeta. U samo 3,5 mjeseca 2024.
Rusi su iznad Ukrajine lansirali gotovo 1000 projektila, oko 2800 dronova i gotovo 7000 vođenih zračnih bombi. Tijekom ruskih napada na Ukrajinu, čini se da su Iranci vježbali kako napasti Izrael. Moskva i Teheran blisko surađuju, posebice koristeći slične modele bespilotnih letjelica “Shahed”/”Gheran”. Uspješno odbijanje iranskog napada pokazalo je važnost učinkovite pomoći saveznika: Izraelu su pomogli da obori zračne ciljeve Sjedinjeni Države, Velika Britanija, Francuska i Jordan. Samo su SAD oborile više od 80 dronova i najmanje 6 balističkih projektila.
Kijev sada također očekuje da će se susjedi Ukrajine, prvenstveno Poljska i Rumunjska, ugledati na akcije Izraela i njegovih saveznika. Pogotovo jer ruske rakete i bespilotne letjelice redovito narušavaju njihov vlastiti zračni prostor. Iskustvo odbijanja iranskog napada od strane Izraela i njegovih saveznika pokazuje da se zahvaljujući dovoljnoj količini suvremenog naoružanja, posebice borbenih zrakoplova i najnovijih protuzračnih i proturaketnih sustava, svaki masovni raketni napad može učinkovito odbiti. To je dodatni argument zašto bi Ukrajina hitno trebala osigurati dodatne sustave protuzračne obrane i zrakoplove F-16. Zanimljivo je da polovica iranskih balističkih projektila uopće nije dosegla zadane mete zbog kvarova u proizvodnji. Druge su oborile uglavnom izraelska proturaketna obrana, koja ima učinkovit sustav za suzbijanje iranske balistike.
Međutim, Teheran je zadovoljan rezultatima granatiranja Izraela, koji je koristio sredstva protuzračne i raketne obrane vrijedne više od milijardu dolara, dok su troškovi lansiranja iranskih projektila i jurišnih bespilotnih letjelica manji od deset puta nego što je Izrael potrošio na obranu od ovoga napad, ne uzimajući u obzir troškove saveznika: SAD-a, Velike Britanije, Francuske i Jordana. Izraelski predsjednik I. Herzog nazvao je raketni napad Teherana na zemlju objavom rata Irana. Službeni Jeruzalem oglasio je pravo na odmazdu, ne navodeći kada će ona biti izvedena. Očito je da će biti napadnuti važni vojni objekti u Iranu, posebice oni s kojih je bombardiran izraelski teritorij, a možda i objekti iranskog nuklearnog programa. Washington je priopćio da neće sudjelovati u odmazdi na strani Izraela, pozivajući ga na suzdržanost, dok podržava ideju održavanja posebnog sastanka
Vijeća sigurnosti UN-a u vezi s iranskim terorističkim napadom na Izrael. Velika Britanija i Francuska također su podržale ovaj događaj. Istodobno, Nebenzia, stalni predstavnik Ruske Federacije pri UN-u, opravdao je postupke Irana i za sve okrivio Izrael, čime je potvrdio postojanje osovine zla Moskva-Teheran. S tim u vezi, u američkom Kongresu počeli su se čuti oštri pozivi da se Iran kazni za tako masivan raketni napad. Kongresmeni su hitno odlučili razmotriti pitanje pružanja financijske potpore Izraelu. Tijekom tjedna Zastupnički dom američkog Kongresa razmatrat će pitanje vojne pomoći.
Stoga masivni napad Irana na Izrael pokazuje važnost mobiliziranja svih snaga slobodnog svijeta za zaštitu globalnih granica demokracije. Vrijeme je da se okonča višemjesečno odugovlačenje razmatranja vitalnog pitanja vojne pomoći u američkom Kongresu. Kako demokracije posrću, samopouzdanje diktatura i terorista raste.
Izraelu je potrebna podrška, ali ne manje i Ukrajini, koja neprestano trpi ruski raketni teror i daje sve od sebe da obuzda neprijateljski napad na frontu. Postaje očito da paket zajedničke pomoći Ukrajini, Izraelu i Tajvanu, koji je već izglasan u Senatu, treba sačuvati. Rusija svakodnevno nanosi značajnu štetu Ukrajini. Troškovi odgode pomoći stalno rastu. Ukrajinci očekuju da će Kongres glasovati o ključnom paketu pomoći u sljedeća dva tjedna”, kazao je Levčenko.
Komentari