Bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko u nedjelju je za nacional.hr analizirao samit predsjednika G-7 država s kontekstom rata u Ukrajini.
“U japanskom gradu Hirošimi održan je samit predsjednika vlada i država G-7. Samit lidera G7 počeo je nakon zajedničkog polaganja vijenaca, odavanja počasti i posjete muzeju u Hiroshimi. Domaćin samita bio je japanski premijer Kishida Fumio, a prisustvovali su američki predsjednik Joe Biden, talijanska premijerka Giorgia Meloni, kanadski premijer Justin Trudeau, francuski predsjednik Emmanuel Macron, premijer Velike Britanije Rishi Sunak, njemački kancelar Olaf Scholz, predsjednik Europskog vijeća Charles Michel i predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen. Osim zemalja G7, na samitu učestvovali su još i Indonezija, Indija, Južna Koreja, Australija i Vijetnam. Poseban gost bio je predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski.
Doduše nekad je G-7 bio kao G-8, ali zbog agresije i međunarodnog razbojništva Rusiju su isključili iz ovog kluba elitnih i naprednih država. Sada G-7 postaje platforma za djelovanje protiv ruske vojne ekspanzije na Ukrajinu i druge susjedne zemlje. Kremaljska klika nije očekivala otpor naprednih nacija moskovskom hegemonizmu. Rusija je ostala gotovo sama izuzev nekoliko država svijeta u svojim planovima širenja ekspanzije. Tu je i Bjelorusija Aleksandra Lukašenka koji je primoran biti uz sve ruske poteze, ali i on povremeno glumi neutralnost, što naravno dosta iritira Putina, koji samo čeka da Lukašenko ode u drugi svijet ka svojem bivšem ministru vanjskih poslova Vladimiru Makeju, kojeg su otrovali ruske specijalne službe zbog njegove pro-europske poziciju. Lukašenko je svjestan ove opasnosti te da će biti eliminiran sa političke scene nekom čudnom bolešću, zato je primoran igrati svoju igru u vrlo ograničenom političkom prostoru. Čak se je poklonio kineskom lideru Si da možda i on nekako da svoju zaštitu od mogućeg ruskog trovanja. Sada je američka strana zatražila od službenog Minska da pusti na slobodu svih 1500 političkih zatvorenika.
Svi lideri G-7 izrazili su političku podršku formule mira, koju je obznanila ukrajinska strana još na samitu G-20 u Indoneziji. To je mirni plan predsjednika Volodimira Zelenskog od deset točaka. G-7 izrazila je potpunu podršku Ukrajine i osudila vojnu agresiju Ruske Federacije. Predsjednik Ukrajine imao je odvojene sastanke s predsjednikom Francuske, premijerima Italije, Velike Britanije, Kanade, Japana, federalnim kancelarom Njemačke, predsjednikom Europskog Vijeća. Posebni značaj imao je susret s američkim predsjednikom. Također, bili su odvojeni sastanci ukrajinskog predsjednika sa šefovima vlada i država Indije, Indonezije i Južne Koreje kao utjecajnim članovima međunarodne zajednice i G-20. Najviše razgovora je bilo posvećeno postizanju mira u Ukrajini i realizaciji formule mira.
Lideri zemalja G7 obećali su da će nastaviti podržavati Ukrajinu, uključujući i vojnu podršku kako su osigurali potrebnu podršku u okviru proračuna za ovu godinu i početak 2024. u borbi protiv Rusije. Oni su naglasili da poduzimaju nove korake kako bi osigurali neuspjeh ruske nezakonite agresije na suverenu državu Ukrajinu i podržali ukrajinski narod u potrazi za pravednim mirom utemeljenim na poštovanju međunarodnog prava. Lideri skupine G7 naglasili su da surađuju s drugim zemljama kako bi se zaustavio protok robe i tehnologije iz zemalja G7 u Rusiju posredstvom trećih zemalja. Britanski premijer objavio je da zabranjuju sav uvoz ruskih dijamanata, bakra, aluminija i nikla. Lideri G7 na samitu su ponovno pozvali Rusiju da u potpunosti povuče svoje snage iz Ukrajine. Rusija je započela ovaj rat i može ga završiti. Pravedan mir ne može ostvariti bez potpunog i bezuvjetnog povlačenja ruskih trupa i vojne opreme i to mora biti uključeno u svaki poziv na mir. Izjavom usvojenom na mjestu na kojem je bačena prva nuklearna bomba 1945. godine, upozorava se Rusiju da je i sama prijetnja korištenjem nuklearnog oružja neprihvatljiva.
Američki predsjednik Joe Biden na samitu je rekao da će njegova zemlja odobriti plan za obuku ukrajinskih pilota na lovcima F-16. Ovo je korak za Sjedinjene Države da pošalju F-16 u Ukrajinu. Biden je rekao da će odluke o tome kada, koliko i tko izraditi ove borbene avione biti donesene u narednim mjesecima dok se obuka nastavlja. Ova obuka će se održavati u Europi i započet će u nadolazećim tjednima.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski sastao se s indijskim premijerom Narendrom Modijem, što bio je njihov prvi sastanak od početka ruske invazije. Modi, koji je dosad odbijao osuditi invaziju, rekao je da će Indija učiniti sve što može da pomogne okončanju rata. “Rat u Ukrajini veliko je pitanje koje je imalo mnoge posljedice na cijeli svijet. Ali to nije samo pitanje ekonomije ili politike. To je pitanje ljudskosti”, kazao je indijski premjer.
U svom obraćanju japanskom narodu predsjednik Ukrajine rekao je da ratu nema mjesta u ovom svijetu. Ali Rusija ga je počela i agresor mora ga izgubiti. Svaki u svijetu mora uvažavati državne granice, dignitet drugih nacija i štititi pravednost. Za ovo se bori Ukrajina i svi normalni narodi na našem planetu”, napisao je Levčenko.
Komentari