Bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko u petak je za nacional.hr analizirao međunarodnu političku scenu i zbivanja u Ukrajini, s posebnim naglaskom na Mađarsku.
“Na sastanku ministara vanjskih poslova skupine G7 u Tokiju donesena je odluka o stvaranju protuzračnog štita za Ukrajinu, koji će omogućiti neutralizaciju ruske raketne prijetnje vezane uz sustavno uništavanje ukrajinskih civilnih ciljeva i prometne infrastrukture. Na skupu u Japanu koji je trajao od 7. do 8. studenoga ove godine šefovi vanjskih poslova zemalja “velike sedmorke” razgovarali su o sveobuhvatnoj potpori Ukrajini. Konkretno, radilo se o stvaranju ešaloniranog proturaketnog štita. To je izjavila ministrica vanjskih poslova Analena Berbok. Ministrica vanjskih poslova Japana Yoko Kamikawa potvrdila je da eskalacija sukoba na Bliskom istoku neće utjecati na podršku zemalja G7 Ukrajini.
“Velika sedmorka” pomoći će u stvaranju protuzračnog štita za Ukrajinu. Kijev i Zapad očekuju da će s početkom hladnog vremena Rusija pokrenuti novi val raketnog terora protiv Ukrajine. Putin će svakako iskoristiti moguće smanjenje potpore Zapada Kijevu sa strašnim posljedicama za narod Ukrajine. Rusija nastavlja gomilati rakete za pokretanje raketnih napada velikih razmjera. Dok Kremlj čeka povoljan trenutak za masovne napade, Ukrajina je već dobila cjelokupnu nomenklaturu protuzračne obrane, koja je prethodno dogovorena sa zapadnim partnerima. Ali potrebno je mnogo više ovakvih sustava.
Ukrajina treba više američkih Patriot sustava i njihovih europskih pandana – SAMP/T, njemački IRIS-T, norveški NASAMS za zaštitu zemlje i strateških objekata, uključujući višemilijunske gradove koje će Rusija pokušati uništiti. Ruska Federacija je uspostavila masovnu proizvodnju bespilotnih letjelica kamikaza, pa je Oružanim snagama potrebno sredstvo koje može automatski uništiti ove mete bez ljudske intervencije sa stopostotnim uspjehom. Ukrajina bi zajedno sa zemljama partnerima trebala proizvoditi vlastitu opremu za protuzračnu obranu, što je već dogovoreno, ali dok se to ne dogodi, saveznici bi morali povećati isporuku novih količina PZO-a prije početka zime. Ukrajina treba stvoriti duboko ešalonirani sustav protuzračne obrane. Osim toga, vrlo je važno smanjiti troškove projektila i protuzračnog oružja koje obara neprijateljske projektile i bespilotne letjelice.
U ovom trenutku mađarske vlasti prijete da će blokirati pristupne pregovore s Ukrajinom u EU ako se ne ispune njihovi zahtjevi u vezi s zakonodavstvom o ukrajinskom jeziku. Suprotno izjavama službene Budimpešte, nema prijetnje za osiguranje jezičnih i kulturnih potreba Mađara u Ukrajini. Naprotiv, zakon o nacionalnim manjinama usvojila je Vrhovna Rada u rujnu ove godine i on dodatno proširuje mogućnosti samoostvarenja Mađara u Ukrajini. Jedina ozbiljna prijetnja Mađarima Zakarpatja, kao i ostalim građanima Ukrajine, je ruska agresija. Međutim, službena Budimpešta nastavlja održavati prijateljske odnose s Moskvom. Pravi razlog anti-ukrajinske politike Budimpešte nije zaštita interesa mađarske zajednice u Ukrajini, već cinični pokušaji iskorištavanja situacije u sukobu Ruske Federacije i Zapada. Ministar vanjskih poslova Mađarske Peter Szijarto rekao je da Ukrajina ne može postati članica Europske unije dok ne završi rat s Rusijom, jer bi to “donijelo rat zajednici”, ne znajući da će pobjeda Moskve nad Kijevom dovesti rusku vojsku do granica EU, koje će ona sigurno prijeći.
Zsijarto je također optužio Kijev za “kršenje načela Europske unije u pogledu nacionalnih manjina” u Ukrajini, unatoč tome što je Kijev nedavno uručio Budimpešti plan puta za rješavanje pitanja nacionalnih manjina, uključujući i mađarsku manjinu. Osim toga, Szijártó je naveo da budući da Europska komisija smatra da Ukrajina nije ispunila uvjete za članstvo, Mađarska ne smatra da su bilo kakvi daljnji koraci u pristupnim pregovorima s Ukrajinom pravodobni. A to je posebno čudno, jer je Europska komisija 8. studenoga ove godine preporučila zemljama EU da počnu pristupne pregovore s Ukrajinom. Naravno, Kijev mora provesti niz reformi, no predsjednica EK Ursula von der Leyen rekla je da je Ukrajina već dovršila 90 posto reformi koje je EU od nje očekivala. Još jedan dragulj iz Zsijartovog govora: “Ukrajina je u ratnom stanju i vidimo da se sloboda medija i sloboda govora ne poštuju, a izbori se ne održavaju.”
U Ukrajini je trenutno u tijeku najveći vojni sukob od Drugog svjetskog rata. Ali Zsijarto kao da o ratu zna samo iz filmova. Očito nije ni pokušao naučiti nešto iz knjiga, da tijekom velikih sukoba, kada ginu deseci tisuća ljudi, uništavaju se tisuće domova i poslovnih prostora, postoje ogromne površine privremeno okupiranih teritorija, onda u takvoj situaciji sloboda govora i medija nikada ne funkcionira u potpunosti, a izbori se uglavnom održavaju tek kada je okupator protjeran iz svih okupiranih dijelova zemlje i mogu u sigurnim uvjetima se održati, a maksimalan broj građana, uključujući vojnike koji su bili na frontu i ljude koji morali privremeno živjeti na porobljenim teritorijima okupiranim od neprijatelja, sada će moći ostvariti svoje pravo glasa. To znaju svi političari, pravnici, diplomati, ali ne i Zsijártó koji je očito “zaboravio” da je Europski parlament 2022. proglasio da Mađarska ne može privremeno smatrati funkcionalnom demokracijom zbog postupaka vlade Viktora Orbána. Istodobno, Ukrajina aktivno provodi reforme i dobila je status kandidata za članstvo u EU. Prema riječima europskog povjerenika za proračun i administraciju Johannesa Hahna, Budimpešta neće moći stalno ucjenjivati EU pravom veta, budući da Europska komisija ima mehanizam za donošenje potrebnih odluka i bez Mađarske”, napisao je Levčenko.
Komentari